Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasajul CFR Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012)

867 posts, 198084 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Mircea G

Marian Sirbu wrote:
Da, discutam aiurea.  :D  Revin cu ce am spus mai devreme: problema de fond in zona respectiva e lipsa locurilor de parcare.

Chiar aiurea , total aiurea !
Problema de care discutam este imposibilitatea circulatiei fluente , si asta nu se datoreaza lipsei locurilor de parcare ci nesimtirii si nerespectarii legii !

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Slick

Nu stiu ce s-a intamplat, dar de miercuri au disparut masinile parcate "in spic" pe bucata dreapta dinainte de semaforul de la Delfinului. Au ramas doar cele de pe linia de tramvai. Sincer, nu stiam ca e atat de lata strada in acel loc (adica nu imi dadeam seama): acum sunt 3 benzi pe sens si seara nu mai e aglomerat. Daca reusesc astia sa faca minunea si in D-na Ghica atunci traficul chiar va fi ok. Sper sa nu fie insa o minune care sa tina 3 zile... :D
Singura idee pe care o am e ca se apuca de lucru la pasajuj subteran si probabil au fost anuntati sa-si mute masinile.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Vladone

Am auzit luni dimineata la Romania Actualitati un consilier sau viceprimar (nu mai tin minte exact)
cum se lauda ca zona Delfinului va fi eliberata de masini pana pe 15 martie.
Apoi spunea ca zona va fi supravegheata de politia locala  8-) .
Raman totusi doua probleme semnalate mai devreme:
1. Masinile de pe linia de tramvai se ridica degeaba pentru ca pe acolo nu se poate circula
in conditii decente. Sunt placi de beton fara sina cu imbinari erodate. Aici ar
trebui scoase si reasfaltata strada. Problema e ca pare cam scump si se vor multumi cu spatiul
obtinut deja  :? !
2. Daca tot au ridicat masinile macar sa puna si cateva semne cu 'Oprirea Interzisa' macar
asa de forma pentru ca oricum romanului nu-i mai e frica de mult de asa ceva  :cry:  
Totusi acum se circula mult mai bine asa ca se poate  :) !

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Slick

Vladone wrote:
Am auzit luni dimineata la Romania Actualitati un consilier sau viceprimar (nu mai tin minte exact)
cum se lauda ca zona Delfinului va fi eliberata de masini pana pe 15 martie.
Apoi spunea ca zona va fi supravegheata de politia locala  8-) .
Raman totusi doua probleme semnalate mai devreme:
1. Masinile de pe linia de tramvai se ridica degeaba pentru ca pe acolo nu se poate circula
in conditii decente. Sunt placi de beton fara sina cu imbinari erodate. Aici ar
trebui scoase si reasfaltata strada. Problema e ca pare cam scump si se vor multumi cu spatiul
obtinut deja  :? !
2. Daca tot au ridicat masinile macar sa puna si cateva semne cu 'Oprirea Interzisa' macar
asa de forma pentru ca oricum romanului nu-i mai e frica de mult de asa ceva  :cry:  
Totusi acum se circula mult mai bine asa ca se poate  :) !


Semnele exista de multa vreme. Iar de masinile de pe linia de tramvai nu cred ca se vor atinge pentru ca este destul loc acum. Bine ar fi sa le ridice si pe cele din curba si pe alea din mijlocul intersectiei.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Iulika0069

Iulika0069 wrote:
Sa fim seriosi, nu e nevoie de nicio investitie, doar de 5l de vopsea..
Daca se elimina masinile parcate de aici incolo (si doar cele de pe dreapta!!), se pot face/marca 3 (trei) benzi fata de 1 (una!!) cat este acum.. cat ce idioti.. Pot sa "garantez" ca masura asta ar reduce cu un ordin de marime coada/timpul de asteptare (mai tineti minte cum era inainte de modernizare intersectia Obor - venind dinspre Victoriei?!)
Eventual cu o banda de galben intermitent la dreapta (asta e, "imi pare rau" de kkții de taximetristi care blocheaza colțul acolo).

Si, sa fim seriosi, ce se intampla la Delfinului nu e decat nesimtire si nepasare si indolenta dar si lipsa de actiune din partea politiei (comunitare/rutiere etc). Locuri de parcare sunt kklau 50-100m mai [in]spre pasaj, niciodata ocupate!
Ah, ca romanul e obisnuit sa aiba masina la 5m de casa/piata, asta e altceva; insa orice narav are si dezvat.. dar cine?

Later Edit: evident, daca se scot sinele si se elimina parcarea in spic sau de tot, vom avea 4 benzi (eventual 3 + 1 intermitent) pe o portiune de 30-50m, ceea ce cred ca ar elimina complet orice stat la mai mult de un semafor; dar asta ar elimina si nevoia de a face vreo sapatura/podet pe acolo.. ;)

A dat Domnu'!!

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT cornel001

un pic offtopic : probleme asemenatoare sunt si in alte locuri, de ex la Beller cu P-ta Dorobanti. Azi dimineata la 8:30 duba politiei locale B 87 GDI parcase chiar sub semafor. Cand l-am luat la rost pe militianul de ocazie de la volan, a raspuns la misto. Platiti pe banii nostrii, se plimba pe banii nostrii, si ne rad in nas pe banii nostri. Am dat e-mail la locala sector 1, inca n-am primit raspuns.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT andrei11

Fii atent pe unde calci. Duba politiei  poate fi in misiune, de fapt e in misiune tot timpul. Se  ghideaza  dupa alte reguli.
O duba a politiei nu poate fi in plimbare niciodata. Si cand se duce la alimentat sau la Service tot in misiune e.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT survola

andrei11 wrote:
Fii atent pe unde calci. Duba politiei  poate fi in misiune, de fapt e in misiune tot timpul. Se  ghideaza  dupa alte reguli.
O duba a politiei nu poate fi in plimbare niciodata. Si cand se duce la alimentat sau la Service tot in misiune e.


Şi poliţistul din dubă nu doarme, ci meditează  :lol:

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Nightwolf

cornel001 wrote:
un pic offtopic : probleme asemenatoare sunt si in alte locuri, de ex la Beller cu P-ta Dorobanti. Azi dimineata la 8:30 duba politiei locale B 87 GDI parcase chiar sub semafor. Cand l-am luat la rost pe militianul de ocazie de la volan, a raspuns la misto. Platiti pe banii nostrii, se plimba pe banii nostrii, si ne rad in nas pe banii nostri. Am dat e-mail la locala sector 1, inca n-am primit raspuns.


Ardei pe impostorii aia de pseudo-politisti care s-au autoproclamat stapanii strazilor ... mama ce nervi mi-au facut sapt trecuta 2 prapaditi d`astia ...

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT telvanni

Slick wrote:
Nu stiu ce s-a intamplat, dar de miercuri au disparut masinile parcate "in spic" pe bucata dreapta dinainte de semaforul de la Delfinului. Au ramas doar cele de pe linia de tramvai. Sincer, nu stiam ca e atat de lata strada in acel loc (adica nu imi dadeam seama): acum sunt 3 benzi pe sens si seara nu mai e aglomerat. Daca reusesc astia sa faca minunea si in D-na Ghica atunci traficul chiar va fi ok. Sper sa nu fie insa o minune care sa tina 3 zile... :D.


Dragul meu, te anunt ca sambata era aproape la fel ca inainte, adica majoritatea masinilor erau parcate acum in lung atat in stanga cat si in dreapta ceea ce permitea circulatia pe 2 benzi, dar acest lucru se termina in apropierea intersectiei unde se parca in spic. Din pacate gatuiala anula anula tot efectul celor 2 benzi pentru ca de fapt tot pe o banda se circula, chiar mai rau.
Deci nu s-a intamplat nimic in bine.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT andrei11

Nici o problema, sa le ridice in fiecare zi pana cand se vor prinde baietii cu BMW - ul si nu o sa mai parcheze acolo.
Oricum cat timp au activitate la Delfinului nu o sa vina la mine la Iancului.

 


  • marian
  • Posted:
  •  

Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT marian

Astazi am trecut prin zona si am vazut niste topometristi, care faceau niste masuratori pe mijlocul podului, pe unde ar trebui sa treaca linia de tramvai.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT andrei11

Stai calm.
In cincinalul ăsta NU VA TRECE nici un tramvai pe acolo.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Slick

telvanni wrote:
Slick wrote:
Nu stiu ce s-a intamplat, dar de miercuri au disparut masinile parcate "in spic" pe bucata dreapta dinainte de semaforul de la Delfinului. Au ramas doar cele de pe linia de tramvai. Sincer, nu stiam ca e atat de lata strada in acel loc (adica nu imi dadeam seama): acum sunt 3 benzi pe sens si seara nu mai e aglomerat. Daca reusesc astia sa faca minunea si in D-na Ghica atunci traficul chiar va fi ok. Sper sa nu fie insa o minune care sa tina 3 zile... :D.


Dragul meu, te anunt ca sambata era aproape la fel ca inainte, adica majoritatea masinilor erau parcate acum in lung atat in stanga cat si in dreapta ceea ce permitea circulatia pe 2 benzi, dar acest lucru se termina in apropierea intersectiei unde se parca in spic. Din pacate gatuiala anula anula tot efectul celor 2 benzi pentru ca de fapt tot pe o banda se circula, chiar mai rau.
Deci nu s-a intamplat nimic in bine.


Probabil a fost doar o sperietura. Aseara de exemplu, iar disparusera masinile parcate pe margine pana in linia dreapta, iar acolo unde inainte se parca in spic, acum se parca paralel cu trotuarul. Si asa ar fi bine, pt ca raman doua benzi, fata de una. Dar mai e mult pana la eliberarea intersectiei si pana la a avea un aspect civilizat. Fara amenzi nu se face nimic.

 


Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420781 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use