Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Largirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010)

53 posts, 15573 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

E parte a axei de circulatie dintre sudul orasului si pasajul Basarab, fiind situata intre zona Panduri (intersectia de la monitorul oficial) si Chirigiu-piata de flori. Strada initiala (pe care se circula si acum) are o latime intre 7 si 10 metri, partea ingusta fiind la iesirea spre Chirigiu.

Proiectul exista din anii '80, fiind demolate cateva case pentru rectificarea traseului strazii (strada e intr-o curba larga); in prezent acolo a ramas un camp viran pe care poti vedea inclusiv minoritari cu caii la pascut. Initial prin zona circula si tramvaiul pe o linie separata de trafic paralela cu strada actuala, ulterior tramvaiul a fost mutat pe Trafic Greu. "Largirea lui Videanu" a luat in considerare reintroducerea tramvaiului pe mijlocul noii strazi, separat de trafic prin borduri insa intre timp linia de tramvai "a picat", spatiul rezervat pentru ea fiind refolosit acum pentru evitarea problemelor cu exproprierile, probleme care au blocat santierul in 2006-2007. Cam asta e.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor sss

mindmasster wrote:
imi poate spune si mie cineva unde se afla aceasta supralargire  si daca ajuta la ceva?


Ai aflat unde este. De utilitate iti spun eu: aproape zero! Se deblocheaza intersectia Tudor Vladimirescu - Calea Rahovei, dar cat timp in sectorul 5, care este nu se ridica masini, ramane blocata intersectia precedenta ( Panduri - 13 Septembrie ) :(

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

Cam da, o sa avem o artera supradimensionata care va servi eventual drept pista de liniute - ziceti si voi, 1km fara intersectii importante sau semafor, cam ce viteza va prinde bimmeru' vechi de 10 ani?  :lol:

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dominatrix

DanCld wrote:
Proiectul exista din anii '80, fiind demolate cateva case pentru rectificarea traseului strazii (strada e intr-o curba larga); in prezent acolo a ramas un camp viran pe care poti vedea inclusiv minoritari cu caii la pascut. Initial prin zona circula si tramvaiul pe o linie separata de trafic paralela cu strada actuala, ulterior tramvaiul a fost mutat pe Trafic Greu. "Largirea lui Videanu" a luat in considerare reintroducerea tramvaiului pe mijlocul noii strazi, separat de trafic prin borduri insa intre timp linia de tramvai "a picat", spatiul rezervat pentru ea fiind refolosit acum pentru evitarea problemelor cu exproprierile, probleme care au blocat santierul in 2006-2007. Cam asta e.
Linia de tramvai pe Tudor Vladimirescu nu a fost niciodata separata de trafic; era o linie obisnuita, pe mijlocul drumului, inglobata in piatra cubica, cum e linia din Damaroaia din zilele noastre. A fost desfiintata in 1987, cand s-a deschis linia noua pe Trafic Greu. Nu inteleg de ce nu s-au apucat de supralargire acum cativa ani, cand au si asfaltat complet bulevardul si au inlocuit piatra cubica.

Ma apuca asa o sila cand vad cum arata zona aia astazi, si comparand cu aspectul ei inainte de demolarile anilor '80 si de invadarea zonei de minoritatile persecutate, ai caror membri persecuta majoritatea cu cea mai mica ocazie si de platit plateste tot majoritatea. Strazi ingrijite, umbrite de pomi, case cochete, trotuare curate, oamenii smulgeau pana si buruienile care mai cresteau prin crapaturile din trotuarul din fata casei, altfel se trezeau cu amenda de la "responsabilul de strada". Comparati cu ce este acum, cu maidane pline de gunoaie cu miros fetid, si pe alocuri chiar si porci sau caini morti dospind vara la soare. Nu exagerez, am vazut cu ochii ei asta anul trecut pe maidanul de la capatul strazii Gheorghieni. Asta este Kacapitala noastra moderna.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor telvanni

Apropos de ce zice dominatrix, nemtii au o vorba: "nu exista natie civilizata ci doar natie amendata" Pai atata timp cat pe mine nu ma amendeaza nimeni ca arunc hartii din masina, mananc seminte in parc sau las cainele sa se cace in mijlocul trotuarului...ce rost are sa ma agit? Noi nu suntem nici civilizati nici amendati. Asa si cu negrozitatile de la noi...sunt lasati in pace si-si fac de cap, bravo lor. Nu e vina lor, e vina noastra ca suntem toleranti.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

Si totusi in zona respectiva doar un areal destul de restrans are un aspect mai mult sau mai putin dezolant si anume intersectia in sine (la Chirigiu ma refer) si 100-200m pe calea Rahovei in ambele sensuri (piata de flori included). Ma gandesc sa nu fie un sindrom de tipul "broken windows"; cladirile abandonate atrag vagabonzi, vagabonzii fac mizerie si mizeria se intinde. Numarul efectiv de minoritari in zona este relativ redus (eu zic ca nu sunt mai mult de 200, cu tot cu puradei) - insa lipsa lor constanta de ocupatie si viata pe care si-o duc practic in strada le maresc un pic cam mult vizibilitatea  :lol:

Una peste alta sper ca finalizarea acestui santier sa aduca un plus de... hmmm.... ordine in zona  :roll:

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Costin

sss wrote:
De utilitate iti spun eu: aproape zero!

Prin aceasta supralargire, soferii din zona Rahova-Viilor vor fi atrasi de podul Basarab, care le devine mult mai accesibil fara a trece decat tangential prin zona Razoare, evitand dopul de la intersectia cu Bd Timisoara - Sos. Progresului. O data cu deschiderea podului eu unul cred ca traficul pe Tudor Vladimirescu va creste simtitor. Ceea ce inseamna ca trebuie facut ceva de urgenta la intersectia Panduri - 13 Septembrie...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dr2005

cos wrote:
sss wrote:
De utilitate iti spun eu: aproape zero!

Prin aceasta supralargire, soferii din zona Rahova-Viilor vor fi atrasi de podul Basarab, care le devine mult mai accesibil fara a trece decat tangential prin zona Razoare, [...]O data cu deschiderea podului eu unul cred ca traficul pe Tudor Vladimirescu va creste simtitor. Ceea ce inseamna ca trebuie facut ceva de urgenta la intersectia Panduri - 13 Septembrie...

Nu, trebuie făcut de urgenţă ceva la intersecţia Şos. Pandurilor cu Str. Dr. Rainer şi Str. Dr. Bagdasar, dar şi la intersecţia de la P-ţa. Leul. Că veni vorba de Leul, acum, odată desfiinţată (în sfârşit, după 3 ani de funcţionat degeaba) faza dinspre Bd. Geniului spre Şos. Grozăveşti, Şos. Cotroceni a devenit o variantă mai rapidă de ajuns de la Eroilor în Drumul Taberei, ocolindu-se Dealul Academiei şi Răzoarea. Ori, dacă se va da drumul la circulaţie pe acolo, automat vor trebui reajustate fazele pentru accesul spre Grozăveşti... deci se va sta mai mult la semafor pe Şos. Cotroceni. Tot ce putem spera e că mulţi dintre cei care vin de la Gara de Nord vor alege Şos. Orhideelor, iar cei care vin de mai departe vor alege Pasajul Basarab, altfel se va alege praful complet de trafic şi de ultima variantă de ajuns repede din centru în Dr. Taberei şi Militari (că la Academie nu se poate rezolva nimic, iar pe 13 Septembrie nici atât).€

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dominatrix

telvanni wrote:
Apropos de ce zice dominatrix, nemtii au o vorba: "nu exista natie civilizata ci doar natie amendata".

Off-topic: Telvanni are perfecta dreptate. In Occident, oamenii sunt tot din carne si oase ca si noi, la fel de puturosi si indiferenti, dar dupa cel putin 100 de ani de incasat amenzi si bastoane in cap si-au format si ei o conduita si sunt sensibilizati de sanctiuni. Din pacate in Vomania nu se aplica acesta strategie din cel putin 2 motive: in primul rand, comisioanele pe care le incaseaza firmele care "intretin" buna desfasurare a vietii cotidiene, de exemplu cu cat mai multe banci din parcuri devastate, cu atat mai bine, cumpara primaria altele noi, etc. Al doilea motiv, si cel mai important este lipsa atitudinii civice: incepand de la stramosii nostri, maimutele precambriane, cunoscute mai bine sub numele de pensionari, nimeni nu misca un deget pentru o actiune civica de amploare, ceea ce e foarte bine, fiindca in aceste conditii mamaliga nu face explozie si "baietii destepti" isi vad in continuare de afacerile lor mai mult sau mai putin legale. O fi CEVA putred in Danemarca, dar in Romania TOTUL e putred.

Legat de minoritatile necivilizate din acea zona, in timp ce in Cehia minoritatile exista doar pentru ca ochiul distinge culorile, si ele nu indraznesc sa proclame acolo regi si imparati, fiindca autoritatile matura cu ei pe jos, incat au ajuns minoritarii sa ceara azil politic la americani si canadieni, si desteptii de peste ocean ii primesc in continuare acolo, iar Cehia a intrat in UE inaintea Romaniei, romanilor le-a placut sa-si puna in aplicare pe ei insisi cele mai "chinuitoare" tehnici BDSM in loc sa rezolve situatia in liniste, in stil german, ca si cehii, care dupa atatea sute de ani sub nemti au devenit si ei tot un fel de nemti, dar mai saraci.

On-topic: Si eu cred ca traficul va creste foarte mult pe Bd. Tudor Vladimirescu dupa deschiderea Podului Basarab. Din cate stiu, ideea de reintroducere a tramvaiului pe T. Vladimirescu - Panduri a venit tocmai in perspectiva construirii Pasajului Basarab si intregirii inelului principal de circulatie, fara a mai fi necesara ocolirea cu tramvaiul pe Sos. Regresului - Timisoara - Milea. Sunt de acord ca ar trebui construit de urgenta pasajul subteran pe directia Academia Militara - Razoare, pentru descongestionarea traficului la Razoare si in intersectiile Panduri/dr. Rainer si Panduri/dr. Bagdasar. Oricum, exista PUZ si pentru acest pasaj, care se pare ca se va face odata cu metroul spre Drumul Taberei (deci, speram, destul de curand) si pentru unul pe directia Panduri - Bd. Geniului.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor danielstan

Off topic: Confirm civilizatia occidentului cu amenda, din experienta mea de 6 ani intr-o firma belgiana:
In Flandra (partea bogata a Belgiei, de limba olandeza) se circula extrem de corect, de exemplu 'Cedeaza trecerea" pe un drum normal dintr-un sat
insemna sa nu vina masini din stanga sau dreapta la o distanta de peste 50 m!
Flamanzii mi-au spus ca acum 20 de ani circulatia in Belgia semana un pic cu circulatia din Bucurestiul de azi (dar nu atat de agresiva si de smechereasca).
Guvernul flamand a montat camere de monitorizare a traficului peste tot si, dupa niste randuri de amenzi primite, s-au cumintit toti.

In Valonia (partea saraca a Belgiei, de limba franceza) sunt si zone defavorizate unde s-au inchis mine in anii '70 - '80, ba chiar au si
zone unde nu intra politia.
Guvernul valon a montat doar cateva zeci de camere video si lumea circula un pic mai indisciplinat.

Oricum, nu vezi masini parcate pe trotuar nicaieri.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor telvanni

Tot off-topic: Daca legea ar spune" trotuarul e DOAR pentru pietoni (si piste biciclisti) si masinile nu au ce cauta pe ele" poate poate ar fi mai usor cu delimitarea legilor. Acum trebuie sa lasam spatiu un metru pentru pietoni, asta permite masinilor sa se suie pe trotuare, permite interpretari dpdv legal si tot asa...Trebuie spus clar:masinile nu au ce cauta pe trotuar. PUNCT.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor cornel001

Nu poti face asta (inca) peste tot in zonele rezidentiale... mai ales in cartierele de blocuri... ar iesi razboi civil.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

Aseara timp de 2 ore tot cvartalul dintre "piata de flori" si "trafic greu" a fost in "power off" mode, incluzand iluminatul public. Intrucat transformatorul de zona se afla in fata scarii mele si nimeni nu a umblat la el nu pot decat sa suspicionez activitatea unui Dorel prea zelos (desi, la ora aia??). Iar zona cu Dorei in actiune e supralargirea din aceasta discutie, unde se inlocuieste inclusiv iluminatul public...

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Goldmund

Zona Tudor Vladimirescu-Viilor face parte de fapt din inelul Capitalei.Deoarece Soseaua Grozavesti a fost blocata de planurile dementiale ale cuplului Ceausescu,si deoarece s-a facut o sosea numita Trafic Greu,in mare pe str. Progresului,-pe care nici daca cineva ma plateste nu as folosi-o daca T.Vladimirescu ar fi refacuta si largita!Asadar,Tudor Vladimiresc face legatura intre Pasajul Basarab-in constructie-vestul Capitalei cu sudul Bucurestiului.Este imperios necesara!
Cineva a scris ca zona respectiva a fost candva....superba.Ei bine,acolo am facut eu Scoala Generala 128.Zona nu mi-a placut niciodata.Doar Muzeul Militar si Tipografia erau cladiri deosebite in zona...dar damate de daramici!dar asa este:oamenii erau simpli,dar cinstiti si muncitori in zona,pana cand prin anii 70 au fost aduse cateva familii dintr-o minoritate anume pt. integrare.Rezultatul a fost catastrofal:casele respective nu au mai avut usi si ferestre pana la prima zapada....Apoi a venit timpul daramarii a 10 mii de case pt. planurile megalomane staliniste.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use