Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Troleibuze

144 posts, 53742 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Troleibuze CiprianTRB

În urma cu o luna am trimis la Primăria Municipiului București o propunere pentru Convertirea a o parte din autobuzele Mercedes-Benz Citaro Euro 3 în Troleibuze.
Propunerea a fost redirecționata la STB și acesta a fost răspunsul
PicsArt_08-28-08.02.03.png (662.59 KB; downloaded 5938 times)

Sper ca propunerea mea sa devina realitate!
Va invit la discuții despre acest subiect! :D

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei andrei11

Nu e o idee bună, cred că că costă este prea scumpă convertirea decât un produs  deja fabricat cu această destinație.

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Mihai2005

Dar bani pentru transformarea autobuzelor Saurer în troleibuze de exemplu de unde au avut? (off-topic)

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei andrei11

Cine a făcut transformarea ? Nu sunt la curent cu troleibuzele Saurer, cred că n-am mers niciodată cu ele. Cât timp au mai funcționat ca și troleibuze ? M-am uitat acum la poze, cu  siguranță nu m-am urcat în viața mea într-un astfel de troleibuz.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Utilizator anonim

Saurer au fost facute de RATB cu ICPE-SAERP, parca in depoul Bujoreni a fost realizata actiunea. Nu are rost sa comparam ce a fost acum 20 de ani.

Ideea in sine de a transforma E3urile in troleibuze nu este rea, costurile ar putea fi ceva mai mici fata de un troleibuz nou, undeva la 50%, DAR, problema este ca majoritatea E3 sunt foarte uzate din punct de vedere al caroseriei, deci pe langa transformare ar necesita si ceva interventii la structura, ca sa le mai duci 10-15 ani ca troleibuze. Apoi, obligatoriu echipate si cu AC ca lumea, nu bancurile montate recent.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Utilizator anonim

Si un exemplu mai elocvent, chiar Citarouri transformate in troleibuze, in Szeged, erau 6 bucati in 2011, acum nu stiu cate au ramas.

860-17.09.2011 (2).jpg (411.35 KB; downloaded 8421 times)


865-17.09.2011 (3).jpg (298.96 KB; downloaded 5875 times)


865-17.09.2011 (12).jpg (460.38 KB; downloaded 5877 times)

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Valentin

Ce geamuri uriase au ungurii pe MB... Personal mi se pare o idee buna, dar voi aduce cateva cuvinte discutiei:

1. Cine realizeaza aceasta convertire? E posibila atribuirea (prin licitatie, etc) contractului catre patria mamă? Daca ar fi posibil asa ceva, s-ar putea odata cu convertirea si un "RK" + montarea de AC (ca cele de pe E4 sau mai bune). Asta ar fi cazul ideal, costurile posibil sa se apropie de un troleibuz nou?

2. Sa facem o comparatie - fata de Iribus au aproximativ cam aceeasi varsta (functie de probleme, piese lipsa, etc.) .  Convertirea ar aduce un plus? Ma gandesc ca Ikarus-urile vor fi inlocuite de cele cu autonomie + posibil cele fara, deci oarecum inainte de licitatie puteam justifica convertirea ca o modalitate de a scapa de Ikarus-uri.

3. Convertirea ar putea fi buna daca s-ar moderniza si infrastructura in punctele cheie ca troleibuzele sa nu mai mearga ca un melc la fiecare schimbare de directie + implementarea de noi linii.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Utilizator anonim

Cu siguranta doar prin licitatie, acum depinde si modul in care s-ar face o asemenea transformare, daca s-ar merge pe realizarea totala la prestator, aici fiind destul de limitate optiunile, sau, una foarte probabila, sa fie realizata de STB care sa liciteze doar intreg setul de echipamente de tractiune + montaj AC, in timp ce manopera bruta si alte reparatii sunt facute la URAC.

 


Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Troleibuze Andrei Andraș

Sau dacă mai are loc Astra, ar putea să le transforme ei la Arad pe modelul Renault-urilor din Cluj.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei Utilizator anonim

Pai da, Astra ar fi cam singurii care pot face asta.

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei punmeister

Nu pot si la OMNIplus in Odaii?

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei micutzu

Cam de cate bucati ar putea fi vorba?Oricum daca se lanseaza si cealalta licitatie pentru inca 100 de troleibuze noi,ma indoiesc ca se va mai lua in calcul aceasta varianta.

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei WT_fan06

Cred că transformarea în troleibuze este o idee foarte bună. Cu ocazia asta se poate realiza şi un "refurbish" general al vehiculelor. Dotarea cu prize USB, afişaje generoase şi comenzi de deschidere a uşilor fiind doar câteva.

Este adevărat că unele E3 sunt uzate, dar pot fi revitalizate şi utilizate încă foarte mulți ani. Singura problemă e norma de poluare. Nu mai putem spune că sunt depăşite ca Rocarurile, că au podea joasă, au mai multe scaune la nivelul podelei decât noile achiziții şi o fiabilitate care, peste câțiva ani, greu va fi rivalizată de alte autobuze diesel.

Unde mai punem problema de mediu rezultată din risipirea resurselor în această lume a consumerismului?

 


Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei CiprianTRB

micutzu wrote:
Cam de cate bucati ar putea fi vorba?Oricum daca se lanseaza si cealalta licitatie pentru inca 100 de troleibuze noi,ma indoiesc ca se va mai lua in calcul aceasta varianta.

Eu ma gândeam la în jur de 50-100.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use