Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 180269 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Ieri, ANAP a dat aviz conform necondiționat pentru DUAE.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Utilizator anonim wrote:
Cel de la Iasi a avut mari probleme, nu mai circula de ani de zile.


Intelesesem ca nu a avut chiar asa mari probleme -ba chiar se comportase acceptabil- dar motivul pentru care nu circula e ca Pascaniul nu l-a omologat.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri ticker

Referitor la Armonia, fiind un GT4 modernizat si el, nu e un produs nou deci nu au cum sa vina cu el nici Astra nici VFU.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Nenea_titi

Probabil vor intermedia ei un model. La asta mă aștept. Că de fabricat... Nu am pretenția.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri ByOnu

In cel mai fericit caz, cumpara un patent sau devin o anexa Astra.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

Cred ca au ambitii mai mari,dovada rama diesel.

 



Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri micutzu

In ce stadiu este aceasta licitatie?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

În SEAP apare încă în evaluare tehnica.
Asta a fost declarația directorului STB când a fost întrebat de aceasta licitație în urma cu o luna:
Andrei Creci wrote:
Suntem foarte înaintaţi. Dacă totul merge lin, în aprilie se poate semna contractul şi tramvaiele ar putea să vină chiar de anul acesta. Consider că în cel mult 9 luni de la semnarea contractului ar putea veni primele tramvaie.

Link-ul actualizat al licitației: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-no ... /100072848

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Inseamna ca nu le fac cu Astra, astia au intarzieri peste tot si mai au inca multe tramvaie de facut. Sau na, poate le fac la Grivita, asa era asocierea nu? In orice caz 9 luni mi se pare putin sa vina primul. Chiar daca e de 18m (adica teoretic se munceste mai putin ca la unul de 30-36). Dar poate ma insel.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

Au trecut 5 luni de când licitația a întrat în evaluare tehnica...
Ce durează atât? Așteapta atribuirea contractului pentru tramvaiele de 36 de metri la Astra, pentru a semna în aceasi zi si contractul pentru tramvaiele de 18 metri?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

1. Au trecut 4 luni, nu 5, că în decembrie a intrat în evaluare tehnică.
2. De unde știi că va fi atribuit contractul pentru tramvaiele lungi către Astra? Există și posibilitatea să fie atribuit către Durmazlar, totul depinde de ce va decide C.A.B. - asta după ce se termină starea de urgență, adică peste minim o lună și ceva.
3. Sper că la întrebarea "Ce durează atât?" nu te aștepți să dăm vreun răspuns exact, pentru că nu există așa ceva momentan, deci putem doar să ne dăm cu presupusul, întrucât nu există nicio declarație oficială în acest sens. Poate îți amintești că ANAP a sesizat de 4 ori nereguli prin aviz conform condiționat la licitația pentru tramvaiele lungi, ceea ce a prelungit semnificativ durata evaluării tehnice, la 6 luni și 10 zile. Nu e exclus să se fi întâmplat ceva similar și aici. Sau, cum ziceai și tu, e posibil să aștepte să se termine plângerile în cazul tramvaielor luate de PMB. Sau alte variante care nu-mi trec mie prin cap, că e imposibil să știi tot pe lumea asta, oricând poate apărea ceva la care nu s-a gândit mai nimeni - exemplu la MDRAP, nu aveau specialiști, sau cel puțin așa susțineau ei.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

PTMZ wrote:
1. Au trecut 4 luni, nu 5, că în decembrie a intrat în evaluare tehnică.

Da, greșeală mea.  :oops:

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri TudorSt

Am o întrebare: Astra ar putea veni și cu Imperio cu 2 module? Ca bănuiesc ca dacă Imperio e construit pe platforma de Combino Plus (care s-a păstrat și la Avenio, acesta existând și in varianta cu 2 module), nu văd sa fie vreo problemă.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419378 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use