Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Tatra T4R

2723 posts, 662447 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159  ... 195
 
 

📖 Pagination options
Re: Tatra T4R Nenea_titi

Și Cehia, nu e o țară extrem de bogată, mai e și ex comunistă, dar au altă mentalitate, de a respecta și păstra, de a aprecia și a se bucura de lucruri mici. La ei dacă faci un refugiu modern de tramvai, ei se bucură. La noi dacă faci așa ceva, vin 5 boschetari cu bâte, spray uri și markere, mai vine și alt neam de sac și pune "vând saci de cartofi la 1 leu sacul" sau " afișe cu concertul lui Gigi și Ion de la Cocargeaua și Fane de la Bărbulești". Mă doare ce au făcut cu punctele de asistență interactivă de la Basarab... Dar deh, avem miliție locală.
Cum spuneam, viitorul nostru în această țară e fix ca al acestor tramvaie. Până și țările ex sovietice le apreciază mai mult...nu arată bine dar merg... Ooofff. Mai acum ceva vreme a fost lovit 3392 de un BLF... Nu e o conspirație? Scăpăm de ele... Dar ce punem în loc? V3A-93? Care nici jumătate din vârsta Tatrelor nu au, și deja sunt dezmembrate iar de la rk ies mai stricate decât au intrat ? Cu BLF care au tot felul de probleme sau stau pe dreapta pentru un șurub mai deosebit? În situația asta, tare îmi este că în câțiva ani tramvaiul din  București va ajunge mai restrâns ca cel din Roma.

 


Re: Tatra T4R CiprianTRB

Tatra T4R - 3416 - Gradina Zoologica, Comuna Chiajna
PicsArt_07-22-08.08.53.jpg (776.38 KB; downloaded 3713 times)

PicsArt_07-22-08.27.57.jpg (927.28 KB; downloaded 3677 times)

PicsArt_07-22-08.32.31.jpg (799.31 KB; downloaded 3726 times)

PicsArt_07-22-08.35.00.jpg (605.78 KB; downloaded 3675 times)

PicsArt_07-22-08.37.08.jpg (512.59 KB; downloaded 3678 times)

PicsArt_07-22-08.41.13.jpg (819.98 KB; downloaded 3698 times)

PicsArt_07-22-08.43.35.jpg (877.89 KB; downloaded 3713 times)

PicsArt_07-22-08.46.56.jpg (894.11 KB; downloaded 3674 times)

PicsArt_07-22-08.50.19.jpg (653.5 KB; downloaded 3680 times)

PicsArt_07-22-08.56.02.jpg (611.13 KB; downloaded 3683 times)

După părerea mea, dintre toate cele 3 Tatre aduse la Chiajna 3416 se afla în cea mai buna stare.  :love:

 


Tatra T4R Andrei Andraș

Ce fain e să fi clientul acelei tarabe, să mănânci un mic, doi, în timp ce "priveliștea" ți-a fost împodobită cu o "babă" de 50+ ani picată din cer tocmai acolo.

Chiar sunt curios ce vor face cu astea. Acum când văd unde au fost poziționate, numa' biblioteci nu le-aș vedea.
O idee ce ar fi trebuit să treacă prin capul unui antreprenor, din punctul meu de vedere, era acela de a cumpăra câteva carcase de astea pe care să le fi transformat într-un fel de cafenele / ceainării (ideea mi-a venit de la multele dubițe transformate în "standuri" pe la diferite evenimente). Puse în parcurile principale și vizitate de bucureșteni, vopsite frumos, cu un interior total refăcut, poate niște măsuțe, ar fi fost ceva inedit și unic. Ceva în genul lui 2004, dar static.
Poate citește cineva mesajele astea și trezesc interesul cuiva.

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Dacă o femeie la 50 ani e babă... Ce să mai zic...mama are 62 iar bunica mea 83...nu se consideră babe, neam.
Whatever.
Sunt de părere că ar trebui restaurat un tandem, master+slave, și trimis pe o linie emblematică cu Tatre, gen 35. Și când or veni tramvaiele noi, acest tandem să umble și el doar la anumite ore, sau anumite zile. În alte țări se practică. De exemplu la Luxemburg, deși au niște tramvaie de stă mâța în coadă, vor să introducă, așa, scurt doar pe unde merge rețeaua cu fir (deoarece acolo tramvaiul de la un punct merge pe supercapacitoare), un vagon vechi (au și de unde să îl ia) . Și apropo, și în Dresda acum câțiva ani era o linie pe care mai mergeau tatre (parcă 8 - prin Hellerau sau, nu mai știu numărul ei) prin Elbe tall, deoarece aceasta din urmă cred că nu poate duce tramvaie grele)), la fel și 4 spre Meissen a mai dăinuit cu Tatre o perioadă. În fine, noi ștergem tot cu buretele.
La Roma circulă niște tramvaie din 1949...ce să mai zic...
Acum nu zic să se facă și la noi linii cu tramvaie Thomson V09 sau ITB V56/58...dar periodic ar putea să le dea așa, pe unele trasee... Dar stai...vandalii nu se vor abține.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Tom

Interesant e că bordul lui 3427 are mai multe butoane este mai întreg decât al lui 3416, "tramvaiul care arată cel mai bine din comună", cum s'au exprimat niște persoane de la barul de lîngă tramvai. În schimb, erau foarte supărați pe maidanezi, care nu au făcut nimic când s'au spart geamuri și la cel de lângă sediul lor. Din păcate, 3427 a fost lăsat în mijlocul pustietății, iar consecințele erau previzibile. Când l-am fotografiat, a mai oprit o mașină și persoana de la volan era foarte revoltată de starea în care a ajuns vagonul. 3395 era în schimb plin de copii care se jucau în el. În 3416 era doar o mamă cu o fetiță și cu soțul ei care însă nu a urcat în tramvai. La cele două rămase întregi, ușa 2 e blocată, cel puțin la 3416 am încercat să o deschid până mi-au spus cei de la bar că e blocată. Dar se pare că au mai fost și alții (de fapt dovada e mai sus) să fotografieze, pentru că mă întrebau de ce îi fac poze. E adevărat, nu în stilul RATB-ist. :twisted:
Pentru că deja sunt poze cu toate, iar eu m-am dus cu "clasicul" Nokia 3310 (nu faceți prostia să cumpărați caricatura scoasă recent), nu mai postez decât niște detalii de la borduri și de sub vagon, cu scuze pentru calitatea VGA de la telefonul "clasic", dar cu facebook.
Bordul lui 3427:
DSC_0000143.jpg (97.1 KB; downloaded 3585 times)

Bordul și dedesubtul lui 3416:
DSC_0000150.jpg (88 KB; downloaded 3582 times)
DSC_0000151.jpg (105.54 KB; downloaded 3580 times)
DSC_0000149.jpg (85.45 KB; downloaded 3580 times)

Bordul lui 3395:
DSC_0000159.jpg (83.25 KB; downloaded 3581 times)

 


Re: Tatra T4R anamaria1412

:x  :x  :x  Ma doare sufletul cand vad in ce hal si-au batut joc de niste tramvaie .... sa faci loc de joaca pentru puradei , nasol  :oops:  :oops:  :oops:  P A C A T

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Utilizator anonim

Nu vad ce atata drama, astea oricum ajung majoritatea la REMAT. Cum a fost si lotul de acum 7 ani.

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Partea mai nasoală și dramatică este accesa că și tramvaiele noi vor ajunge ca 3427 din cauza mulțimii pe care o vor deservi. Evenimentul în sine oricum spune multe despre civilizația noastră, dar nu mai intru în detalii.

 


Re: Tatra T4R bercenicity

Utilizator anonim wrote:
Nu vad ce atata drama, astea oricum ajung majoritatea la REMAT. Cum a fost si lotul de acum 7 ani.

Exact, face parte din viata normala a unui vehicul. Mie imi pare mai rau de astea decat de Tatrele noastre https://www.youtube.com/watch?v=T2B8WzmrZTk - asta apropo de vehicule moderne, civilizatia noastra si "a lor"

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tatra T4R Utilizator anonim

Aproximativ 10 din vagoanele conservate in depoul Militari vor fi luate de Ministerul de Interne, probabil pentru exercitii militare, nu stiu cand vor fi luate, cel mai probabil pana la finalul anului.

 


Re: Tatra T4R TibiV

In loc de mileuri si iconite, astea vor fi decorate cu gloante...

Nice...

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Există un precedent : autobuze DAF și DeSimon, cu care armata s-a mai distrat în trecut. Deci STB are un client sigur pentru dezafectări. Vorba aia...nimic nu se pierde, totul se transformă.

 


Re: Tatra T4R Nenea_titi

Și 3413 e lovit în spate...hmmm...asta deja e conspirație...

 


Re: Tatra T4R cris_m

Maine-poimaine mai apare un incendiu subit si gata le scoate pe astea ca sa punem minunile industriei romanesti. Yeee, ce mai evolutie :love:

 


Go to page:  1  ... 153 154 155 156 157 158 159  ... 195
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422045 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use