Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitarea Pasajului Pietonal Latin (2011 - 2012)

108 posts, 34616 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin andrei11

Da, chiar asa, nu au bara la scara ? Imposibil, cred ca ai trucat fotografia. Da, e trucata sigur, au si scari rulante, dar le-ai eliminat voit din fotografie.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin bekxy

Oaaaleeei, ce grafitti or să bage băjeţii pe plexiglasele de la exponate!!! Nu cred să reziste o săptămână curat, dacă nu va fi păzit...

Altfel... drăguţ, nu şi civilizat (motivele sunt expuse de subway guru). Şi a durat cam mult. În timpul ăsta se puteau construi de noi vreo 5 pasaje...

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

N-am trucat nimic! si nici macar nu trebuiau unele noi (vezi foto de la inceputul santierului de re-zugraveala), probabil le-a 'ciordit' careva...
Consecintele (capete sparte, picioare rupte) se vor vedea la primul polei, cat de curand...
Aveti aici si Komunikatul oficial:
http://www.facebook.com/notes/sorin-opr ... 5959048673
397293_10150467916041876_302013596875_8996217_1382338882_n.jpg (92.87 KB; downloaded 4350 times)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Este pentru prima oara cand deschiderea pasajului ar fi trebuit AMANATA, dupa ce au trecut pe acolo si au scos piatra cubica de pe Lipscani ca sa arunce cu ea. Nu mai spus de placile de marmura de la Universitate smulse si crapate in bucati. :cry:

S-a plecat de la treaba cu Arafat si s-a ajuns la suporteri cu creier de gaina. Atat am avut de offtopicit.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Avem deja capete sparte si picioare rupte si fara...polei... :evil:  :evil:  :evil:

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin subway guru

Dragi colegi, hai sa trecem toti la...Club, intr-un singur loc sa 'dezbatem politic', altfel e ca...rahatul imprastiat (scuze de exprimare)

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dominatrix

andrei11 wrote:
Guru, am voie sa injur pe forum ?
Bine, o sa pun ... sau [bip], cand a avut România Imperiu ?
Am citit si de pe adresa indicata de tine, scrie clar, Imperiul Român !
Vezi ca habarnistii de la Realitatea si-au "corectat" prostia. Strict legat de pasaj, avand in vedere ultimele "noutati", nu cred ca putem trece subiectul la "lucrari finalizate"... :(

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin DocOctavius

Dominatrix wrote:
Strict legat de pasaj, avand in vedere ultimele "noutati", nu cred ca putem trece subiectul la "lucrari finalizate"... :(

Am trecut ieri prin el și nu avea nici o piatră de pavaj lipsă, nici un perete mâzgălit, toate becurile funcționau, toate grătarele de la scurgerile de pluviale erau acolo (nu au ajuns la fier vechi încă) și toate plexiglasurile erau întregi ca și reproducerile din spatele lor. Singurul lucru care lipsește este întradevăr o balustradă pe treptele de acces care datorită dimensiunii lor mă duc mai degraba cu gândul la derdeluș, în special pentru că și fulguia când am trecut pe acolo. Oricum în capătul fiecărei ieșiri este câte un fir electric ce iese din ultima treaptă ceea ce poate însemna că încă mai lipsește ceva... sper eu o balustradă.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin andrei11

Am trecut si eu prin pasaj ieri pe la ora 17,00, era ok. Raman la parerea ca o minicafenea / un punct de vanzare merdenele deschis non stop era mai ok, asta prin prizma pazei "obiectivului". Nu stiu cat timp va mai trece fara sa apara grafitti si fara sa se transforme incet dar sigur in WC public. ( cultural ).

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin Dominatrix

Risipă pe banii contribuabililor. Primăria Capitalei aruncă milioane de lei în doi sculptori

Incredibil. În timp ce actorii se zbat în salarii de mizierie, doi sculptori primesc pe bandă rulantă contracte în valoare de milioane de euro, încasate din bugetul Administraţiei Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic. Instituţia, aflată în subordinea Primăriei Municipiului Bucureşti, a negociat cu artiştii Adriana Valentina Ivan şi Ionel Stoicescu afaceri cu multe zerouri în coadă, pentru realizarea unor machete sau copii ale unor busturi ce urmează să fie amplasate în mai multe zone din Capitală. Ultimul astfel tun de proporţii a fost încheiat la sfârşitul lunii noiembrie şi a costat 1,5 milioane de lei noi, fără TVA, pentru decorarea artistică a Pasajului Lipscani.

Sumele pe care Administraţia Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic le cheltuieşte pe aceste proiecte frizează absurdul şi criza economico-financiară care a afectat milioane de bucureşteni, dar şi artiştii care lucrează în teatrele finanţate de la bugetul Primăriei Capitalei. Mai mult, acordarea acestor contracte a fost făcută nu prin licitaţie publică, ci prin negociere directă, chiar dacă este vorba de milioane de lei.

Astfel, la data de 24 noiembrie 2010, Administraţia Naţională a Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic a negociat direct cu artistul Adriana Valentina Ivan realizarea unui proiect constând în executarea unor machete la scara de 1/1 (mărime naturală), din material intermediar, pentru amenajarea plastică a Pasajului Latin (fostul Pasaj Lipscani), din Centrul istoric al Capitalei. Valoarea contractului negociat se ridică la suma de 1.500.000 de lei noi fără TVA, adică peste 450.000 de euro. Pentru aceşti bani, artistul Adriana Ivan va trebui să realizeze nouă lucrări plastice. Prima lucrare constă într-un relief decorativ reprezentând harta Imperiului Roman în timpul Împăratului Traian. A doua lucrare vizează realizarea unui relief decorativ reprezentând harta Daciei în timpul Împăratului Traian. A treia lucrare constă într-un relief decorativ reprezentând Bucureştiul în timpul domnitorului Constantin Brâncoveanu, în timp ce a patra lucrare vizează realizarea unui relief decorativ reprezentând harta Ţărilor Române în timpul aceluiaşi domnitor. A cincea lucrare constă în realizarea unui relief decorativ reprezentând “Kilometrul 0”, iar a şasea lucrare constă într-un relief decorativ reprezentându-l pe Sf. Gheorghe Nou. A şaptea lucrare constă în realizarea unui relief decorativ reprezentând portretul Împăratului Traian, urmat de portretul Regelui Decebal. Ultima lucrare este compusă din două fuze decorative a câte zece reproduceri ale basoreliefurilor sculptate pe Columna lui Traian, una pentru fiecare perete al Pasajului Latin.

Adriana Ivan a mai încasat un contract de 2,5 milioane de lei

Acelaşi artist a mai primit, tot prin încredinţare directă, de la aceeaşi instituţie, un alt contract gras. Este vorba despre o lucrare care a scos de la bugetul Administraţiei Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic suma de 2.748.040 lei cu TVA inclusă, plătită de către autoritatea contractantă în baza unui contract încheiat la aceeaşi dată când i-a încredinţat artistului Adriana Ivan afacerea “Pasajul Latin”, respectiv pe 24 noiembrie 2010. În schimbul acestor bani, artista trebuie să transpună în material definitiv şi să amplaseze monumentul de for public numit “Obiect Simbol”, dedicat aviaţiei române, în faţa Muzeului Aviaţiei. Monumentul va fi alcătuit dintr-o lamelă trafortală din bronz şi o lentilă suport-soclu din granit.

Administraţia Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic este o instituţie aflată în subordinea Primăriei Generale a Capitalei, condusă de către edilul-şef Sorin Oprescu. Instituţia nu se află la primul contract de acest gen. Numai anul trecut, Administraţia a scos de la bugetul local suma de 630.000 de euro cu TVA inclusă, pe care i-a investit în lucrările unor artişti. Astfel, la data de 25 noiembrie 2010, instituţia a încheiat cu artistul Ionel Stoicescu un contract în valoare de 745.000 de lei fără TVA pentru transpunere în material definitiv bronz şi amenajarea unui monument de for public Panait Istrati. La data de 16 octombrie 2010, acelaşi artist Ionel Stoicescu a mai încasat un contract în valoare de 785.000 de lei fară TVA pentru strămutarea, restaurarea şi conservarea Monumentului Eroilor Căzuţi în Primul Război Mondial. La data de 3 decembrie 2010, Administraţia Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Cultural a investit încă 620.000 de lei în finanţarea unui contract privind “realizarea unei lucrări de artă plastică numită Omagiu Geometriei”, contract încasat de artistul Paul Mihăescu.

La toate aceste contracte se adaugă şi afacerile încheiate pe ultima sută de metri a anului. Este vorba despre un contract încheiat la data de 20 decembrie 2010 cu artistul Ionel Stoicescu, acesta primind de la Administraţia Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic suma de 600.000 de lei fără TVA pentru realizarea unui bust din bronz dedicat lui I.L. Caragiale, care va fi montat pe un soclu. Bustul va fi realizat după lucrarea lui Constantin Baranschi.

O altă afacere este cea încheiată la data de 26 noiembrie 2010 cu acelaşi artist, când instituţia în cauză a semnat un contract în valoare de un milion de lei fără TVA pentru realizarea unei machete la scara 1/1, cu elemente de scară 1/5 din material intermediar a monumentului “P.D. Kiseleff”.

Studii de fezabilitate pentru statuile din parcuri

Instituţia în cauză a constatat, tot anul trecut, că mai multe statui şi fântâni din parcurile Herăstrău şi Carol I necesită unele renovări şi a încheiat un contract cu celebra societate care a mutat statuia Lupoaica din Piaţa Romană în faţa Magazinului Bucureşti. De data aceasta, firma Ecsscenic Product SRL a fost “subţire” la preţ, cerând pentru studiile de fezabilitate doar 73.000 de euro. O economie destul de importantă, dacă luăm în calcul faptul că firma în cauză a perceput pentru mutarea Lupoaicei Romei nici mai mult, nici mai puţin, de 92.000 de euro. Ideea de a restaura monumentele din parcuri le-a venit celor de la Administraţia Monumentelor Istorice şi Patrimoniului Turistic pe data de 18 noiembrie 2010, când au iniţiat procedura organizării unei licitaţii publice în vederea contractării unor studii de fezabilitate pentru “transpunerea în material definitiv a Aleii Cariatidelor, reconstituirea Ansamblului Monumental Grota, şi pentru supraînălţarea Fântânii George Gr. Cantacuzino-1870” amplasate în parcurile Herăstrău şi Carol I. Serviciile licitate poartă denumirea de “servicii de studiere a pieţei şi sondaje” şi au făcut obiectul unei licitaţii deschise la care s-a prezentat un singur ofertant, respectiv SC Ecsscenic Product SRL, cu sediul în sectorul 4 al Capitalei.

http://www.stiri.com.ro/stire-1737/risi ... ptori.html

 



Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Lucrarea este de 2 (DOI) bani... adica manopera si materialele sunt de 2 bani, contractele sunt de cateva zeci de mii de euro in plus. Peretii tencuiti deja crapa si PMB nu cere repararea lor, avand in vedere ca lucrarea -teoretic- este in garantie. Ce mare branza, nici macar o tencuiala n-au fost in stare sa dea. Pana si nea' Ilie zugravu' ar fi facut-o mai bine.

In fine, au "poleit" cu "aur" cateva dintre mulajele din ghips -- si alea niste porcarii facute de mantuiala, deja au crapaturi mari.

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin nokia2110

Când a fost deschis acest pasaj? În anii '60 sau în anii '70?

 


Re: Refacerea si modernizarea Pasajului Pietonal Latin ByOnu

Povestea Guru ca a luat partea la proiectarea acestuia. Sau gresesc eu? Deci, better ask him! :D

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use