Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4036 posts, 901687 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 289
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse Utilizator anonim

Da, cele doua vor fi desfiintate, nu se stie cand. Vor sa suplimenteze alte linii cu masinile alea. 641 ramane cat e paleta.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse anndrei

Astazi, in linia 106 este repartizat autobuzul Otokar 12m 6435. Din pacate soferul de la schimbul 2 si-a batut joc de itinerariu nerespectand nicio ora de plecare de la capetele de linie in timpul zilei. Traficul nu era deloc aglomerat.

 


Re: Discuții diverse CiprianTRB

Da e adevărat, și din spusele unui prieten, în jurul orei 18, la Stația Tufanelelor călătorii l-au luat la cearta și la bătaie, a venit pana și Politia, apoi s-a retras la Autobaza, timp de 40 de min 106 nu a avut niciun autobuz la traseu, și au trimis un autobuz abia după ce a sunat acel prieten la STB...  :popa:
Acum pe linia 106 avem tot un Otokar Kent C 12  :), adică 6413.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse anndrei

Dar acest sofer de ce nu si-a respectat itinerariul si si-a batut joc de calatori? De cand a intrat in tura pana s-a retras a mers numai anapoda. Dupa cum bine stiti in linia 106 este repartizat un singur autobuz in weekend ce vine o data la 50 de minute.
Se pare ca soferul lui 6413 isi respecta orele de plecare, circuland dupa itinerariu. Deci se poate :D

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Nu țin prea des de partea călătorului, dar aici avea dreptate. Un itinerar de ce-i itinerar? Ca fapt-divers, cu câțiva ani în urmă, mai exact prin 2015 erau multe mașini defecte la Obregia. Și la capăt la Reșița controlorul stabilea altă oră de plecare decât cea scrisă inițial, eh evident că călătorii aveau un comportament agresiv față de șoferii de pe 381 deoarece plecau când plecau (cam un autobuz la 5 troleibuze). Dacă 381 normal avea să zicem, 20 de ture, și 5 lipseau din cauza parcului indisponibil, frecvența dintre ele se mărea, nu mai venea la 5 minute, venea la 8 sau chiar la 10. De adăugat întotdeauna și eventualele întârzieri din cauza traficului. Aici nu erau de vină șoferii, ci societatea că nu achiziționa piese de schimb. Eu sunt curios cum nu l-a văzut pe GPS pe cel de pe 6435 că pleca la alte ore decât cele scrise pe itinerar, că acolo nu cred că era controlor. Am lucrat la marfă o perioadă scurtă, și la fel aveam un CMR (foaie de parcurs) de respectat. Orele de sosire și plecare îmi erau spuse și de către dispecer la telefon, pe mașină având GPS, știa unde sunt și cu cât merg la orice oră. Eh, am condus vreo 4 ore fără oprire și mi-am ciupit singur 5 minute în plus pentru staționare (din vreo 10 câte mi-a zis să stau) și m-a sunat să mă întrebe de sănătate. Nu aveam card tahograf și nici diagramă, din cauză că lucram pe 3,5t. Diferența e că la mine nu afecta plecarea cu 5 minute în plus, pe când la un autobuz afectează și 2 secunde cât a apucat călătorul din alt autobuz să-l prindă într-o stație comună să ajungă acasă.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse Utilizator anonim

Daca au ajuns sa mearga cum au chef in 106, in weekend, ce pretentii sa mai avem de la linii cu peste 20 de ture de taie orasul in doua...  :popa:  :popa:  :popa:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse anndrei

Ba a fost vazut pe GPS deoarece si eu am sunat la informatii gandidu-ma ca a ramas defect si sa nu il mai astept. A luat legatura cu soferul prin telefon si i-a spus dispecerei ca trebuie sa stea 10 minute sa se odihneasca! Sa se odihneasca dupa o semicursa care la acea ora o face lejer in 15 minute. Bataie de joc...Ciudat este ca a mers intarziat de cand a intrat in tura pana cand s-a retras. Spun asta deoarece am facut cateva drumuri cu acel autobuz avand de rezolvat anumite treburi. Cred ca soferul nu avea chef de munca si probail ca face parte din ,,premiantii" STB de si-a permis sa faca asta.
La acele linii cu peste 20 de ture se respecta mai bine. Acest sofer fiind singur pe traseu face ce vrea el. Cred ca nici nu prea a mai lucrat pe aceasta linie. Eu unul nu prea l-am mai vazut. Dar asta nu e scuza!

 


Re: Discuții diverse Andi_C

Eu în această vara am dorit să fac o călătorie in Gruiu cu R446, și să mă intorc spre Bucuresti prin Snagov, cu R447. La Gruiu era să pierd R447 din cauza soferului lui R446 (pentru curioși era autobuzul 4595). Conducatorul a binevoit să plece cu aproape 20 de minute mai tarziu de la Piata Presei, iar la Gruiu am ajuns cu 2 minute inainte de plecarea lui R447.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse anndrei

Ca cel din 106. A condus 15 minute si a stat tot 15 minute...
Intrebare: la autobuzele Otokar cand se opreste motorul si se scoate cheia din contact, se opresc automat si firmele?

 


Re: Discuții diverse Dragos31

Da. Când se scoate contactul general, la autobuzele turcoaz, se opresc și firmele.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse anndrei

Nu ma refer la contactul general de la acumulatori. Ma refer la cheia de contact de la bord.

 


Re: Discuții diverse Dragos31

În acest caz, din cele "studiate" în timp la Complex Apusului, tind să cred că în ambele situații se opresc firmele.

Am interpretat eu greșit primul mesaj :bere:

 


Re: Discuții diverse 1689

Asta cu "nu tin prea des partea calatorului" cred ca ar trebui pusa la galeria de oroare - spusa fiind de cineva care pretinde ca este sofer la o firma de transport in comun.
Reflecta o lipsa crasa a unui respect minim la adresa celor care - de fapt - ii platesc salariul si care ii justifica existenta.
Poate n-ar fi o idee rea daca departamentul de resurse umane ia nota de astfel de declaratii ?
Intr-o lume normala s-ar lasa cu demitere pe loc.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Asta că călătorul are deseori nemulțumiri din orice nu-i adevărat? Și ăstia sunt în special care nu plătesc călătoria, fac hărmălaie, distrug și scandal la adresa oricui. Șoferul nu are doar obligații, ci și drepturi. La fel și călătorul. Dar de multe ori se ajunge la tot felul de conflicte din cauza călătorului. De aia am prins și "boală" pe ei.

 


Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420662 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use