Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Troleibuze

Troleibuzele STB

Re: Convertirea Autobuzelor Mercedes Citaro Euro 3 în Trolei

Mesajde Puss in Boots » Mar, 30 Iun 2020, 05:33

Si mie mi se pare o prostie/fumigena toata chestia asta cu reconversia. Dai 60 milioane de euro si iei 100 de troleibuze articulate noi noute (poate putin mai multe daca se obtine un pret bun). De restul de bani poti lua orice e nou (GNC, hibride, electrice, alte troleibuze sau tramvaie).
Sunt curios ce se alege de proiect daca Firea pierde alegerile. Ca momentan e proiectul ei. Vine Nicusor sau altii, vor mentine aceeasi idee sau se vor gandi -poate- ca lucrul nou e nou si ca merita -daca tot se cheltuie niste bani- sa se mearga pe ceva concret nu pe improvizatii?
Puss in Boots
Membru Bronze

Re: Transformare Citaro Euro 3 şi 4 in GNC SI troleibuze

Mesajde Linia 43 » Mar, 30 Iun 2020, 08:40

Dumitru Chisăliță, expert în energie: Elementele care trebuie realizate pentru a converti o mașină sunt foarte facile la modelele noi, după anul 2010, care aveau din fabricație kit-uri pentru GNC. Pentru modelele mai vechi, trebuie făcută o serie de optimizări care din păcate nu garantează reușita 100%.

Mihai Drăgan, purtător de cuvânt Ministerul Mediului: Noi le-am solicitat celor de la Primăria Capitalei un studiu de impact, având în vedere că nu a mai fost finanțat un astfel de proiect. L-am primit, vom analiza dacă este oportună finanțarea, evident cel mai devreme în bugetul de anul viitor, pentru că bugetul Fondului pentru Mediu de anul acesta este deja creionat

https://www.digi24.ro/stiri/economie/tr ... ul-1330802
Linia 43

Anterior

Înapoi la Troleibuze STB