Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 257257 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 gexge

Viii cu viii, morții cu morții.  :lol:
Dar uite asa mai vii de acasa. Ce voiam eu sa spun e ca dacă Bozankaya a trecut de evaluare fără pantograf, Otokar-ul ce ar avea sa nu treacă, ba chiar sa câștige dacă vine cu un pret bun? Furcile astea caudine ale comisiei sunt cam moi, nu zici?

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Si-or fi invatat ”lectia” de odinioara! Daca nu, e trist! ;)
PS
Si daca e un ”pret bun”, te cocoti tu sa-i ”agati” la curent timp de un cincinal?! :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 TudorSt

Ofertanti:

1. TEMSA ULASIM ARACLARI SAN TIC AS (cu ANADOLU AUTOMOBIL ROM S.R.L. in calitate de tert)
2. BOZANKAYA OTOMOTIV MAK. İML. İTH. VE İHR. A.Ş.
3. Asocierea COSTA UTILAJE (Leader) - Zhengzhou Yutong Bus Co., Ltd

 



Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 cris_m

Pentru cine nu a fost in Turcia e la fix, vine ea in Romania. :lol:

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Linia 43

Impresionant. Spuma industriei auto in Bucuresti.Vom fi invidiati.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 ticker

De ce sa aiba Bucurestiul eCitaro sau Urbino Electric pe bani europeni cand poate lua turcisme si chinezarii?  :popa:  :bleah:

 


Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Andrei Andraș

Ce mândri au devenit unii în ultimul timp. Dacă nu e Merțan, nu e bun.
Sărăntocii ăia din Sofia care se plimbă cu BMC, MB Conecto, Yutong oare ce or zice?

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 gexge

Sărăntocii aia din Sofia pe care ii plângi tu tocmai ce au achiziționat niște troleibuze Solaris articulate pe fonduri nerambursabile de 98%. Pana la sfârșitul anului o sa aibă flota de troleibuze alcătuită doar din vehicule Solaris. Eu zic sa ne plângem pe noi, nu pe ei. Iar Yutong, BMC și restul au fost cumparate acum ani buni când nu existau aceste fonduri nerambursabile. Trebuie sa ti cont și de faptul ca Sofia are/a avut un buget mai mic decât Bucureștiul. Atât și-au permis la momentul ala. Spre deosebire de noi, Sofia a stiu sa profite de aceasta ocazie... Pe lângă asta, Sofia nu ar trebui sa fie un model de urmat pentru noi...

 


Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Andrei Andraș

Ultimele lor achiziții în materie de autobuze:

Higer electric - decembrie 2019
Yutong electric - decembrie 2018 (20 de bucăți)
BMC CNG - 2017 (60 bucăți) și decembrie 2018 (82 bucăți)
MAN articulate CNG - 2014-2019 (186 bucăți)

În legătură cu troleibuzele, ei au deja 50 Skoda 27Tr (2013-2014) și 30 Skoda 26Tr (2010). Acum au adjudecat o licitație către Skoda pentru a încă 30 Skoda 27Tr pentru înlocuirea ultimelor Ikarus.


Din punctul meu de vedere, transportul public din București are multe de învățat de la cel din Sofia.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 WT_fan06

Bucureștiul ar fi trebuit să învețe până acum să facă niște caiete de sarcini care să stârnească interesul producătorilor de renume, care NU sunt deloc puțini la capitolul autobuzelor electrice. Solaris, Volvo, Mercedes-Benz, MAN, VDL, BYD, Ebusco, Iveco, iar lista poate continua. Faptul că nici măcar un producător european n-a fost interesat / n-a putut participa la una dintre cele mai mari (cantitativ) licitații din ultimul timp din Europa este foarte bizar.

Cât despre Sofia, avem mai multe de învățat de la ei, de pildă cum să construiești o centură demnă de o capitală, în regim de autostradă...

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 gexge

Higer, Yutong si BMC nu cred ca sunt luate pe POR. Eu cand am fost la Sofia (in Ianuarie anul acesta) nu am văzut autocolante cu POR decât pe MAN CNG, pe troleibuzele Solaris si pe tramvaiele Pesa. Iar ca model de urmat, eu nu as alege Sofia, ci as merge putin mai departe la Varșovia.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Robert

Nu este o surpriza acest aspect. Sunt favorizate clar firmele turcesti la licitatiile din Bucuresti. Pandele suteaza, Firea da cu capul.  :popa:

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Si, sa speram c-o da in oricare bara... :rofl:  :rofl:  :rofl:
PS
Sa nu parem, ca de suntem...ageamii. E clar ca  ”penetrarea” UE, cu echipamente non UE, se vrea prin Bucuresti, ce sa mai! Cat de bine ar da la ”Cartea de Vizita”... :think:

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use