Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015)

563 posts, 3115582 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41
 
 

📖 Pagination options
  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei ADY881

Dupa ce au mai civilizat Calea Victoriei (pietonalizand-o partial), mi-am facut un obicei sa trec pe acolo mai des. Am vazut ca proiectantii lu Peste au creeat niste buzunare cica pentru statiile ale autobuzului turistic. Rezultat, 100% din timp acolo sunt parcate masini, iar autobuzul opreste pe prima banda, iar in fata teatrului Constanitn Tanase bizonii reusesc sa se parcheze in bradulet, cu jumate de masina pe trotuar.
Concluzie:sa faci statie de transport public in buzunar este anacronic, respectiv buzunarele lu peste ar trebui desfiintate si inlocuite cu niste spatiu pentru pietoni in +, iar statiile trebuie mutate pe prima banda.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei zapacitu

Fiecare vede ce vrea, ai spus-o chiar tu.

Alveolele sunt de baza pentru o statie de mijloace de transport de suprafata (inclusiv taxiuri!). Exista exceptii, acolo unde oprirea unui astfel de mijloc de transport nu incurca circulatia (banda speciala, loc destul, zona putin circulata etc.) sau unde latimea trotuarului nu permite alveola respectiva (de obicei in zone ce nu au fost planificate pentru X benzi si trotuar - de obicei zonele istorice). Aceste altveole permit oprirea mijloacelor de transport fara blocarea primei benzi.

In orasele citate de tine mai sus, iti recomand sa urmaresti (nu cu google maps, ci live) ce se intampla cand cineva opreste intr-o alveola (contrar sustinerilor tale, alveolele sunt utilizate foarte des in respectivele tari, in zonele aglomerate cel putin). In Germania de exemplu, te doare capu cand vezi o amenda cu patru cifre pentru o amarata de parcare. Tine minte ca salariul are de regula tot patru cifre, deci oricum o dai se simte!

Concluzie: alveolele sunt bune, atata timp cat sunt folosite cum trebuie. Daca nu sunt folosite cum trebuie, solutia este penalizarea vinovatilor, nu a intregii populatii. Nu impusti 1 din 10 oameni doar pentru ca nu esti in stare sa aflii cine a facut ceva rau! Astfel de barbarisme (sau disciplina romana antica, depinde daca ii spui decimare sau nu) se aplicau numai in antichitate.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei clt

Daca autoritatile si-ar face treaba si ar amenda la greu pe cei ce parcheaza in alveola, cu siguranta s-ar civiliza traficul. De exemplu pe blvd. Liviu Rebreanu in primul tronson reabilitat, zona speciala de taxi e plina de automobile parcate, alveola la fel, in fata magazinului Titan este parcare laterala, iar bizonii parcheaza in spic. Prima banda este parcare in apropierea de intersectii (cu N. Grigorescu si cu Ressu Camil).

Civilizatie se poate face doar cu forta, prin amenzi la greu. Asa se stabileste o conduita.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Robert24

Asta e problema! Insa atata vreme cat in 99% din cazuri nu se dau amenzi, toti profita si ignora faptul ca deranjeaza pe altii...

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Ieri era o camionetă cu pomișori verzi. Unii din prima serie nu s-au prins cum trebuie și au fost înlocuiți. Cred că au și completat cele aproximativ 5 scuaruri libere.

Dar acum stau și mă gândesc, nu ar trebui văzut cum de nu s-au prins vreo 10-15 copaci? Îmi este teamă că plantarea de copaci verzi este inutilă până ce nu se asigură că groapa „este branșată la pământ”, ci nu la beton, ciment sau asfalt. Adică radacinile copacilor poate sunt împiedicate să se înfigă în pământ.

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei Serban

Gropile au fost adancite suficient, destul de mult sub fundatia trotuarului. Cele verificate de mine, prin sondaj, ajungeau la pamant. Oricum, 10-15 (eu as zice ca mai degraba 10) copacei care nu au prins inseamna foarte putin ca procent din totalitatea copacilor. Nu ma pricep neaparat la flori, dar banuiesc ca motivele pentru care nu se prind pot fi nenumarate.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Reconstructie Calea Victoriei 133 313

Au infrunzit salcamii.
PICT0089.JPG (98.5 KB; downloaded 3988 times)

 


Re: Reconstructie Calea Victoriei ByOnu

Banuiesc ca lucrarea se poate considera finalizata, nu? :)

 


Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) Florinds

10-15 copaci care nu s-au prins din cati sunt inseamna o rata fantastica tinand cont ca au fost plantati prin aprilie-mai parca si trebuie felicitati cei care s-au ocupat; copacii se planteaza pana cand intra in vegetatie, de preferat toamna sau iarna. Primavara dupa ce inmuguresc sau vara ii poti planta doar cu pamantul din jurul radacinilor si chiar si asa sunt sanse sa nu se prinda pentru ca au nevoie continuu de multa apa pentru frunze si dureaza pana o extrag din cauza timpilor morti (simpla miscare creeaza goluri de aer intre radacini si pamant). Cu cat copacelul este mai mare, cu atat sunt sanse mai mari sa nu se prinda.
Arata superb, dar sunt cam putine benzi acum in anumite zone (stiu ca s-a mai zis)...

 


Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) Serban

Stie cineva daca lucrarea e receptionata sau nu?

Sunt cateva probleme care nu inteleg de ce nu se rezolva:

- statiile de autobuz nu sunt folosite inca, poate doar ca parcari
- degradarile aparute peste iarna nu au fost remediate nici astazi
- nu exista niciun fel de mobilier urban montat, nici macar cosuri de gunoi

 


Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) cris_m

M-am plimbat si eu cap coada pe Victoriei si am descoperit o problema destul de serioasa: nu exista cosuri de gunoi pe traseu :!:
Singurele pe care le-am zarit au fost la o trecere de pietoni si la o terasa, in rest pauza. Sa inteleg ca pentru astea trebuie un nou contract? :roll:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) Mircea G

cris_m wrote:
M-am plimbat si eu cap coada pe Victoriei si am descoperit o problema destul de serioasa: nu exista cosuri de gunoi pe traseu :!:
...........

Faoarte serioasa ! :shock:  Montarea , intretinerea si exploatarea unei retele de cosuri de gunoi , inseamna bani multi . Zona nu este de interes major pietonal , comercial producatoare de gunoaie ambulante , deci nici nu se justifica .
Cine vrea " sa faca " gunoi , il poate tine in buzunar pina la " prima " ....

 


Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) andreimetrou

News Alert!Avem cosuri de gunoi pe Calea Victoriei!

 


Re: Reconstrucție Calea Victoriei (2013-2015) cris_m

Peste tot sau doar asa de ochii lumii unde e mai aglomerat?

Daca e pe bune si a vazut cine trebuie mesajul, respectivul/ii sa dea o tura si pe la celelalte topice cu santiere ca si acolo protestam! :lol:

 


Go to page:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421817 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use