Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4036 posts, 906448 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 167 168 169 170 171 172 173  ... 289
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse andrei11

Da, e clar, mulțumesc.

 


Re: Discutii diverse dany

Dragoscat4609 wrote:
dany wrote:
Am omis un lucru, desi am auzit de el de aproximativ doua saptamani, in linia R457 Republica-Piteasca in urma cu aproximativ doua saptamani un euro 4 a iesit cam sifonat in urma impactul cu un turism ce nu si-a tinut banda de mers, insa nu am aflat numarul de parc al acestuia. Cunoaste careva detalii?

R457 trece pe la mine prin comuna, dar n - am auzit nimic despre niciun incident.

4764 este cel implicat, mi-a spus Victor astazi ca era la Mercedes la Odai in curs de reparatie si mi-au confirmat si soferii de la Titan

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

La ce folosesc cele doua carcase de pe plafon?
Foto Marian Andrei.JPG (139.12 KB; downloaded 1861 times)

 


Re: Discutii diverse cris_m

Cu rosu stiu ca era ca o aerisire, daca tin minte eu bine...

 


Re: Discutii diverse dany

Unul dintre ele este filtrul de aer al motorului

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Albert wrote:
După cum se vede si in poza ,sus au. Cam prin toate orașele mari am văzut ca autobuzele au țeava de eșapament sus. Nu stiu Citaro ale noastre de ce o au jos. Eu am văzut prin alte părți doar Citaro cu țeava in sus.

Treaba asta cu țeava de eșapament poziționată sus cel puțin eu o văd mai ”nouă”, și asta probabil să nu mai fie pe afară sau în umiditate să ruginească.
andrei11 wrote:
[...]
2) "Sus" e mai aproape de motor decât "jos", dar așa cum am precizat nu mai sunt la curent cu evoluția tobelor...

Păi probabil să se facă economie, unele Ikarusuri aveau toba de eșapament în spate față de altele care o aveau pe lateral. Deci plecând de la mijloc (unde era motorul, plasat pe orizonal bineînțeles) până în spate erau câțiva metri de țeavă de eșapament în plus față de lateral, dar erau și mai silențioase.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

Dar si masina ce mergea in spatele lui nu mai vedea nimic  :lol:

 


Re: Discutii diverse Costin

E sus ca sa nu gazeze la nivelul pietonilor, biciclistilor etc

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

anndrei wrote:
Dar si masina ce mergea in spatele lui nu mai vedea nimic  :lol:

Depinde de cum era întreținut motorul, dacă erau curățate/întreținute injectoarele, turbosuflanta etc abia vedeai să scoată un gram de fum, având în vedere motorul pe motorină dar mai puțin că era vorba de non-euro.

 


Re: Discutii diverse Dragos31

Astazi, 6 aprilie 2019, parcul liniei 149 este asigurat de catre autobuzul Mercedes-Benz Citaro Euro 3 - 4289. :D


4289 - Linia 149 - Piata Presei - 6 aprilie 2019





Cel mai probabil autobuzele Otokar Kent C-10 au migrat in linia 196. Ar fi interesant de urmarit cum va alterna Autobaza Nordului circulatia lor in 149/196. Idem si Militari in 106/221.

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Pentru că lipsește #6317, iar #6341 și #6342 nu sunt gata actele. #6332 și #6333 sunt pe 361. Linia 196 este la Floreasca de la 1 aprilie...
Nu e nimic senzational de urmărit   :roll:

 


Re: Discutii diverse Albert

O intrebare... In bugetul PMB pe 2019 nu sunt băgate si cele 100 de autobuze pe CNG sau s-a renunțat la proiect?

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse anndrei

ADK wrote:
anndrei wrote:
Dar si masina ce mergea in spatele lui nu mai vedea nimic  :lol:

Depinde de cum era întreținut motorul, dacă erau curățate/întreținute injectoarele, turbosuflanta etc abia vedeai să scoată un gram de fum, având în vedere motorul pe motorină dar mai puțin că era vorba de non-euro.

Avea Ikarus sau DAC turbosuflanta... :?:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse V2A

Făcând o sinteză, modificările apărute din 1.04.2019 în repartizarea liniilor pe autobaze sunt:
137 - Militari are cel puțin 10 ture în loc de 9, Ferentari are mai puține decât înainte;
143 - preluată complet de Floreasca;
185 - transferată de la Militari la Alexandria;
196 - transferată de la Nordului la Floreasca;
232 - Obregia are 10 ture în loc de 5, Pipera mai are 7 ture;
243 - transferată de la Titan la Pipera;
282 - Nordului a preluat 4 ture;
335 - Floreasca mai are doar două ture în loc de 9, celelalte ture au fost preluate de Titan;
368 - în loc de 16 ture Alexandria și 4 ture Floreasca, acum sunt câte 10 ture de la fiecare din cele două autobaze.

 


Go to page:  1  ... 167 168 169 170 171 172 173  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421660 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use