Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4036 posts, 908330 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 183 184 185 186 187 188 189  ... 289
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse V2A

Conform orarului, 221 pare să aibă acum 3 ture.
221_0.pdf
221_0.pdf (72.45 KB; downloaded 156 times)
221_50.pdf
221_50.pdf (72.68 KB; downloaded 169 times)

 


Re: Discutii diverse Dragos31

Da, asa pare a fi. 3 luni-vineri si unul in weekend.

 


Re: Discutii diverse Nenea_titi

andrei11 wrote:
Bleah, poate a ITB - ului, dar asta a fost de mult de tot...

Este în continuare o linie bună. Dar și 139, 141, 220, 323 sunt linii foarte bune, la fel, 116, 117. Îmi place că le dă și pe 221 unde gropile sunt la ele acasă. Oh well...

 


Re: Discutii diverse Victor92

Campania #VerdeprinBucuresti inceputa la jumatatea acestei saptamani continua cu un episod din Sectorul 4.

Aproape de IMGB Vulcan, se afla Strada Dumitru Brumarescu, situata intre Bulevardul Metalurgiei si capatul liniilor 125, 141, 220, respectiv N105.

Dintre acestea, 141 si 220 au un interval imbunatatit la sfarsit de saptamana in urma cresterii de parc efectuate.

Personal, ma bucur ca inca mai exista zone mai salbatice in Capitala, unde linistea e la ea acasa.

Va invit sa urmariti cateva imagini din zona cu autobuzele Mercedes-Benz Citaro ale Autobazei Ferentari.

4334 - Linia 141 - Strada Dumitru Brumarescu





4509 - Linia 220





4747 - Linia 141





4792 - Linia 220





4797 - Linia 141





4862 + 4509





4889 - Linia 220





6236 - Linia 220





D Brumarescu.jpg (115.39 KB; downloaded 2365 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Dacă ai știi cum era drumul ăla înainte de 2010... doar gropi pe scurt. :roll:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse GPS

Toate drumurile din zona aia erau numai gropi (sau drumuri de pământ) înainte de 2010.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Ştiu că şi la un timp bunicel după ce au venit DAF-urile din centru îmi amintesc că era prăpăd. Când ploua nu mai ştiai pe unde s-o iei... eh, amintiri.

 


Re: Discutii diverse Dragos31

Nu mare mi-a fost mirarea cand, vineri, 10 Mai 2019, la volanul autobuzului Mercedes-Benz Citaro Euro 3 4217 domiciliat la Autobaza Alexandria am vazut o femeie. Aceasta era insotita de un domn, care nota ceva intr-o agenda. Deci probabil era la inceput de drum. :)

Fotografia am realizat-o la schimbul 1, in jurul orei 09:35.

4217 - Linia 668 - Splaiul Independentei(Statia "Spitalul Universitar") - 10 Mai 2019





Si o imagine cu un Mercedes-Benz Citaro Euro 3 de la Autobaza Militari, "sarbatorind" Ziua Uniunii Europene. ;)

4435 - Linia 336 - Complex Comercial Apusului - 09 Mai 2019



 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Da...prin 2007 țin minte că nu s-a mai dat voie să se angajeze femei pe autobuz din cauza dificultății la conducere, mi se părea o discriminare la fel cum și permisul pentru D îl dai acum la 24 de ani iar înainte mergea și la 20. :evil: La Ferentari a lucrat o perioadă bună pe Ikarusul #176 o femeie... tanti Vali. Nu știu ce-a făcut, cred că a ieșit la pensie.

 


Re: Discutii diverse andrei11

permisul pentru D îl dai acum la 24 de ani iar înainte mergea și la 20

E simplu, s-a constatat că generațiile actuale sunt mai puțin responsabile decât cele mai adulte la  20 de ani...Sau ești de altă părere ?
Ce ar fi să ai ceva experiență pentru B ; C / C1 și apoi după 3 ani să treci pe D...
Și la avioane și la Cf e la fel, întâi pe avioane  mai mici / Cf de manevră / marfă scurt percurs / lung parcurs și după aceea treci pe avioane mai mari / trenuri de persoane. În final pe avioane mari / trenuri de persoane de viteză.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Atâta timp cât ești responsabil pentru acea categorie de vehicul nu văd nimic împotrivă, eu personal accept să fiu pus la toate încercările chit că dau o sumă de bani care o pot pierde, dar și dacă-l merit să-mi dea permisul cu atestat și să profesez. O ”experiență” cum trebuia înainte 3 ani lucrat pe camion era o prostie, tocmai d-aia s-a și scos. Un șofer recent angajat la Transbus a lucrat ani de zile pe camion iar pe autobuz are deja nu știu câte probleme și tot felul de abateri. De ce? fiindcă nu e făcut să fie șofer de autobuz și i-au desfăcut contractul de muncă. Nici în ziua de azi mulți nu știu că în lumea asta fiecare are un ”dar”, cel puțin în privința șoferie dau exemplu că unora le place pe taxi, altora la distribuție, pe camion, autobuz, autocar prin țară sau înafară etc. Un vecin de-al meu e șofer de tir, tatăl lui a lucrat tot la Transbus pe 117UD dar nu l-a ”atras” să-l urmeze, fiindcă nu-i place să aibă de-a face cu călători. Tatăl meu toată viața lui a profesat șofer de autobuz, fiindcă asta i-a plăcut în ciuda condițiilor pe vremea ITB-ului, și eu vreau să-l urmez. Scuze de off.

 


Re: Discutii diverse andrei11

Nu e chiar off, suntem la << Diverse >>
Problema știi unde e ? În primul rând la testul psihologic. Și la cel medical, trăit de mine pe viu, și de mai multe ori ! Dar în primul rând testul psihologic ridică foarte mari semne de întrebare privind alcătuirea lui.
ADK wrote:
...și eu vreau să-l urmez. Scuze de off.
Parcă ai spus că ești șofer ( profesionist ) dar nu pe autobuze urbane și am înțeles  că acum nici nu ești în București cu serviciul...

 


Re: Discutii diverse TibiV

ADK wrote:
... eu personal accept să fiu pus la toate încercările chit că dauo sumă de bani care o pot pierde, dar și dacă-l merit să-mi dea permisul cu atestat și să profesez.

... o sumă de bani PE care o pot pierde...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse ADK

Lucrez dar pe local acuma, în țară îmi displace și banii sunt aceiași. Normal șofer profesionist e când conduci cu cat. C sau D, sau faptul că îți practici meseria ca șofer mai ales în țară. Dar în fine. Când m-am înscris pentru cat. B în decembrie 2016 (la 19 ani împliniți), m-am înscris în Buzău deși aveam buletin de București. Singura problemă era examenul practic, evident a trebuit să-mi fac viză de flotant că altfel făceam școala pe Golf IV în Buzău și examenul mă duceam la București să-l dau pe vre-un Logan :lol: și evident să vină permisul de la București (asta în cazul că-l luam, și l-am luat). Ce vroiam să spun, când vrei să dai prima dată de permis ești ”supus” mai multor condiții decât dacă ai deja și vrei să-ți adaugi o altă categorie de vehicul. Cel puțin acum, te înscrii, dai un test psihologic care e vorba de niște cifre, linii, etc să le potrivești practic să le faci logica, te duci la un centru medical să te vadă, mie mi-a luat tensiunea, m-a controlat la vedere, auz, m-a întrebat dacă am avut probleme medicale în sens și operații și da am avut o singură operație la viața mea. Înainte a trebuit să umblu pe la poliție evident în București, pentru cazier apoi să plătesc la trezorerie pe la Eroii Revoluției după ce prima dată mi-a zis la orășelul copiilor... Evident și ogrămadă de-a bani dați. Am văzut și ogrămadă de-a minciuni cică școala de șoferi 550 lei sau ceva de genul, eu am ajuns pe la vreo 2000 de lei cu tot cu drumuri. Normal că nu se mai pune și dacă pici vreun examen, un prieten de-al meu nu a luat nici a 3-a oară și deja i-a expirat școala și trebuie să se înscrie din nou. De multe ori mă uit chiorâș când cineva e uimit că nu știu cine are permis crezând că e vreo mină de aur, și asta fiindcă nu oricine îl ia după cum se vede.
Oricum, discuția asta cred că știu unde se mută...  :arrow: Club. :lol:
Mulțumesc anticipat! :bere:

 


Go to page:  1  ... 183 184 185 186 187 188 189  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use