Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Refacerea infrastructurii pietonale între Unirii - Victoriei

686 posts, 205372 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Radu Stanescu

Acesta este rezultatul lipsei unui proiect de executie. Nu pot sa cred ca inca mai exista astfel de proiecte la nivelul Bucurestiului care sunt si in centrul orasului. Sunt curios cu ce se ocupa firma SC Procons XXI, pentru ca de proiectare sigur nu. Totul s-a facut pe santier, nu cred ca exista nici macar o plansa desenata. Incredibil!  :shock:

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Florinds

Probabil ca o sa puna niste sugative de bani gen copaci in ghiveci...
Mai sunt niste vase din mozaic pline cu buruieni, cam asta e nivelul....

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei TibiV

Ieri dimineata, 7 iulie, la ora 11.
Coltul de la Coposu cu Bratianu, sens de mers spre Cocor


















 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei adila

Radu Stanescu wrote:
Acesta este rezultatul lipsei unui proiect de executie. Nu pot sa cred ca inca mai exista astfel de proiecte la nivelul Bucurestiului care sunt si in centrul orasului. Sunt curios cu ce se ocupa firma SC Procons XXI, pentru ca de proiectare sigur nu. Totul s-a facut pe santier, nu cred ca exista nici macar o plansa desenata. Incredibil!  :shock:


Pai sunt firme care fac autostrazi si pasaje auto fara proiect, sau cu proiectul pe jumatate, te mai miri de niste trotuare. "Artistii" nu lucreaza dupa proiect ci dupa inspiratie, si dupa ce mai gasesc prin magazie sau ce le ramane de la alte lucrari de arta.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei TibiV

Daca tot am avut astazi treaba in zona la Sf.Gheorghe...
Uite cum arata dalele puse acum cativa ani.







In cat timp vor ajunge noile dale in aceeasi stare jalnica? Iarna sunt un real pericol..







Hai sa vedem si Pasajul Lati(n)



Cam murdar si trist, desi iluminatul functiona...


 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei adila

Primaria poarta intreaga responsabilitate pentru bataia de joc in care se afla trotuarele. Pe langa faptul ca a aprobat o astfel de solutie tehnica, nici nu a obligat constructorul sa remedieze defectiunile. Si pe Bd. Unirii avem aceasi situatie. Au vrut sa faca ceva modern si a iesit un kkt. Era mult mai bine cu asfalt. Aveam trotuare de pe vremea lu' nea Nicu in acea zona mai bine facute decat cele executate in ultimii ani. Si mai rau este insa ca nu se sesizeaza autoritatile.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Serban

Problema la Sf Gheorghe este ca, desi  terminalul a fost gandit sa fie exclusiv pt RATB si pietoni, se intra cu masina si se parcheaza in nemernicie pe toate dalele alea. Acuma, nu ca as sustine ca sunt puse bine, dar oricat de bine ar fi fost puse tot asa ar fi ajuns daca de atatia ani, zilnic, trebuie sa suporte pe ele tone de masini.

Trebuie refacut tot pavajul si accesul masinilor sa se interzica pe bune, sa se inchida toate intrarile (cum s-au inchis acum cele dinspre bulevard), iar in locul prin care intra tramvaiul sa e instaleze bolarzi retractabili. Nu e cine stie ce, dar cand nu intereseaza pe nimeni...

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei mihai_atanasiu

O idee ar fi sa introduca in subteran tramvaiul si la suprafata sa faca pietonal, practic sa extinda parcul din jurul bisericii; evident ca pe langa tramvai se pot face si doua nivele de parcare...

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei andrei11

O idee nesustinuta cu argumente.
1) Unde faci rampa tramvaiului ?
2) Exista parcare la Cocor ( sa nu mai vorbesc de cele de la Unirii / Universitate / Inter ).
3) Ar costa foarte multi bani care nu se justifica.
_________________
De exemplu un tramvai in subteran pe unde se trece intr-o veselie cu masina este Pasajul Victoriei...Asadar solutia reala este interzicerea accesului masinilor prin 2 metode :
a) Coercitive. ( Obstacole fizice ).
b) Amenzi foarte mari si ridicari masive de masini, indiferent de numarul de pe placuta de inmatriculare...
________________
Daca mai vrei totusi o parcare acolo se poate face una destul de mare  pe mai multe nivele subterane in zona Mosilor / Sf Vineri / Elias Jacques. Deasupra parc si leagane pentru copii.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Adrian Rosca

Azi am trecut intamplator prin Piata Unirii si am constatat ca se inlocuiesc placile de granit sparte sau lipsa la trotuarul dintre gura de acces la Unirii 1 si Tribunal. Antreprenor este Euroconstruct Trading. Sper sa repare trotuarele din toata piata si nu doar sa se limiteze la coltul ala.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei PinkyHog

Le refac pe toate si le predau Primariei, sa se spele cu ele pe cap. Maine e zi de receptie (partiala).

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Serban

TibiV wrote:
Daca tot am avut astazi treaba in zona la Sf.Gheorghe...
Uite cum arata dalele puse acum cativa ani.






In vara s-a reparat tot terminalul de la Sf Gheorghe. S-a schimbat tot pavajul si s-au montat garduri pe toate zonele pietonale, astfel incat, desi nu s-au inchis intrarile, nu mai are rost sa intri in terminal cu masina pentru ca nu ai unde sa o lasi. A ramas doar o mica bucatica unde se parcheaza legal.

 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Adrian Rosca

PinkyHog wrote:
Maine e zi de receptie (partiala).


Nu stiu despre ce receptie ar putea fi vorba, tot pavajul este svaitzer. Euroconstructul e prezent la datorie si azi:



 


Re: Refacerea zonei pietonale Unirii-Universitate-Victoriei Shinkasen

Pavajul e varza sau svaitzer, pentru ca s-a folosit pe post de adeziv porcaria aia de beton ieftin de zici ca-i drob, in loc de adeziv special pentru astfel de lucrari (vezi poza mai sus postata de TibiV, desi acolo placile folosite sunt mai mari deci ar putea sa nu iasa in halul in care a iesit pe unde au fost folosite placile acelea mici). Spre exemplu, am renovat in casa o camera si a trebuit refacut un perete cu extrudat fiindca cine l-a pus nu l-a striat si s-a desprins ca nu avea striati, iar cand a trebuit sa dam jos adezivul abia puteam sa-l sparg cu ciocanul, a trebuit sa fie folosita bormasina pe modul picamer, iar drobul asta de beton ce l-au folosit ei a iesit afara si s-a facut ca nisipul, iarna intra usor apa, iar la inghet ies o buna parte din placi, daca puneau adeziv corespunzator nu cred ca se intampla la fel, cel putin nu la scara la care se intampla.

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use