Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor

3018 posts, 760920 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 216
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa tramvaielor STB PaulIP

Ce inseamna "rosu"? Numere de parc vopsite cu rosu de mana, sau V3A "de 41" care au fost candva colantate in rosu?

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB punmeister

V3A in schema de metrou usor.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Nenea_titi

Cele rămase în schema aia nu cred că au avut vreo revopsire din momentul colantarii în roșu. Probabil și din cauză că au picat timpuriu unele din ele... Oricum la cât e de decolorat 049, și cât de jerpelit este, ce mă miră. Cred că are vreo 6 ani de când stă...sau mai bine.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Gabi23

Ambele, #049 și #143 au ajuns retrase spre finele anului 2014, nu sunt sigur dacă au apucat să mai circule în 2015. Au fost printre primele vagoane de ”metrou ușor” trecute prin RK în anul 2007, după ce în anul 2002 li se făcuse RK pentru linia 41. Au fost (re)colantate la vremea respectivă în schema roșie de către Euromedia. Ultimele vagoane care a circulat în schema ”roșie” au fost #055 și #288 până la începutul anului 2016.

049+143 - Dep. Bucureștii Noi.jpg (455.21 KB; downloaded 2046 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor STB ADK

Cât îmi plăceau... Mă bucur că am reușit să merg cu ele în ultimii ani, cred că cu toate 4 (049, 055, 143 și 288). Țin minte că le prindeam cam pe orice linie prin 2014, pare rău că timpul zboară așa repede. :cry:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor STB V2A

A fost revopsit și 214, doar partea albă.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Nicu24

Eu unul chiar nu înțeleg cum de au reușit cei de la BN sa aibă atâtea vagoane defecte ,mă uitam la pozele cu 049 și 143 ,le vom mai vedea vreodată la strada ? De 6 ani stau pe bara ,plus cine știe câte ori mai fi asemenea că ele .
O concluzie este că ritmul de circulație al tramvaiului 41 denotă atâtea tramvaie defecte și de asemenea linia de pe Bucureștii Noi,un alt aspect este că nici STB prin URAC nu prea mai își dă mult interesul să le repare .
Sunt prea multe tramvaie defecte la ora actuala ,niciodată nu a fost așa mare deficit de vagoane .

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Andrei Andraș

Multe tramvaie defecte, dar ei casează Tatre funcționale, printre care și 3405 cu RK proaspăt făcut.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Nenea_titi

Asemeni depourilor Titan și Colentina, dar și Victoria, liniile proaste spun cuvântul. În cazul lui BN, linia de pe Ion Mihalache și Grivița - pod Constanța, în trecut era și catastrofa de linie de pe Bucureștii Noi, 20. Deși sunt 6 ani de la oprirea circulației acolo, tramvaiele au fost caznite pe acea linie, și puține au primit rk. Inițial tramvaiele destinate 41 circulau riguros pe 41. Pentru celelalte erau doar niște V3A, 050, 178, 207, 221, 256, 296, 305,318, 351 și câteva V2A, 4003, 4007, 4033, 4045 care trebuiau să asigure și celelalte linii, 20,24,42,45. Și care erau insuficiente...42 era doar cu un tramvai, 24 cu 2, 45 era tot cu 2 și restul pe 20. Tot insuficient. Așa că după preluarea liniei 41bde către Alexandria, acele tramvaie de 41vau început să intre și pe alte linii, prin 2006 asta. La Titan, liniile 40,56,19, 14, dar nici cu 23 și 27 nu prea îmi este rușine. La Colentina, 14,16,36 fac și ele victime și încă destule. La Giurgiului,  linia 19 în special, la Victoria cele de pe Ion Mihalache, dar și linia 5 vătăma destul 2S urile. O prioritate, ca și hârburile astea de V3A să fie o idee mai durabile ar fi repararea liniilor. De pildă liniile de pe :Basarabia, Chișinău, Dudesti, Dristor, Șerban Vodă, Ion Mihalache, Grivița, și mai sunt, pe puțin 30 km,  distrug tramvaiele. Apoi și vina administrației depourilor, că dau tramvaie proaspăt ieșite din Rk pe linii vai de ele ( 140 pe 19, sau 256 pe 24 și 45) apoi pe linii bune să distrugă linia. Dar vorba aia, vine face și desface, mereu are ce face.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Gabi23

Azi il folosesc "corespunzator" pe #256 pe linia 42. Felicitari!  :popa:

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB punmeister

Macar nu e #164 cum a fost zilele trecute :popa:

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB Nenea_titi

Câți km de linie mai sunt în stare proastă? Estimez undeva la 30-35.

Câte tramvaie sunt per total trase pe dreapta din diverse motive? Toate tipurile din toate depourile. Înțeleg că toate depourile au în medie 15 tramvaie defecte, asta făcând așa o medie. Se depășesc 120 tramvaie trase la gard, din toate depourile, ma refer inclusiv la cele aflate la reeșapare în URAC. Dacă da, situația nu e tristă, e GRAVĂ.

 


Re: Mentenanţa tramvaielor STB punmeister

Cam 30% din retea mai este pe OR.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor STB Utilizator anonim

Si 315 revopsit. Fac cam un vagon la doua zile.

 


Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 216
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use