Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere Str. Matei Basarab (2011)

101 posts, 29260 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: STR.MATEI BASARAB ByOnu

"Ce s-a intamplat aici..aici..aici..?"
:lol:

 


Re: STR.MATEI BASARAB cristianvisan

in ultima saptamana s-au pus stalpi de iluminat cu panouri solare.
sambata a venit o echipa de la euroconstruct si a sters dungile vechi :) si a tras altele noi (din dubla continua in simpla intrerupta)
de asemenea au pus la loc 'opritorile' care erau date la o parte si se putea trece pe acolo.

 


Re: STR.MATEI BASARAB subway guru

Capitala va avea un sistem solar de iluminat, anunță Oprescu
12 iun, 13:23 / B365
Potrivit primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, în curând va fi dat în folosinţă un sistem de iluminat solar în Bucureşti. Acesta va reduce costurile cu 30 la sută.
http://b365.ro/news/capital ... a-oprescu/
Sorin Oprescu susține că a fost necesară o amenajare pentru sistemul de iluminat nou. Acesta constă în înlocuirea becurilor cu lămpi solare, ceea ce va reduce costurile de cheltuieli şi de consum cu 30 la sută. Pentru un cartier cu mai multe parcuri sau zone de agrement, costul pentru introducerea acestui nou sistem este în medie de este de pana la 2,7 milioane de lei, susține Oprescu.

Pentru început acest sistem va fi implementat pe strada Matei Basarab.

 


Re: STR.MATEI BASARAB mindmasster

@Marian: Si lucrarea asta este finalizata  :D

 


Re: STR.MATEI BASARAB Nightwolf

Negativ ... nu se circula pe ea inca ...

 


Re: STR.MATEI BASARAB cristianvisan

s-a terminat :)
image010.jpg (159.18 KB; downloaded 3256 times)
image004.jpg (165.53 KB; downloaded 3255 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

E adevarat ca pe la ora 12-13 a venit Oprescu si a dat liberul la circulatie ?.
Stie cineva daca e adevarat ca eu nu am putut sa vin pe la ora aceea sa vad . Stiu de la muncitorii care montau ultimile semne de circulatie pe la ora 10.30.

Deci atentie  ! va fi sens unic de circulatie pe zona strapungerii , acelasi sens si directie care este din fata liceului Matei Basarab, intersectie cu Romulus, prin fata Primariei Sector 3 , intersectie cu str Traian, prin strapungere si se continua spre zona de intersectie cu strada Labirint  de unde incepe pe Matei Basarab circulatia pe doua sensuri.

Astfel cu circulatia pe un singur sens ,ajung la concluzia ca toata lucrarea este un mare fisssssss  ca sa nu spun mai urat..... :evil:

Puteau sa faca pe doua sensuri macar pina la intersectia cu strada Traian.

 


Re: STR.MATEI BASARAB chevic

Daca pe Labirint a facut sens unic in directie opusa e OK. Ba chiar mai bine. Dar eu am trecut azi pe acolo la ora 11:30 si nu era dat drumul asa incat nu sti daca pe Labirint s-a schimbat ceva. In plus se pune stop la intersectie Traian cu Matei Basarab - Labirint? Ar fi o solutie, sensul spre centru merge Matei Basarab, labirint si apoi Lucaci.

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Am fost acum sa ma uit cu se circula .
Nu am stat mai mult de 10 minute si au fost 3 masini care au luat-o pe contrasens dinspre Labirint prin strapungere , mai mult curiosi sa vada ca s-a deschis circulatia .

Unu din ei s-a oprit si am vorbit cu el . A ajuns la aceeasi concluzie cu mine ca trebuia macar sa se permita circulatia pe doua sensuri intre Labirint pina la intersectia cu str Traian .

Acum sunt rautacios dar dau un pont pt Politie : Daca au nevoie de malai....si daca vor sa ridice niscai carnete de conducere  sa vina acum sa stea in zona un echipaj in zona strapungerii .

A cui o fi fost ideea din Comisia de circulatie din PMB cu ideea sensului unic ? sa ne explice si noua DE  CE ?
Mai ales ca daca ne uitam la pozele imediat dupa terminarea lucrarii ,pavajul a fost desenat de Euroconstruct initial cu doua sensuri de circulatie si linii duble pe mijloc . Acum le-au sters si au facut un singur sens sens.

Pentru cristianvisan stiu ca e bine ,ii convine ca sub geamul lui va fi circulatie minima pe un sens , dar pentru scopul efectuarii strapungerii ,adica sa fluidizeze circulatia in zona , noua strapungere va avea un efect aproape ZERO.... :evil:  
Pacat de cit a costat expropierea si celelalte  :evil: ..

Apelez la vecinii Adventisti poate au relatii din nou suspuse si pentru a chema mai multa lume la biserica  vor intervenii stiu ei unde si se va face totusi in scurt timp sens dublu..... :lol:

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Pe str Labirint s-a facut sens unic in sensul explicat de chevic  :!:
DSC04678.JPG (69.01 KB; downloaded 3171 times)
DSC04679.JPG (57.9 KB; downloaded 3171 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Aici dovada ca sensurile unice nu sunt respectate.
Am facut pozele mai de departe ca sa nu se vada numerele de inmatriculare de la masini sa nu se autosesizeze vre-un caporal. :lol:
DSC04680.JPG (50.02 KB; downloaded 3170 times)
DSC04681.JPG (58.1 KB; downloaded 3165 times)
DSC04682.JPG (57.66 KB; downloaded 3170 times)
DSC04676.JPG (59.61 KB; downloaded 3166 times)
DSC04675.JPG (58.49 KB; downloaded 3165 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

Aici in aceasta intersectie a str Matei Basarab cu  Str Traian speram sa se puna semafoare si pina aici sa fie prelungita circulatia pe doua sensuri  asa cum a fost gindita initial de constructor inclusiv prin marcajele initiale pe asfalt. Stiu ca se facea mare deranj pentru toti cei care parcau in spic pe Matei Basarab dar ma intreb care atunci este rolul lucrarilor de asa zisa largire de strazi ? sa se circule tot pe un sens  ? Eu ca umil contribuabil indirect la Bugetul Primariei ca platitor de impozit nu sunt de acord cu ce s-a obtinut prin aceasta lucrare.

Atunci ma intreb de ce s-a largit Banu Manta  , o lucrare facuta in asa mare graba , sa sa nu se blocheze  iesirea de pe pasajul Basarab. Acolo nu au gindit-o aceeasi oameni de la Comisia de circulatie din PMB ? Sau acum sunt toti in concediu si au ramas la comisie sa gindeasca doar fr...ii :lol:
DSC04683.JPG (58.66 KB; downloaded 3159 times)
DSC04684.JPG (65.92 KB; downloaded 3158 times)
DSC04685.JPG (69.97 KB; downloaded 3158 times)
DSC04687.JPG (70.21 KB; downloaded 3158 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB PinkyHog

Mie personal mi se pare ok solutia finala la care s-a ajuns, cu sens unic pe Basarab si szens unic pe Labirint, pentru ca vii 'teava' de la Unirea. Plus ca, dupa cum am mai spus si intr-un alt post mi se parea o zona periculoasa intersectia Basarab-Labirint, unde multi, daca nu toti, intrau de pe Labirint pe Basarab fara sa se asigure in dreapta, catre strapungere, intrucat acolo era parcare, si ar fi existat pentru inceput un pericol destul de mare de producere a unor accidente.

 


Re: STR.MATEI BASARAB bekxy

Eu nu pricep de ce era aşa important să poţi veni de la Muncii prin Matei Basarab până la Traian... Ca să ce? Ca să dai de un interzis?
Care-i baiu dacă ieşi în Traian 100 de metri mai încolo? Unde poţi merge şi înainte, nu doar stânga-dreapta...
Soluţia cu sens dublu ar fi complicat inutil intersecţia M. Basarab - Traian. Aşa cum s-a făcut acum "sarcina" s-a disipat pe două intersecţii.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use