Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Stiri si articole din presa

159 posts, 113635 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa architengi

antonio wrote:
Avem confirmarea dezastrului :((

https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... trecut.htm


Dezastrul de la Primarie - si anume ca Firea amana repetat proiectul pentru ca doreste sa taie panglica la nodul Virtutii in an electoral, adica 2020, calcand peste gaturile bucurestenilor, calcand peste viata lor, impingandu-i sa isi petreaca viata, ore pe zi, in traffic jam:

Desi a promis ca nodul Virtutii va fi gata la sfarsitul 2017, acum arunca un alt termen:

Primaria da noul termen estimat pentru finalizarea pasajului este noiembrie 2018

 


Re: Stiri si articole din presa antonio

Foarte probabil sa fie asa. De mentiont ar fi ca si 2019 este an electoral, iar ea s-ar putea sa fie candidatul la prezidentale al partidului acum la guvernare. Totusi destul de greu sa fie gata tot pasajul in 2019 fiindca ritmul in mod clar este unul anemic, insa in mod autoimpus anemic, ori prin alocari insuficiente ori prin taieri masive la rectificare. Trist.  :(

 


Re: Stiri si articole din presa Sorin62

Eu cred că „alocările insuficiente” sunt consecința ritmului lent. Ba din cauză de Daneș, (pe care văd că l-ați uitat cu toții), ba din cauză de PUZ, ba din cauză de arheologie, ba din cauză de vreme...

Există facturi emise de constructor și neachitate?
Există vreo dovadă că primăria a obligat constructorul să reducă ritmul?
Întârzierile de la Piața Sudului sau de la metroul din Drumul Taberei sunt tot din cauza primăriei?  

În 2016, Primăria București și Primăriile de sector au rămas cu un excedent bugetar de peste un miliard de lei
http://www.domnuleprimar.ro/Primariile-din-BUCURESTI-ramas-2016-peste-miliard-lei-bani-necheltuiti-desi-orasul-are-nevoie-investitii-masive-pentru-descongestionarea-traficului-reducerea-poluarii-dpe-s-1-a23696.htm

La Cluj primăria a avut alocări bugetare acoperitoare, și? Au rămas cu banii necheltuiți - în 2016 peste 283 milioane de lei. Și acolo tot anul electoral a fost de vină? http://www.primariaclujnapoca.ro/userfiles/files/204%20I(1).pdf

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Intervenție moderator
Stimate coleg # architengi dacă mai postezi politikă ( de orice fel ) în afara topicului dedicat o să ai o problemă.

______________
Stimate coleg # Sorin 62 folosiți cu dreapta măsură  funcția QUOTE. Mulțumesc mult.

 


Re: Stiri si articole din presa architengi

Stimate coleg andrei11, ce a scris colegul sorin62 este o aparare politica a primariei, am observat ca acest sorin62 mereu baga "soparle", desigur cu un tact de securitate, ca sa nu poata fi depistate chiar asa de usor. Eu nu am facut decat sa ii raspund acestui domn care zice ca nu e de vina primaria, ci sunt de vina toti ceilalti (constructorul ca se misca incet, vremea, etc).
Ce nu am inteles este cum de va ganditi sa nu discutam despre deciziile Primariei si ce face Primaria, cand Primaria plateste (sau inchide finantarea/nu mai vrea sa plateasca) proiectul? Nu avem voie sa discutam cauzele intarzierilor proiectului pe acest forum ?
Eu nu am treaba cu politica si nici nu pot sa votez, chiar imi pare rau de neintelegere. Am sa las pe altcineva saii raspunda lui Sorin62 pentru ca postarea mea a fost stearsa. Chiar imi pare rau ca discustiile sunt atat de grele.

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Stimate coleg,  trecem peste acest aspect, continuăm.  :bere:
Referitor la Primărie o să  punctez eu două  lucruri care se văd de la distanță:
1) Sunt destui de mulți funcționari incopetenți acolo aleși pe criterii politice / de cumetrie cu șefii mai mari.
2) Firea lăsați-o în pace săraca, este clar că nu știe pe ce planetă trăiește.
_____________
De ce e Firea la Primărie, de ce nu e altul, etc, etc, la politikă.  ;)
Concluzia :
Este clar că Primăria nu gestionează bine această lucrare. ( Și altele desigur ).

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa ClaudiuL

Eu l-as intreba pe onorabilul aparator/reprezentant al Primariei de ce Primaria nu apara interesele cetatenilor solicitand MT urgentarea lucrarilor la metrou cu vehementa bine cunoscuta si apreciata  (out of topic dar poate apare si in topicul de metrou)

 


Re: Stiri si articole din presa aztec

Deci, cum spuneam, lucrarea este in grafic.
Chiar daca graficul se schimba constant, e ca mersul trenurilor, care anual inglobeaza intarzierile constante in grafic.
Primaria/ MT ar trebui si sa plateasca si sa fie ok cu multitudinea de avize si  actel inainte de a cere urgentarea lucrarilor, si de acea modifica graficul.

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Aha, deci podul / nodul se termină atunci când se termină, nu ?  :lol:  /  :twisted:

 


Re: Stiri si articole din presa survola

Imediat după ce e gata :)

 


Re: Stiri si articole din presa aztec

Exact.
Bine, mai e si varianta ca se termina inainte de finalizare, ca s-a mai intamplat, daca finalizarea este inainte de un termen important.
Si cu adevarat se termina cand se finalizeaza la termen.
Deci, suntem in grafic.
Doar ca se schimba graficul cam des.

 


Re: Stiri si articole din presa Florinds

Parerea mea e ca pe 31 martie macar trebuie sa se termine ceva, un hoban, o groapa etc. O inaugurare partiala... Altfel, o demisie de onoare ar fi necesara... :)

 


Re: Stiri si articole din presa andrei11

Ia-ți gândul de la demisii, nu o să vezi așa ceva.  :twisted:

 


Re: Stiri si articole din presa Puss in Boots

"Asa ceva....nu exista!"  :lol:

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421054 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use