Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Otokar Kent C - 12

1437 posts, 394803 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 103
 
 

📖 Pagination options
Re: Otokar Kent C - 12 Mihai2005

Sau cum zicea reporterul de la ProTV ,,Depozitul Floreasca'' :rofl:

 


Re: Otokar Kent C - 12 Dragos31

Erata la firmele unor autobuze Otokar de pe linia 282.
Gara Basarab - via Calea Dorobantilor - Calea Dorobantilor :popa:

6553 - Linia 282 - Manastirea Casin - 15 Septembrie 2019



 


Re: Otokar Kent C - 12 ByOnu

Autobuz pe 282 sau 182. Avand in vedere ca Otokar n-apar pe InfoSTB, n-am putut identifica nr. de parc.
20190917_143850.jpg (1.24 MB; downloaded 3831 times)

 


Re: Otokar Kent C - 12 barbuandrei

Sa nu ne mire. Toate elementele ce vin pentru Otokar, pentru a fi schimbate pe masini, trebuiesc mai inti vopsite de catre STB, pentru ca piesele de schimb de caroserie  vin gri sau albe.

 


Re: Otokar Kent C - 12 andreiiul

Cat e full garantia nu cred ca le vopseste STB ci service-ul ce asigura garantia.
In cazul autobuzului pozat nu cred ca e vorba de acoperis schimbat si revopsit ci mai degraba de o vopsire initiala proasta sau in cel mai rau caz scurgeri de lichide corodante din instalatia de clima.

 


Re: Otokar Kent C - 12 barbuandrei

Ok. Decat sa ne contrazicem, maine am sa prezint o poza cu capacele de oglinzi pentru Otokar, ce sunt negre.

 


Re: Otokar Kent C - 12 andreiiul

Daca tu zici ca asa e, atunci te cred. Ceea ce mi se pare cam ciudat totusi avand in vedere ca 4 ani sunt garantie full, deci Otokar trebuie sa se ocupe de tot. Inclusiv de reparatii pe dauna in caz de accident.
Chiar si asa, acel acoperis nu are cum sa fie vopsit de STB ca sa se exfolieze in asa fel. Asta ar insemna ca STB sa intervina asupra masinilor ce sunt in garantie ceea ce mi se pare incalcarea clauzelor unei garantii (daca tu ai o masina in garantie si o vopsesti in alta parte decat reprezentanta cum poti sa te duci peste 2-3 ani sa zici ca nu a fost vopsita masina bine in fabrica si sa ceri revopsire pe garantie?)

 


Re: Otokar Kent C - 12 barbuandrei

Si mie mi s-a parut absurd pana am vazut cu ochii mei, dar asta este realitatea, una in care turcii au facut multi bani de pe urma noastră.  :popa:

 


Re: Otokar Kent C - 12 Andrei98

Deci sa inteleg ca in contract nu s-a specificat ca la reparatii trebuie aduse piese de aceiasi culoare cu cu ce exista acum pe autonbuze si turcii profita de asta?

 


Re: Otokar Kent C - 12 Albert

Nu exista piese gata vopsite, mai ales ca pe Otokar este o schema personalizata. Piesele vin in culori standard care se pot vopsi. Însă nu se știe cine ar trebui sa le vopsească. Practic, ar trebui sa aibă garanție și la vopsea, dar depinde dacă s-a cerut și asa ceva...

 


Re: Otokar Kent C - 12 Andrei98

Cand ma refeream ca trebuiesc aduse vopsite nu ziceam sa vina orice din fabrica cu vopseaua pe ele. Si partile din caroserie tot de Otokar sunt facute deci le pot vopsi la ei in fabrica.

 


Re: Otokar Kent C - 12 Albert

Piesele alea nu mai trec prin fabrica, pur și simplu se comanda de la furnizor și ajung direct in România.

 


Re: Otokar Kent C - 12 dany

Teoretic orice piesa noua vopsibila de pe orice autovehicul trebuie sa vina grunduita, ramanand ca dealerul sau serviceul sa faca doar procedeul de vopsit si atat. In practica la tipul de garantie cu intretinere in primii 4 ani STB ar trebui sa predea reprezentantei Happy Meal cheile autobuzului si sa nu ii mai intereseze nimic, iar Happy Meal sa aduca masina in stare impecabila STB, repet ca doar in teorie

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 12 Utilizator anonim

Toate piesele vin de la uzina din Turcia ca produse finale, dar sunt personalizate aici. Dar, o parte din reparatii se fac in garajele STB, fiind vorba de reparatiile ce nu au legatura cu contractul, in general cele platite de asigurare dupa diferite accidente. Otokar inteleg ca anul viitor isi va extinde baza Happy Garage ca va mai participa la cateva licitatii in tara si atunci va aduce si matrite pentru a produce local cele mai des de inlocuit piese, cum sunt coltarele si alte elemente.

 


Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 103
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419383 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use