Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Modernizare strada Viitorului (2008-2009)

8 posts, 3706 views
⚠  Forum Rules
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Modernizare strada Viitorului (2008-2009) Utilizator anonim

Dupa ce in perioada 2008-2009 a fost modernizat tot sistemul rutier pe aceasta strada, incepand de maine se redeschide circulatia liniei 16 in zona.
Astazi erau curatate masinile parcate in zona Lizeanu pentru inceperea probelor.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) Utilizator anonim

De azi linia 16 a revenit pe traseu normal, totusi parea sa fi fost o perturbare pe traseu, la Sf. Gheorghe a fost o pauza destul de mare si in final a venit vagonul 132 trecand cu viteza prin terminal pana in statia de urcare, probabil vreun dobitoc cu masina a parcat si a blocat linia.
Linia 616 era la datorie, cand va fi suspendata ii va fi simtita lipsa deoarece va dispare legatura dintre Sf. Vineri si Sf. Gheorghe.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) Utilizator anonim

A fost rezolvata temporar problema statiei de la Sos. Stefan cel Mare pe sensul spre Pipera, statia a fost mutata mai in spate inainte de intersectia cu strada Fainari (parca asa ii zice).

 


Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) nemo

Utilizator anonim wrote:
A fost rezolvata temporar problema statiei de la Sos. Stefan cel Mare pe sensul spre Pipera, statia a fost mutata mai in spate inainte de intersectia cu strada Fainari (parca asa ii zice).

Intr-adevar, s-a adoptat o solutie tipic romaneasca. Am studiat problema refugiului in curba din acea locatie si am remarcat urmatoarele aspecte:
1)Faptul ca vatmanul nu vede usile 3, 4 si 5 ale tramvaiului se datoreaza mutarii indicatorului statiei mai in spate cu 2-3 metri fata de locatia initiala (inainte de modernizare). Vinovate pentru aceasta mutare a indicatorului sunt gardurile metalice de "regularizare a fluxului de pietoni" (nu stiu ce alt rol ar putea avea), care sunt prezente si pe alte linii modernizate (34, 21, etc). Prin urmare, pietonii sunt obligati la traversare sa urmeze traseul indicat in schita de linia franta rosie, in loc sa urmeze drumul drept si firesc.
2)Cea mai accesibila modalitate de rezolvare a problemei este renuntarea la acele garduri (cvasi-inutile dupa parerea mea) si mutarea indicatorului de statie in locatia pe care am indicat-o prin linia mov, adica in dreptul semaforului si a liniei de oprire pentru masini.
3)Situatia actuala (statia amplasata inainte de intersectia cu str. Fainari) este foarte suparatoare, nu este comod pentru multa lume sa parcurga acea disanta de 60-70 de metri pana la statie pe jos, si prin urmare apeleaza la bunavointa vatmanului de a deschide usile in dreptul refugiului (lucru care rareori se intampla).
In concluzie, adresez autoritatilor competente rugamintea de a rezolva aceasta problema cat mai repede, prin aplicarea solutiei recomandate mai sus sau gasirea unei alte rezolvari satisfacatoare.

 


Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) telvanni

Pentru vizibilitate la usile 3,4 si 5 era montata (asa imi amintesc) o oglinda rotunda convexa langa semafor, pe partea dreapta.

 


Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) 3mil

Astazi au inceput lucrarile la modificarea refugiului cu probleme de la Lizeanu. Solutia aleasa este lungirea peronului in partea din spate.

 


Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) 3mil

Intre timp a fost montata si reteaua de contact in curba de acces/retragere Stefan cel Mare - Viitorului.

 


Re: Modernizare strada Viitorului (FINALIZAT) 3mil

De cateva zile au fost instalate si functioneaza camerele de filmat (2 la numar) de pe refugiul de la Lizeanu, astfel tramvaiul opreste normal in statie acum, vatmanul vazand usile vagonului aflat in curba intr-un monitor montat in capatul statiei.

 


Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use