Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei(2009-2010)

23 posts, 7022 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei(2009-2010) Gabi23

Lucrarile au fost demarate in toamna anului trecut si au vizat inlocuirea liniei si a macazurilor din zona fostului capat al lui 17. Linia 16 a fost suspendata temporar, iar linia 36 circula pana la Piata Sfantul Gheorghe. Pentru preluarea calatorilor a fost prelungita atunci, cu un parc suplimentat linia 616 pana la Platforma Pipera. Astazi am verificat care este situatia actuala. Au fost inlocuite complet liniile si macazurilor din acea zona, inclusiv bucla de intoarcere. Momentan cred ca se asteapta incalzirea vremii pentru a fi turnat stratul final de asfalt. Stalpii de sustinere a retelei electrice, dupa parerea mea, ar fi trebuit inlocuiti fiind destul de vechi si slabiti. Deasemenea a fost inlocuita si vechea cabina RATB din zona. Sigur a ramas si o parte din cea veche alaturi si de "dispeceri" cu patru labe  :lol:.

Lacul Tei - 21.02.2010_001.jpg (480.46 KB; downloaded 3103 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_005.jpg (480.88 KB; downloaded 3104 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_006.jpg (494.77 KB; downloaded 3111 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_007.jpg (444.03 KB; downloaded 3106 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_011.jpg (520.9 KB; downloaded 3104 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_012.jpg (506.87 KB; downloaded 3105 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_017.jpg (461.71 KB; downloaded 3104 times)

Lacul Tei - 21.02.2010_021.jpg (557.86 KB; downloaded 3103 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Utilizator anonim

Turnarea unui strat de asfalt pe linia aia mi se pare cea mai mare gresala, ar trebui pus un covor subtire de iarba ca sa dea bine cu imaginea zonei.
Probabil multi va intrebati de ce a fost modernizata bucla aia, motivul este simplu, liniile 16 si 36 trebuie sa intoarca undeva cat timp se va lucra la modernizarea liniei pe Dimitrie Pompeiu. Acelasi lucru este valabil si pentru macazele din bucla de la Dristorului (unde linia 34 va intoarce pe perioada lucrarilor la Pasajul Muncii).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Utilizator anonim

Nu incurca, dar vor fi necesare pentru ca 34 sa vina de pe Mihai Bravu, face dreapta pe Dristorului la Baba Novac si reintra pe Camil Ressu la Dristor, apoi inainte si la stanga inapoi pe Mihai Bravu.

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Chev Celios

Iar pe Stefan cel Mare va ramane doar 5(temporar) si 46?

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Gabi23

In cazul asta intervine o alta problema: linia extrem de terminata de pe Str. Dristorului, ce sa mai spun de macazul care intra pe Camil Ressu. Cred ca in momentul de fata orice tramvai ar fi bagat pe acolo ar deraia. De ce nu s-au gandit sa modernizeze o data cu linia 34 nu stiu, acea bucata pe care oricum nu circula nimic si daca tot au inlocuit macazul ce era daca schimbau si portiunea asta in 2-3 saptamani (cu mersul greu specific lucrarilor de infrastructura de la noi).

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei 3mil

Utilizator anonim wrote:
Turnarea unui strat de asfalt pe linia aia mi se pare cea mai mare gresala, ar trebui pus un covor subtire de iarba ca sa dea bine cu imaginea zonei.
Probabil multi va intrebati de ce a fost modernizata bucla aia, motivul este simplu, liniile 16 si 36 trebuie sa intoarca undeva cat timp se va lucra la modernizarea liniei pe Dimitrie Pompeiu. Acelasi lucru este valabil si pentru macazele din bucla de la Dristorului (unde linia 34 va intoarce pe perioada lucrarilor la Pasajul Muncii).


In prima poza postata de Gabi se observa un spatiu in partea stanga si niste porti. Acolo de obicei mai vin masini de interentie ale RATB, si probabil de-asta se mai toarna si ultimul strat de asfalt. Tot din aceasta cauza au fost puse si acele dale dintre sine.  
Inainte de modernizarea liniei 16 de pe Viitorului, turele de Victoria care aveau retragerea de la Sf. Gheorghe, veneau pana la bucla de la Lacul Tei si intorceau, pentru a se retrage. Cred ca este folosita si acum daca se mai retrag de la Sf. Gheorghe turele de Victoria, deoarece inca nu este montata reteaua de alimentare din curba Viitorului -> Stefan cel Mare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Utilizator anonim

Oricum tot spatiul ala cam strica aspectul zonei, ar fi trebuit organizat si un mini terminal multimodal acolo cu statie acoperita, eventual un post de paza am politiei comunitare care sa vegheze zona.  :roll:

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Gabi23

Nu imi amintiti de masinile de interventie ale RATB din zona aceea. Pe 26 decembrie 2008, m-am dus sa fac poze pe malul lacului Tei, la V3A-uri. Cand am dat sa plec spre casa mi-a sarit in ochi in bucla parcata B-14-SAI. Nimic neobisnuit in asta, dar : iesea un mega-fum din spate :shock:. Am crezut ca a luat foc ceva, ca motorul nu ii se auzea. Cnad m-am apropiat echipajul muncea din greu la un ... gratar  :lol:. M-au intrebat ce caut, bla bla, erau veseli si le-am urat un Craciun Fericit!  :D. Nu am putut sa fac poza cu gratarul.

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei smokeone

Cu siguranta ar arata mai bine Andrei dar te-ai gandit si cat de repede se distruge gazonul?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Utilizator anonim

smokeone wrote:
Cu siguranta ar arata mai bine Andrei dar te-ai gandit si cat de repede se distruge gazonul?


Normal ca s-ar distruge repede dupa ce localnicii ar incepe sa plimbe cainii pe acolo si normal ca nimeni nu ar intretine iarba aia.

P.S. Si totusi desi are aproape 6 ani iarba de pe Bd. Timisoara de mentine foarte bine.

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei shoppy

Tot capatul tramvaiului vad ca este intr-un parc, asa ca localnicii au pe unde sa isi plimbe cainii, si oricum este incomod sa-ti plimbi patrupedul pe sina de tramvai, 2-3 tramvaie sunt oprite, altul trece, se mia uita si lumea la tine, mai greu.
Problema cea mai mare ar fi tramvaiele care stationeaza, poate se mai pierde si un pic de ulei, cum era inainte pe Ion Mihalache, fiecare EP cred ca pierdea un litru de ulei pe zi, in dreptul fiecarei statii era o movila de ulei si praf intarit intre sine, dar cred ca nu se mai intampla acum.

Oricum merita incercat, mai ales ca in zona este si un parc, ar da foarte bine.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei Utilizator anonim

De cand au terminat liniile zona nu s-a schimbat prea mult, nu au mai asfaltat din ce vad.

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei visan_alex

Utilizator anonim wrote:
De cand au terminat liniile zona nu s-a schimbat prea mult, nu au mai asfaltat din ce vad.


Oricum decat sa fie desfiintata ca bucla din Colentina sa zicem merci si pentru asta. Daca nu au "aranjat-o" poate exista sanse pentru un 35 Militari - Lacul Tei. Sau poate dreaming... :cry:

 


Re: Modernizarea liniei de tramvai din zona Lacul Tei cornel001

Ce bucla din colentina ?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420796 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use