Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 254701 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 ticker

Poate pe Turcoaz va arata ceva mai bine, dar ma indoiesc ca il va face frumos (pe SOR NS Electric).

Eu trag spre Solaris electric (care e, apropos, in teste 1 luna la Craiova in varianta de 18m), dar o sa vedem.

Daca mai vrem "turcisme" mai e pe lista si SIleo S12: https://www.sileo-ebus.com/e-busse/e-bus-s10/ a.k.a. Bozankaya: https://www.bozankaya.com.tr/en/sileo-e-bus/

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 micutzu

Nu stiu cat de fiabile sunt autobuzele celor de la SOR, dar ca design nu imi plac de nicio culoare. Modelul EBN zici ca e fabricat pe la inceputul anilor 2000,nu in 2019.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

EBN nu intra in calcul..Doar SOR NS.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Daddy

Albert wrote:
In Slovacia SOR NS s-a vândut cu 589.000€.Cam scump...asta pentru 16 bucăți.Desigur,la 100 de bucăți prețul poate scădea considerabil.

Nu cred ca aici va fi o problema pretul. SOR NS12 s-a vandut si cu cca 480.000€, 20 de unitati, la Hradec Králové.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 CiprianTRB

Ceva noutati ? Stie cineva cand se va organiza licitatia ?

 



Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 spikebrain

Am vazut ca in bugetul capitalei sunt prevazuti bani pentru instalarea de statii de incarcare lenta a autobuzelor electrice in depourile Berceni, Bucurestii Noi si Bujoreni.
Stie cineva de ce nu a fost inclusa si Vatra?

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Pentru ca Vatra nu primeste autobuze electrice.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Au aparut primele clarificari.
Raspuns consolidat clarificari - SEAP 1.pdf
Raspuns consolidat clarificari - SEAP 1.pdf (533.9 KB; downloaded 271 times)

Vad ca nimeni nu s-a plans de buget ca la licitatiile pentru autobuze hibrid si pentru troleibuze IMC sau de autonomia de minimum 230km, deci sa speram ca e de bine.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Solaris

Toate intrebarile sunt puse de producatorii de solutii de afisare/info/date si statii de incarcare. Nu este nici o intrebare despre autobuze in sine. Nu este ciudat?

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 shoppy

Dupa reducerile de pe reteaua de troleibuz, reteaua de 750VCC a RATB a ramas supradimensionata, de exemplu injectia de troleibuz de la Clabucet este deconectata, deci o statie de incarcare la Clabucet ar veni fix in locul injectiei.
Cica Paris ar fi comandat 800 de autobuze electrice, deci a aparut si increderea in tehnologie.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 ticker

Acolo e si o decizie politico-economica... "Achetez français".

E ca si cum noi am lua doar Astra si EBC Diamond.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Eu unul nu vad nimic rau in asta, mai ales ca aici Alstom a reusit sa prinda o comanda babana pentru Aptis. E exact cum facem noi cu Astra la licitatiile pentru tramvaie noi.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

punmeister wrote:
Au aparut primele clarificari.

Vad ca nimeni nu s-a plans de buget ca la licitatiile pentru autobuze hibrid si pentru troleibuze IMC sau de autonomia de minimum 230km, deci sa speram ca e de bine.

Se vorbește tot despre CGMV si modul de protecție al afișajelor LED ca la licitația pentru hibride. Nu as zice ca e lucru bun ca nu s-au plâns de buget. E posibil ca producătorii de referință nici sa nu-și mai bată capul.

ticker wrote:
Acolo e si o decizie politico-economica... "Achetez français".

E ca si cum noi am lua doar Astra si EBC Diamond.

Numai ca francezii au firme de top. Nu putem compara Alstom/Heuliez cu Astra/EBC. In alta ordine de idei, in ceea ce priveste aceasta licitatie așteptările mele sunt minime. Cel ma probabil Sileo/Bozankaya vor câștiga,având in vedere ca aceasta licitatie este similară cu cea de troleibuze. Deci...  :popa:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use