Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reparare / Reabilitare Pod Străulești (FINALIZAT OCT 2019)

48 posts, 14742 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești ByOnu

Sper sa prevada si niste trotuare, ceva...

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Sunt si trotuare. Nu foarte late, dar sunt.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești ionutzyankoo

Am intrebat pentru ca mi s-a parut ca pe partea dinspre Targoviste inspre oras vor face banda de facut dreapta spre multimodal desfintand de tot trotuarul si mutandu-l pe structura metalica dar intradevar acum dupa ce m-am uitat mai in detaliu, structura metalica e clar pt teava de gaze si podul va ramane 2+2 plus trotuare pe ambele parti.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești subway guru

Si aici se bate pasul pe loc, pe loc, pe loc pana o rasari busuioc...

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Aici s-a lucrat in ultima vreme doar la esafodajul metalic. Pana nu muta teava de gaz pe el, nu se mai face nimic la pod.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești subway guru

Acum doua zile erau doua dube Distrigaz la fata locului, in rest nimic de mai nimic...se freaca menta!
:o

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Teava de gaz a fost relocata pe esafodaj, s-a completat balustrada inspre amonte, s-a deviat traficul pe jumatatea de pod reabilitata si au inceput sa sparga carosabilul si pe cealalta jumatate.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești subway guru

Daca dureaza si cealalta jumatate de pod cat a durat prima jumatate ne apuca sarbatorile de iarna cu lucrarea neterminata...

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești shoppy

Pe 15 lucrau la decoperat, poate se grabesc.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești subway guru

Pe aceasta jumatate s-ar parea ca sunt si probleme mai grele, nu doar trotuar, tevaraie si hidroizolatie.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Nu mi se pare ca se desfasoara lucrari in plus fata de cealalta jumatate a podului.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Pe sensul de iesire din oras deja s-a asternut stratul de uzura. Probabil ca o sa urmeze o noua deviere ca sa finalizeze de asfaltat si celalalt sens.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești Adrian Rosca

Acum se lucreaza la rosturile de dilatatie, tot pe sensul spre Mogosoaia.

 


Re: Reparare / Reabilitare Pod Străulești survola

de pe facebook:

Primăria Municipiului Bucureşti
#investitiiPMB #pasaje

Consolidarea podului Străulești a fost finalizată, iar întreaga lucrare - ce presupune consolidarea și reabilitarea podului – se va încheia la 15 octombrie, așadar cu respectarea programului de lucrări asumat și aprobat.

Primarul General, Gabriela Firea: “Este vorba despre încă o investiție realizată în termen de una dintre companiile municipale care își arată, în acest fel, utilitatea și eficiența. Am avut o întâlnire de lucru cu responsabilii de proiect, pentru a mă asigura că suntem în grafic. Am demarat lucrările în luna octombrie 2018, pentru a stopa procesul de degradare a construcției și pentru a asigura condițiile de siguranță a circulației. Prin această investiție, Primăria Capitalei a adaptat Pasajul la cerințele din Legea privind calitatea în construcții, crescând astfel rezistența și durabilitatea acestuia în exploatare.”

Au fost realizate lucrări la infrastructură și suprastructură, inclusiv pentru ridicarea tablierului, de relocare a conductei de gaz, așternere a mixturii asfaltice. În prezent Compania Municipală Străzi, Poduri şi Pasaje se execută montarea dispozitivele de acoperire a rosturilor de dilatație, vopsirea elementelor din beton și amenajarea zonei de sub pod (inclusiv breteaua de întoarcere utilizată de și de transportul în comun). Lucrările se vor încheia odată cu realizarea marcajului rutier, termenul de finalizare fiind stabilit pentru data de 15 octombrie 2019.

Podul Străuleşti se află pe DN1A şi traversează Lacul Griviţa, la ieşirea din Bucureştii Noi spre Târgovişte.

În acest domeniu, Primăria Capitalei a actualizat expertizele pentru 22 dintre cele 24 de poduri și pentru 7 dintre cele 13 pasaje pe care le administrează, prin Administrația Străzilor. Rezultatele au indicat că 6 poduri și 3 pasaje au o stare tehnică nesatisfăcătoare și necesită intervenție, fiind construcții ce nu au fost niciodată consolidate, ci au beneficiat doar de lucrări de minime reparații.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420793 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use