Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Largirea Tudor Vladimirescu - Viilor (2010)

53 posts, 15548 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor rosetti61

A fost deschis traficului pentru transportul in comun in 1965 - legatura cu tramvaiul 11 intre Giulesti si Oltenitei, a fost componenta a inelului de circulatie  - 26 inelar, plus alte linii  - 9, 11, 20, 25. Ultimele tramvaie au rulat pe acolo in 1987, inainte de realizarea Arterei de Trafic Greu. Bulevardul a devenit marginea unui maidan care se voia a fi centru civic - "Casa Poporului" se vede nestigherit; masivele sistematizari din anii 80 au transformat o alta artera de circulatie importanta - str. Uranus - intr-o ciozvarta care leaga un  mastodont de o intersectie moarta. La Chirigiu mai  exista macazele spre T. Vladimirescu. montate in ideea ca proiectul liniei Panduri-Viilor va prinde contur - acum vor presupune blocarea liniilor din zona pentru  demontarea  macazelor.

 



Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dany1984

Arata destul de bine bulevardul......dar domnul doctor spune la un moment dat ca o sa continuie si o iasa aproape intr-o linie aproape dreapta in Soseaua Giurgiului. Cum vine asta?;-)

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Nightwolf

Face strapungere mai departe pana la sos. Giurgiului...

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

Singura strapungere viabila din zona pana spre Giurgiului e o prelungire a actualului "Trafic Greu" pana la iesirea din oras (pe langa calea ferata istorica, asa cum e si acum). Ar fi cam 4km de sosea noua prin foste curti de intreprinderi si prin spatele unor case de minoritari, oricum nu vreau sa stiu ce cosmar ar fi cu exproprierile. Dar oricum aceasta idee depaseste scopul acestui topic.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Nightwolf

DanCld wrote:
Singura strapungere viabila din zona pana spre Giurgiului e o prelungire a actualului "Trafic Greu" pana la iesirea din oras (pe langa calea ferata istorica, asa cum e si acum). Ar fi cam 4km de sosea noua prin foste curti de intreprinderi si prin spatele unor case de minoritari, oricum nu vreau sa stiu ce cosmar ar fi cu exproprierile. Dar oricum aceasta idee depaseste scopul acestui topic.


Nu ai cum sa faci expropieri in zona aia... s-ar isca un razboi de neimaginat intre autoritati si rromulani ... Strapungerea este Odoarei - Viilor - Pta. Pieptanari. Dar degeaba daca nu vor lucra la sistemul rutier de la Pta. Pieptanari (sau Eroii Revolutiei) tot dracu` ala va ramane ca acolo e un mare dop.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dominatrix

Se pare ca exista un plan pentru o strapungere intre George Cosbuc/str. Odoarei si Sos. Progresului, oarecum oblic fata de strazile existente.
Strapungerea Cosbuc - Vistierilor - Progresului. Este mentionata in PowerPoint-ul atasat la ultimul mesaj din acest topic.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor DanCld

Actuala strada Vistierilor e o alee sectionata in 2 parti de un bloc cu 10 etaje. Ceva nu se leaga in propozitia de mai sus  :idea:

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Nightwolf

O sa darame blocu ahahahahaha :D

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor Dr2005

Blocul e destul de nou (199x)... probabil e vorba de un vechi plan de pe vremea comuniştilor, ne-pus în practică la acel moment şi descoperit prin vreun sertar.€

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor vancouver

Cred ca Strada Progresul se preteaza mult mai bine pentru inchiderea inelului interior, cu un pasaj subteran la capatul din est pâna în Soseaua Oltenitei. Motivul principal: Panduri / Vladimirescu / Viilor e mult prea intre blocuri pentru a face pasaje si lucrari de anvengura. E vorba si de poluare + estetica. Oricum cred ca dezvoltarea Vladimirescu / Viilor trebuie sa continue, dar nu in perspectiva integrarii in inelul interior.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor mindmasster

Cred ca putem muta topicu la lucrari finalizate

ce rapizi ati  fost :))

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor rails

pai cat de des au ocazia sa mute lucrari la spatiul pentru "finalizate" ?  :lol:

cred ca la mutarea topicului cu pasajul basarab trebuie sa tragem o bauta.

 


Re: Supralargirea Tudor Vladimirescu - Viilor mindmasster

rails wrote:
pai cat de des au ocazia sa mute lucrari la spatiul pentru "finalizate" ?  :lol:


cred ca la mutarea topicului cu pasajul basarab trebuie sa tragem o bauta


Bine zis. debea astept sa se termine

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use