Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 934705 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 296
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Astazi se faceau niste lucrari in zona, oare se pregatesc sa se apuce de lucru sau este alta lucrare ?

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 telvanni

Nu asa te apuci de ditamai strapungerea...sigur e altceva.
In primul rand ar fi trambitat primarul.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 Utilizator anonim

M-am interesat de la sursa, lucrarile vor incepe in zona aia dar nu se stie cand, posibil la toamna, daca nu abia la primavara dar acesta va fi urmatorul proiect maret ce va incepe in oras.
Cand vor incepe lucrarile cu siguranta voi face o actiune asemanatoare cu cea pe care o fac la pasajul Basarab, mai ales ca zona Ciurel este si mai aproape de mine.  8-)

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 shoppy

Pai da, era cam normal ca asta sa urmeze.
Lucrarea aia e in curtea strandului foarte aproape de Podul Ciurel, santierul podului nu ajunge pe acolo. Tot acolo am vazut la lucru anult recut o foreza comunista.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 Utilizator anonim

shoppy wrote:
Pai da, era cam normal ca asta sa urmeze.
Lucrarea aia e in curtea strandului foarte aproape de Podul Ciurel, santierul podului nu ajunge pe acolo. Tot acolo am vazut la lucru anult recut o foreza comunista.


Nu, e in partea cealalta, in spatele substatiei liniei 41.

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 shoppy

Aha, si ce faceau mai exact? Basculanta e de la Apolodor?

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 telvanni

Se pare ca Bucurestiul merge contrar curentului...ma refer la situatia financiara. Este clar ca pasajul Basarab "merge" pentru ca antreprenorul este platit. Se lucreaza destul de mult la aceasta ora in Bucuresti...si daca vor incepe si acea strapungere...clar cineva se bazeaza pe niste bani.

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 shoppy

Pai bugetul primariei merge mai departe, ca nu s-a dat liber la neplata impozitelor. Si oricum este logic ca institutiile statului sa faca investitii pe timp de criza, ca materialele si mana de lucru sunt mai ieftine, si tot asa se reintroduc bani in sistem si se relanseaza economia.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 Utilizator anonim

shoppy wrote:
Aha, si ce faceau mai exact? Basculanta e de la Apolodor?


Euroconstruct erau utilajele.
Razuiau pamantul si il incarcau un camioane.

Si o informatie de ultima ora dupa ce m-am uitat pe pozele cu panoul lucrarii, sunt 99% sanse sa fie in curs de realizare organizarea de santier !

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 Utilizator anonim

Saptamana aceasta au inceput lucrarile la pasajul suprateran Ciurel, parte a strapungerii Splaiul Independentei - Ciurel - A1.

Momentan se lucreaza la organizarea de santier, in zona din poza vor fi montate baracile cu birourile santierului iar in zilele urmatoare vor incepe defrisarile si pregatirea terenului pentru lucrari.

Dupa cum v-am obisnuit voi realiza sectiunea cu evolutia acestei lucrari, postand poze si informatii pe masura evolutiei lucrarilor.

 


Re: Strapungerea Splaiul Independentei - Ciurel - A1 shoppy

Super, sa traiasca Astaldi si Geotech ca in sfarsit s-au prins ca stau cam de mult timp fara sa mai foreze vreun pilon :aplauze: :aplauze: .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului telvanni

shoppy wrote:
timp fara sa mai foreze vreun pilon :aplauze: :aplauze: .

Nu e pilon...ci PILOT...ca aia de formula 1.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului telvanni

Ce noroc pe tine Marian...chiar ma gandeam cu ce o sa mai ti prima pagina dupa terminarea pasajului de la Basarab....asa toata atentia se va muta catre strapungere. Eu, de exemplu, nu stiu foarte multe despre acest proiect, daca tu ai mai multe informatii fa macar un traseu cu rosu pe o captura din google earth ca sa vedem si noi care e traseul. Apoi...poate vi si cu cateva planuri. M-am uitat pe puz-uri si nu se intelege foarte mare lucru.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului sss

Sursa Ziarul Financiar:

Proiecte care n-au mai inceput

Oprescu a decis dupa preluarea mandatului sa opreasca anumite proiecte din lipsa de finantare, chiar daca unele contracte erau deja semnate. Doua astfel de exemple sunt racor­darile la autostrazile A1 (Bucuresti-Pitesti) si A2 (Bucuresti-Constanta).

Strapungerea catre autostrada Bucuresti-Pitesti dinspre Splaiul Independentei urma sa aiba 8 km, contractul fiind semnat in 2007 cu firmele Max Boegl (Germania) - lider al asocierii, Astaldi (Italia), Euroconstruct Trading 98, Tehnologica Radion si SC Proiect si avand o valoare de circa 170 mil. euro. In cazul strapungerii catre A2, contractul avea o valoare de 68 mil. euro, iar licitatia a fost ulterior blocata in instanta din cauza unor contestatii.

Cele doua proiecte erau vazute de urbanisti drept solutii la decongestionarea traficului la iesirea din Capitala, mai ales in Cartierul Militari unde cozile se intind in fiecare zi pe cativa kilometri.


Hai baietii, hai cu egalarea, dar tare mi-e teama, ca la exproprierile care trebuie facute pe traseul acestei strapungeri, constructia unui frumos pod hobanat este cea mai mica problema a acestui proiect! Oricum, ca unul ce se lupta zilnic sa plece la munca din zona Metro Militari, astept constructorii cu flori... mai am 20 ani pana la pensie, sper sa apuc sa merg la munca pe noua strapungere...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419370 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use