Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Achiziții de troleibuze de 12m în perioada 2017-2022

1049 posts, 246050 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 75
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 orex

Nu stiu cat poti miza pe ”made in Turkey”, chiar afiliat unui brand. Ti-am spus ca una dintre marcile consacrate europene, recte RENAULT, care au capacitati de productie, nu de azi de ieri, la Bursa, pentru modele intrate in fabricatie de peste 7 ani au...rateuri la anumite componente! Chiar daca le schimba pe garantie, nu-i un plus! :(

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 micutzu

Daca produsele nu vor fi conforme si vor avea defecte majore de fabricatie asta ar insemna anulatea contractului si implicit falimentul pentru Bozankaya, deci ma indoiesc ca turcii s-ar risca sa vina pe piata cu un astfel de produs si la o licitatie asa mare.Fiind o firma inca la inceput de drum si cu o cifra de afaceri destul de mica nu isi permit sa dea un rateu cu aceasta licitatie,care probabil e cea mai mare pentru ei de pana acum.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 GPS

Păi în portofoliul Bozankaya/Sileo avem până acum un troleibuz scrum, un autobuz scrum și o fabrică arsă, eu zic că e promițător.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Solaris

Au fost desemnati castigatori :applause:

 



Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Nu, dar pe SICAP au fost trecute o dată și o oră la rubrica de deliberare, deci sunt oficial câștigători:
Screenshot_20191101-115323.png (186.26 KB; downloaded 2505 times)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Valentin




https://www.autoevolution.com/news/two- ... 79867.html

The two-weeks old Mercedes-Benz S-Class was being driven by an elderly couple in Southern Germany, when a rather serious fire spontaneously started under the hood. Thankfully, the driver managed to pull over in time and, apart from the car, no one was seriously hurt.


Stire din 2014, va dati seama, nu mai am incredere in Mercedes! Risc sa iau foc si sa mor! Sunt proaste! "Germanisme" proaste! Cine nu s-a prins e vorba de ironie si nici nu zic mai mult, cred ca e evident postul meu.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Daddy

Una e sa ai o astfel de problema la 10.000 de unitati sau 100.000 si alta e sa iti ia foc o unitate din cele numai 10-20 cat a produs Bozankaya in istorie. Cate sunt pana la urma, vreo 20?

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Da, 20 de troleibuze.
@Valentin, vezi că nu-i același lucru. Una e să ia foc o mașină personală, unde sunt maxim 5 persoane, iar alta e să ia foc un mijloc de transport în comun, unde la orele de vârf poți avea câteva sute de persoane. Iar mașina personală, de bine, de rău, ți-o alegi, pe când mijloacele de transport în comun îți sunt alese de alte persoane, mai mult sau mai puțin competente.
Plus că și @Daddy are dreptate, una e o unitate din câteva mii, alta e una din câteva zeci.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Valentin

De ce sa nu comparam? Nu vorbim de alt aspect decat cel al "sigurantei". Mercedes pentru unii e dumnezeul pe pamant d.p.d.v. al calitatii, (adaugati ce vreti), nu contest, dar de ce cand ia foc o astfel de masina de la care ar trebui sa avem pretentii ne facem ca nu vedem? Brusc, odata ce acest lucru s-ar intampla, sa zicem, la Renault, arata toti cu degetul?  Da, voi ziceti o masina din 10.000, 100.000, dar tot a luat "foc" nu din cauza faptului ca ar fi BUNA sau PROASTA, ci pentru ca exista si accidente, voi asta nu vreti sa vedeti. Pe langa asta, credeti ca e singurul exemplar care a luat foc ?
https://www.telegraph.co.uk/news/2017/0 ... d-include/
Owners of 75,000 Mercedes cars in the UK could be affected by a global recall of several models following reports of fires, according to reports.
An issue with some starter components in cars made between 2015 and 2017 is thought to cause them to overheat.
The fire risk has prompted Mercedes owner Daimler to recall around a million vehicles worldwide, covering certain A-Class, B-Class, C-Class, E-Class and CLA cars and GLA and GLC SUVs.
There have been reports of 51 fires, with about 30 in the United States.
The magazine said owners will be contacted in March.
Of the million vehicles to be recalled,307,629 are in the US, which is 40,000 units less than Mercedes-Benz reported to US regulators.
The company did not immediately have a breakdown of where vehicles will be recalled outside of the US.
The US is among the three biggest markets for Mercedes-Benz, the others being China and Germany.


Despre ce vorbim? Ce s-a intamplat dupa? Au rezolvat aceste "probleme", nu vad de ce Bozankaya nu ar putea sa si le rezolve si ei pe ale lor?  
@PTMZ , da, dar nu iti alege dealerul ce masina iti trimite? Crezi ca masina pe care o comanzi este 100% unica? Ca aceea pot fi zeci, sute de comenzi! Tot ti-o alege altul din fabrica pentru tine.

Ce mesaj vreau eu sa transmit e sa nu mai fim ultra pesimisti, sa fim retinuti pana CAND vom vedea cu adevarat de ce sunt in stare sau ce probleme au.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 orex

Asa, si Ferrari 612 Scaglietti a lui Gica Popescu a luat foc pe A1, in 2011, nu?  Mai ai vreun septar de trefla? ;)
PS
La canasta, poate ca da! 8-)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Un exemplu mai elocvent, in Noiembrie 2013 unul din cele 5 trenuri Siemens Inspiro pentru Varsovia a luat foc in statie, urmand ca din motive de siguranta sa fie retrase toate cele 5 trenuri pana in Martie 2014. De mentionat este faptul ca Varsovia a fost primul client pentru noua platforma a Siemens.
An Inspiro train running on the Warsaw Metro caught fire in November 2013, causing the evacuation of around 200 people and the hospitalisation of eight passengers. Following the incident the trains were removed from service and tests carried out. Siemens has implemented a technical improvement of the train’s current collector fixing mechanism on all vehicles in the existing Warsaw Metro fleet, and will incorporate this into the rest of the vehicles before delivery to Metro Warszawskie. The existing fleet is expected to resume passenger service in the coming days.

https://www.railway-technology.com/proj ... ie-warsaw/

Revenind la subiect, nu cred cei de la Bozankaya sunt atat de cretini incat sa nu fi rezolvat problemele pe care le au avut initial cu vechile Trambus pentru Malatya si cu prima generatie de e-busuri Sileo, cu atat mai mult ca aici e vorba de un contract mare ceea ce poate deveni o referinta pentru ei in momentul in care vor participa la alte proceduri pe afara.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 orex

Depinde! Ce, eu cu problema la ”conducta de aer conditionat” la o masina scoasa pe poarta fabricii RENAULT, Bursa, in 2015, n-am patit-o? Ba da, noroc ca exista garantia de 4 ani ca altfel eram ”copilul mortii”! ;)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Cristi N

Un exemplu ma apropiat ar fi troleibuzele Neoplan care au ajuns la Ploiesti. Tot vreo 20 de bucati au fost fabricate initial si unul sau doua au luat foc in Lausanne, asta fiind si motivul pentru care au fost luate la pretul ala de RATP-ul de la vremea aia.

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 75
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421002 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use