Galerii foto-video personaleGaleria video a membrilor

 

Topic: Bodo Minea - București

7 posts, 5891 views
Bodo Minea - București BodoMinea

Salutare! O să prezint aici colecția mea de "filmulețe Underground" cu metrouri. Toate sunt creații proprii, disponibile în calitate măcar HD (multe UHD/4K). Playlisturile le găsiți oricum în semnătură, dar dacă există o secțiune de galerii video, cred că e ok să fac tot conținutul accesibil și direct de aici.

Încep cu „the Masterpiece”, sau compilația mini-documentar cu 20 de minute de trenuri de metrou.  :lol: (în descrierea videoclipului de pe pagina YT se găsește cuprinsul cu link către fiecare clip din componență)





Acum pe categorii.

1. Trenuri Bombardier BM2 & BM21 MOVIA 346


































2. Trenurile CAF BM3












2.1 Intrări în subteran (Berceni - Dimitrie Leonida)







3. Trenurile IVA (Astra Vagoane Arad) BM1






3.1 IVA făcând manevre pe M1







* Alte realizări ce s-ar putea dovedi utile comunității


Harta cu linii, macaze, distanțe, depouri. Luată de pe TrackMap, păstrat doar textul util în română, numele corecte alte stațiilor și adăugate magistralele în construcție. Când o să am timp o să încerc să fac o variantă în română și pentru legenda care lipsește și explicațiile care mai erau prin lateral. Oricum e utilă pentru a avea o idee despre rețea și mai ușor de citit decât originala.
schema.png (82.04 KB; downloaded 5353 times)

 


Re: Bodo Minea - București BodoMinea

Tren imens (în videoclip am prins cam 40% din „coada” acestuia, până am scos telefonul, am dat drumul la cameră etc) transportând lemne, traversează gara Mizil. Eu eram în R5003 București Nord - Buzău.



 



Re: Bodo Minea - București andrei11

O recomandare :
Fii usor selectiv in postarile acestea. Nu de alta, dar in semnatura ta apar deja adrese cu metrourile bucurestene BM - CAF - IVA. Cine vrea acceseaza adresele respective. Nu inteleg de ce le mai dublezi si pe  forum.
Asa cum am precizat, ia-o ca si o recomandare, nu ca si o critica.

 


Re: Bodo Minea - București shoppy

E si omul tanar.

La schema se pot semnala cateva corecturi:
- liniile M4 Gdn-Basarab si racordul M1-M4 sunt pe dos, adica la macazul dintre ele racordul vine pe abatuta, nu pe directa
- intre Petrache Poenaru si Depoul Ciurel mai e o linie moarta, parte a fostului rebrusement
- legatura Depou Ciurel - CFR Cotroceni nu mai exista si nici nu o sa se mai refaca, au cosntruit unii un bloc peste linie
- geniile au demontat varianta stanga-jos / dreapta-sus a X-ului de la Politehnica

 


Re: Bodo Minea - București andrei11

N-o sa-ti vina sa crezi, aia e o schema ruseasca, facuta de ei. Mai sunt si alte scheme din alte orase.

 


Re: Bodo Minea - București BodoMinea

Exact, schema este de pe TrackMap (l-am găsit și eu de pe Wikipedia) și doar am intervenit cu câteva modificări simple și am curățat-o de chirilice  :D

 


Home page  • 
Parent forum: Galeria video a membrilor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use