Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovVehicule utilitare STB

 

Topic: Tramvaie utilitare

341 posts, 131443 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 25
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare ADK

Nici-o Tatră surprinsă ca utiliar până acum? :roll:

 


Re: Tramvaie utilitare Puss in Boots

Nu exista din ce stiu. Mi se pare ca vagonul Scoala face oficiu de utilitar dar departe de a fi un utilitar adevarat.

 


Re: Tramvaie utilitare ByOnu

S-a discutat deja.

ByOnu wrote:
Cand va veni vremea retragerii Tatrelor, credeti ca o parte din ele vor fi transformate in utilitare si eventual sa inlocuiasca din EP / Rathgeber? Ar fi bine?


GPS wrote:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.p ... 4#p44673

T4R = 160 kW
VS.
EP, Rathgeber = 240 kW

 


Re: Tramvaie utilitare Victor92

3320 este utilitar la Militari.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare Tom

Multă vreme, depoul Militari a avut ca "VAGON DE SERVICI" pe 3313. Apoi vagonul a fost reparat capital și a circulat cu călători. Vagonul nu era modificat la interior, doar era folosit ca vagon de transport. L-am văzut odată trăgând boghiuri sau chiar și o remorcă din aceea veche pentru materiale.
Apropo de 6047 din foto de mai sus, chiar și de dinainte ca vagoanele EP/V3A să fie retrase, circula cu o remorcă de marfă sau trăgea boghiuri, iar în alte zile apărea la stradă cu remorca lui și cu călători. La fel exista și un vagon V3A (347) care circula cu o tablă în față pe care scria "APROVIZIONARE" și probabil căra diverse materiale.

Viitorul Tatrelor, dacă nu va fi modernizare ca în Cehia, că proiectul Bucur V2AT e mort și îngropat, va fi un vagon de muzeu restaurat în stil RATB/STBsa, cu acoperiș gri (deși în realitate n'a avut așa), plus ceva rable conservate prin depou pentru piese și poate 1-2 vagoane de manevră pentru depoul Militari. Altfel ar trebui să trimită pe la toate depourile vatmani de Tatra sau să școlarizeze alți vatmani pe Tatra și e puțin probabil.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare GPS

De menționat ca acel 6047 care dacă nu ma înșel era in schema galbena, nu este același cu S04 de astăzi. Cu 3313 Vagon de Servici exista o poza, nu mai știu exact unde.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare Tom

6047 a fost și roz când a ajuns utilitar. Dacă la momentul când a fost transformat în utilitar, era același sau nu cu cel nemodificat care era înainte folosit și ca utilitar și care era galben, asta nu știu. 6047 roz a fost dus la URAC și "transformat" în S04. Oricum odată cu retragerea EP/V3A, s'au făcut renumerotări la vagoanele rămase. În afară de 6133, care are un acoperiș mai deosebit și a rămas la fel de-a lungul timpului, restul vagoanelor dacă au fost renumerotate, sunt greu de deosebit care și cum erau înainte.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare GPS

Am pus o poza mai demult cu 6047 renunerotat din 6140, aflat încă in schema clasica RATB. Cu toate acestea nu am văzut niciodată o poza cu 6047 (ex. 6140) in schema roz.
Poza cu 6047 se regăsește aici: viewtopic.php?f=14&t=186&start=182#p243707.

 


Re: Tramvaie utilitare Puss in Boots

Macar sa le zica "de serviciu" viitoarelor vagoane. Tatra nu mai modernizeaza nimeni. Se mai trage de ele pana vin tramvaiele noi si atat. Desi sincer ar trebui avute niste tramvaie de capacitate mai mica pt liniile cu incarcare redusa.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare Tom

GPS wrote:
Cu toate acestea nu am văzut niciodată o poza cu 6047 (ex. 6140) in schema roz.
În 2006, la URAC, înainte să devină S04. Pe acolo se afla și Obama în construcție. Înainte, 6047 roz stătuse o perioadă în depoul Giulești ascuns într'o hală.
RATB 6047 EP/V3A roz
DSC01470.JPG (655.88 KB; downloaded 4105 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare GPS

Aceasta este singura? Credeam ca este una in care apare vopsit in totalitate...
Mulțumesc pentru poza.
De remarcat V02 în dreapta :!:

 


Re: Tramvaie utilitare PaulIP

Imagineaza-ti ca era vopsit ca V3A de Faur. Mai era o poza in care se vedea o parte din el, dar nu o mai gasesc...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare Tom

E posibil să mai aibă poze cei care activează pe alte forumuri ca TramClub sau Transira. Dacă in 2006 vagonul era deja la URAC, el ar fi putut ajunge roz undeva în perioada dintre retragerea tramvaielor EP/V3A (2000-2001) și 2002-2003. Cam prin perioada 2003-2005 mergeam des prin Giulești și îl vedeam în depou. Cred că a fost imobilizat acolo pe perioada reparațiilor la linia de tramvai. Cineva din cei de pe forumurile anterior menționate (unii care au fost și pe aici), ar putea să fi reușit să-l fotografieze.
Și da, arăta ca un EP/V3A "de Faur". :)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaie utilitare GPS

Multumesc mult pentru informații.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Vehicule utilitare STB  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use