Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 254668 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 punmeister

Se vor achizitiona in prima faza 42 de autobuze electrice prin POR axa 3.

Primăria Capitalei vrea să achiziționeze 42 de autobuze electrice pe fonduri europene

Primăria Capitalei vrea să achiziționeze 42 de autobuze electrice, banii urmând să vină din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional. Primarul Capitalei, Gabriela Firea,  a convocat miercuri ședință de îndată pentru aprobarea studiului de oportunitate pentru achiziționarea acestora, termenul limită pentru depunerea proiectului pe fonduri europene fiind 21 iunie.

"Municipiul Bucureşti este solicitant eligibil pentru accesare fonduri nerambursabile prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa Prioritară 3. (...) Luând în considerare H.C.G.M.B. nr.630/2017 privind aprobarea documentației tehnico-economice (studiu de fezabilitate) pentru introducerea de autobuze electrice în sistemul de transport public de pe teritoriul Municipiului Bucureşti, prima etapa poate fi sustenabilă din toate punctele de vedere – achiziționare 42 de autobuze electrice cu costuri minime şi fără investiții și avize suplimentare. Având în vedere închiderea apelului de proiecte pentru Axa prioritară 3, din cadrul Programului Operațional Regional (POR) 2014-2020,  în data de 21.06.2018, ora 12.00, precum şi luând în considerare prevederile Ghidului Solicitantului referitoare la obligativitatea depunerii unei Hotărâri de Consiliu General prin care se aprobă acest studiu de oportunitate, anexa la cererile de finanțare, se impune convocarea şedinţei de îndată a Consiliului General al Municipiului Bucureşti pentru data de 20.06.2018”, se arată în proiectul de hotărâre.

ATENTIE! DOCUMENT DE 24 DE MB!
01_20180620.pdf
01_20180620.pdf (23.94 MB; downloaded 506 times)

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

Din câte știu eu firmele chinezești nu au voie sa participe,deci vom primi ceva european,de calitate...

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Atenție, să nu fie European cu 90% din subansamble MADE IN CHINA.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 shoppy

Lasa ca vine firma din China si cumpara vreo daramatura de hala de prin Turcia si gata.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Linia 43

Pai sunt discutii pentru o astfel de fabrica la ,ma scuzati...Baicoi .

Investiție de 100 de milioane de euro la Băicoi. Aici se vor fabrica autobuze electrice pentru țările europene

https://www.republikanews.ro/video-inve ... -europene/

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Puss in Boots

shoppy wrote:
Lasa ca vine firma din China si cumpara vreo daramatura de hala de prin Turcia si gata.


Posibil dar tot nu pot participa.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Probabil ca nu se vor accepta prototipuri cum au facut la autobuze si cum o sa faca la troleibuze si tramvaie.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Puss in Boots

Eu as zice mai degraba pentru ca nu sunt din UE (nici China, nici Turcia) si nu pot participa la licitatii pe fonduri europene, dar poate ma insel. Daca chiar nu se poate fara aceasta achizitie de autobuze electrice pe care eu unul nu o inteleg (vs una de echivalent tramvaie sau troleibuze articulate cu banii alocati) tinand cont si de lipsa benzilor unice si a faptului ca si autobuzele electrice si ele vor sta tot in trafic cu restul de diesel, vazandu-le pe cele de la Cluj si afland despre ele, mi-as dori sa fie tot Solaris si la Bucuresti.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 aztec

Parcurgerea materialului e interesanta....
Prima concluzie... De ex linia 368 garata la Berceni in loc de Bujoreni...
Si se mentioneaza ca nu au loc pt cele 400 autobuze noi, se mai desfiinteaza si autobazele Pipera si Floreasca...si se face doar una pe Giurgiului ce nu este suficienta.
Concluzia....casam din ele ca nu avem unde le tine...si desfiintam autobaze, pe cele electrice le bagam in depouri, ca nici trolee nu avem...

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Puss in Boots

DAF-urile si RdS-urile oricum le tin degeaba. Pacat ca nu le-au vandut la vremea lor altor orase mai mici care si-ar fi facut treaba cu ele. Asa le-au tinut in garaj degeaba, ar mai fi circulat cred o perioada prin alte parti. Se mai facea loc. Poate extind niste autobaze acolo unde se poate.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 aztec

Ar trebui sa gandeasca...si nu putem sa ii acuzam de asa ceva. Nici pe ei, nici primaria.
De desfiintat e mai simplu...autobaze, depouri, autogari...


Ps...vad ca la inceput 368 e la Berceni...pe parcurs la Bujoreni...e facut studiul asta la plezneala?

Plus se mentioneaza la 368 planificat 17 autobuze, durata cursa 109 minute. Durata 8 min intre curse.
Insa se specifica ca si capacitate de incarcare rapida  de 10-15 min cu 30% ....adica ....e de genul la 3 curse sta la cap la incarcat si sare 1 cursa?
Detaliem si capacitatea actuala...avem 1240 locuri de parcare, avem 1147 autobuze, parc circulant 993.147 propuse la casare.
Desfiintam 278 locuri din Floreaca si pipera, infiintam la giurgiului 227. Dar cumparam 400 autobuze noi.
Iarasi imi da cu eroare. Plus astea electrice.

Plus ca mai jos se detaliaza pe depouri.
Aici e mai ciudat...avem 297, circulant 170 , plus mai inghesuim si pe cele electrice.
Unde le punem ai pe troleele viitoare? :idea:

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 aztec

Nici o masa fara peste....sau chinezarii.
Aia de la baicoi sunt anonimi?

Autovehiculele electrice BYD intră oficial pe piața românească

http://m.hotnews.ro/stire/22519219

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Repet, cei din UE nu sunt tampiti sa dea bani europeni pentru ceva din afara UE, mai ales daca e vorba de China sau SUA.
A, daca se luau 100% din bugetul primariei sau dintr-un imprumut BEI/BERD mai intelegeam.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Puss in Boots

Nu cred ca pot participa la licitatie in the first place, ca sa zic asa. Deci nu e vorba ca UE nu o sa vrea sa dea bani pe chinezarii, turcisme si alte tari non-UE, e vorba ca nu poate legal sa faca asa ceva. Banii UE raman in UE. De asta ne-am ales cu Otokare momentan, pentru ca la diesel nu se aplica regula.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use