Clubul modeliștilorModelism și ateliere de machetareAtelierul "Razvan Mihai"

 

Topic: Planuri pentru Prototipuri

10 posts, 5009 views
Planuri pentru Prototipuri Razvan Mihai

Aici puteti lasa mesaje despre ce ati vrea voi sa realizez si discuti pe seama lor
Tin sa mentionez din start ca voi construi doarPrototipuri deoarece as vrea sa vad cum ar arata acestea combinate  (ex este chiar prima macheta aflata in lucru)

 


Re: Sugesti Prototipuri Razvan Mihai

De realizat realizez eu, dar mai astept si propuneri de incrucisari  :D

 


Re: Sugestii de Prototipuri Razvan Mihai

Am cateva idei trasnite da sa vedem cu ce mai vine si altcineva si poate il fac pacela de ce nu

 


Re: Sugestii de Prototipuri KingDesign

Vrei o idee traznita...
Fa un V3A CH-LF adica un V3A low floor 100%.
Realizezi si alet vehicule prototip sau doar tramvaie?

 


Re: Sugestii de Prototipuri Razvan Mihai

momentan doar tramvaie faza cu v3a 100% lf o am in gand da singura problema e cu boghiurile care o am in stadiu de mici experimente sa vad daca reusesc un boghiu compatibil pentru  un lf 100%.

 


Re: Sugestii de Prototipuri KingDesign

In Varsovia exista tramvaie 100%LF. Am sa incerc sa fac poze cu aceste tramvaie sa te ajut in proiect. Dar umai saptamana viitoare.
Uite schema de LF. Poate te inspira.

120n-900-z.jpg (59.29 KB; downloaded 3559 times)


Oleco exista o mica confuzie aici, LF<>ULF
Diferenta intre LF si ULF e in denumire dar si in inaltimea podelei. ULF=Ultra Low Floor adica doar cateva centimetri de la nivelul soselei si chiar la nivel cu refugiile. LF=Low floor, nu au scara, dar nivelul podelei nu este la nivelul refugiului.

 


Re: Sugestii de Prototipuri Razvan Mihai

Multumesc King pentru schite ma voi folosi de ele la constructie la v4a 2s cu zona lf, cat despre boghiu pt zona Lf am in constructie un prototip un pic complex da sper eu functional cand va fi gata voi pune poze cu el.
Oleco poate imi spui ce materiale ai folosit pentru realizarea rotilor la vagon, multumesc anticipat.

 


Re: Sugestii de Prototipuri KingDesign

Azi mi-a venit ideea de V2A CH-PPC si V2A CH-LF. Exclude partea LF din V3A si vezi ce obtii.

Dar prima macheta te rog sa mi-l faci mie :D, si iti promit ca mai vin cu idei.

 


Re: Sugestii de Prototipuri Razvan Mihai

Am in lucru 2 vagoane v4a  si un bucur cu fata de la lf asa ca sa vad cum iar da si la acest vagon voi testa un alt tip de prindere boghiu-sasiu ceva care sa fie mai realist. Dupa ce le termin sper eu in 2 luni (nu pot lucra la ele tot timpu) voi demara lucrarile la una din sugestile facute, si care este cea mai trasnita combinatie :D

 


Re: Sugestii de Prototipuri KingDesign

Poze, poze... please... sa vedem cum arata...

 


Home page  • 
Parent forum: Atelierul "Razvan Mihai"  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use