Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitarea Pasajului Pietonal Latin (2011 - 2012)

108 posts, 34583 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Reabilitarea Pasajului Pietonal Latin (2011 - 2012) ByOnu

Lucrarile avanseaza destul de lent -- dar sigur -- la Pasajul Latin. Totusi, sper sa-l termine mai repede, deoarece majoritatea persoanelor trec neregulamentar pe sus (am facut si eu asta o data, dar am ajuns la concluzia ca nu merita timpul pierdut, mai bine ma duc pana la Coltea si traversez).
Imi place pavajul folosit pentru scari, este asemanator celui de la zona modernizata de la Coltea.

Am vazut ca se pun niste borduri pe centrul pasajului, probabil pentru a separa fluxurile... (?)
Copy of Fotografie0968.jpg (541.14 KB; downloaded 5379 times)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Este incredibil cat de dureroasa poate fi nepasarea autoritatilor.
Pai se face anu' pana cand ii dau drumul! :evil: Si macar de ar fi cine stie ce lucrare mareata de infrastructura, ce mare branza au tras un glet pe pereti si o mana de var galbui si gata. Preabine, sa nu fiu rau, am uitat sa mentionez de bordurile care despart sensurile/fluxurile din pasaj. :lol:

Dupa mine mai bine-l lasau cu mozaic si mai lucrau putin la intretinere (refacerea treptelor, iluminatul, o zugraveala) si gata. Pai cum facem noi M5 in doar cativa ani cand ne ia 1 an sa zugravim un pasaj de 20m construit deja?! :|

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Mircea G

Pasajul Latin NU EXISTA ! Vorbim de o zona istorica si istoric ramine si numele . LIpscani .

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Mi-ai 'luat vorba din gura' :lol:
De la 'nastere' s-a numit Pasajul Lipscani...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Asa i-a spus PMB, de acolo am luat denumirea. In fine, ce legatura are denumirea cu problema adevarata? :?:

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin George

Latin sau nu, traversarea pe acolo e un cosmar, iti risti viata, se vede ca in orasul asta pietonul nu exista, trebuiau amenajate niste treceri cu semafoare provizorii!
Sa inteleg ca inca nu e gata?!

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

George wrote:
Latin sau nu, traversarea pe acolo e un cosmar, iti risti viata, se vede ca in orasul asta pietonul nu exista, trebuiau amenajate niste treceri cu semafoare provizorii!
Sa inteleg ca inca nu e gata?!


De ~2 luni nu s-a mai lucrat NIMIC (major) la el, e acoperit in continuare cu celofan. Pai spoiala asta nu trebuia sa dureze mai mult de o luna la "complexitatea" ei. :cry:

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin cornel001

Asa cum am scris si in alta parte in poza cu frunza trebuia pusa si o banana ca sa reprezinte mai bine republica bananiera romania.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Mircea G

ByOnu wrote:
Asa i-a spus PMB, de acolo am luat denumirea. In fine, ce legatura are denumirea cu problema adevarata? :?:

Are legatura ! In constinta si memoria colectiva este si va ramine Lipscani . O redenumire a lui , in contextul  ca este parte din zona istorica , inseamna stergerea istoriei . Aparitia lui in presa cu noua denumire lasa rece lumea , daca scria LIpscani , stirnea interes si reactii . Prin schimbarea numelui , a disparut de pe lista de probleme un obiectiv . Simplu , nu ?
Si o bucatica de istorie ....vedeti pe harta unde a fost strada Lipscani pina la sistematizarea bulevardului .
Piata Sf Gheorghe era un punct cheie al orasului , un centru al zonei .
Pasajul a fost facut nu pt a circula masinile fara se impiedice de pietoni ci pt a circula pietonii intre doua zone comerciale care au fost despartite .
Bucuresti 1900.jpg (203.91 KB; downloaded 4795 times)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin danielstan

Denumirea de Lipscani vine de la Lipsca - numele medieval romanesc al orasului german Leipzig.
Pe str. Lipscani aveau pravalii negustori ce aduceau marfuri de import din Leipzig si din alte parti.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin telvanni

Eu nici nu stiam ca ii mai spune LATIN. Incepusem sa ma intreb care o fi ala?
Modificati va rog titlul topicului, macar de dragul istoriei.
Multumesc!

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin lecter

Ce ambalare pentru numele unui tunel de cativa metri...ala de sub Podul Grant are nume? Sau ala de la Republica care colcaie de gunoaie? Sau pe cel de la Piata Presei Libere scrie undeva mare "Pasaj Piata Presei Libere"? Nu mi se pare cu nimic mai special decat orice pasaj de metrou care doar preia numele statiei. Si nici nu exista inainte de comunism, deci ce istorie inlaturam?? E ca si cum cineva se supara ca nu scrie pe blocul in care a existat nenorocirea aia de fast food Sheriff's "BLOCUL SHERIFF'S".  :?

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin aztec

Numele Latin produce confuzie in randul Bucurestenilor. Daca primaria a dorit sa faca o zona "latina" din centrul capitalei Lupoaica ajungand iarasi pe un loc unde a mai fost in trecut asta nu inseamna ca  in randul populatiei se va imprima noua denumire prea usor. Toti stiu de Lipscani, chiar si provinciali, stiu cam pe unde este, .. cand am citit Latin, cu toate ca stiu destul de bine capitala, ma intrebam unde dracu mai e si asta?
Apropos, cred ca Lupoaica este cel mai mutat monument din capitala. Personal cred ca asta este al treilea loc in care am vazut eu monumentul, ca au mai fost si altele in trecut.
Si denumirile noi fac parte din stategia PMB-istilor de a creea confuzie in randul cetatenilor, prin schimbari tampite de nume .. ca la strazi si la metrou.
Pana la urma era un pasaj urat, jos si buticareala il mai salvase de la neglijarea totala. Refacerea treptelor era singura problema reala.


P.S.Cateva exemple de schimbari tampite numai in cartierul DT. bul 1 mai in dr Taberei Mutat de la piata 1 mai, piata Humurzachi in Loc de Dr Taberei Daniel Huwe in loc de Razoare(aici macar e o legatura cu cel care a murit acolo), Denumirea de statia Brancusi, si ista poate continua...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin mihai_t

lecter wrote:
Ce ambalare pentru numele unui tunel de cativa metri...ala de sub Podul Grant are nume?


Nu e chiar orice tip de "tunel", e primul pasaj pietonal subteran din Bucuresti. Detalii si schita lui se gasesc in cartea asta: Sistematizarea subterană, unde de exemplu este explicata decizia privind inaltimea treptelor (care mie unuia cel putin mi se pareau cele mai "umane" din tot orasul, si o spun asta ca un lenesh notoriu).

Si in alta ordine de idei, azi mai pe la pranz au scos gardurile acelea de sarma care inconjurau rondul din jurul Lupoaicei dar pasajul e in continuare blocat, probabil se asteapta o data libera in calendarul lui Oprescu pt a asista la marea lansare.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use