Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 297371 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 andrei11

Numă bag în alte chestii* dar repet întrebarea, toată populația orașului e handicapată locomotor ? Nu mai e voie să urcăm o treaptă, două, trei ?
______________
mă bag în alte chestii --> limbaj de spatele blocului.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Nu asta e problema. Problema e că se presupune că nu au respectat caietul. Nu sunt LF punct. Dacă se precizează clar că nu trebuie să fie trepte, atunci nu mai discutăm, îl faci fără trepte.
Iar asta cu "locomoția" este tot discutabilă. Sunt bătrâni care se chinuie şi la o treaptă să urce şi țin întreg autobuzul în stație. De ce am progresat? De ce nu am rămas la O305?...
Suntem în secolul 21. LF nu mai e un moft, ci o necesitate pentru orice companie care se vrea să ofere servicii eficiente, calitative şi atractive...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Nu e vorba de persoane cu probleme.La Vectio C sunt 4-5 trepte de urcat pana la locurile din spate.Stii ce înseamnă asta ? Ca Otokar investește 0 cenți in cercetare si tehnologii noi.Prin treptele alea eu nu vad nicio diferența între Dac si minunăția prezentată anterior...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

In timp ce Citaro K si Lion's City 10m sunt 100% LF.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Pai MB si MAN investesc sute de milioane de € in tehnologii si cercetări științifice.Si tot 10m au si concurenții si chiar si preț sensibil mai mare...Insesizabil pt PMB...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 andrei11

Ce-am spus eu și ce-ați înțeles voi.
Da o lăsăm așa, cădem la pace.
_____________
Că nu s-a respectat caietul de sarcini dar au ieșit pe locul I iar e o treabă care-mi scapă. Ca și cu treptele...
______________
Otokarul ca să-și elimine treptele nici nu trebuiau să gândească prea mult. De aceea pe pământ îi avem pe chinezi.
_______________
Cred că sunt lucruri care ne scapă în ceea ce privește licitația.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

Nu stiu de unde ati scos-o pe asta ca Otokar nu are autobuz de 10 m low floor, ca are cu trepte, ca nu stiu ce...
Chiar nu a consultat nimeni siteul oficial al producatorului, unde apare clar varianta Kent C de 10 m?

https://www.otokar.com.tr/en-us/products/Pages/product-bus-export-section.aspx
https://www.otokar.com.tr/en-us/products/Pages/kent-c.aspx
https://www.otokar.com.tr/en-us/products/SiteAssets/07_Kent_C_tech_brochure_EN.pdf









 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Mihaitza07

Eu am spu de mai demult ca nu avea cum sa liciteze cu Doruk sau altceva, dar tot venea cineva si o tinea langa cu Doruk si filmulete comparative intre otokar si alte autobuze full option...
Daca inteleg bine vad ca scrie 10.8 m... nu o depasi si aceasta valoare, limita impusa de caietul de sarcini ?
Ma gandesc si la varianta, chiar daca depaseste limita impusa de specificatiile tehnice din caietul de sarcini, sa le fi scazut putin la punctaj si astfel se accepta si valori mai mari. Practic nu au ce sa comenteze daca ei la evaluare au depunctat Otokar pentru depasirea lungimilor, dar in final punctajul total a fost mai mare.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Posibil, avand in vedere faptul ca Otokar a luat 44,91 de puncte la factorul de evaluate calitate, fata de 47,57 cat a luat Mercedes.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

Astea arata cat de cat mai bine fata de ce am vazut mai devreme...Cred ca aceste autobuze sunt un fel de Rocar de Simon/DAF raportat la calitate. Daca le vor cumpara, Bucurestiul va trece la ceva mai slab calitativ fata de anterioara achizitie. Dar macar sa le cumpere mai repede sa suplimenteze aceste linii de autobuz ca poate toti umflatii carora le place sa stea cu fundu in masina cate doua ore zilnic vor merge si ei cu autobuzul...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 TibiV

anndrei wrote:
poate toti umflatii carora le place sa stea cu fundu in masina cate doua ore zilnic vor merge si ei cu autobuzul...

Eu sunt un "umflat" care stau in masina 25+18= 43 minute pe zi, hai 45 de minute... (seara se circula mai bine cand plec spre acasa, de obicei undeva dupa 20.30).

Cand folosesc transportul in comun (destul de rar de la o vreme) trebuie sa fac 3 schimbari de mijloc de transport si petrec in RATB+Metrorex (50-60)+(60-70)= 110-130 minute (seara se circula mult mai prost iar durata traseului cu transportul in comun este mult mai putin previzibila...). Deci in medie 2 ore.
Diferenta este 120-45=75 de minute. O ora si un sfert...

De ce as pierde in fiecare zi din viata ~1,25 ore in transportul public cand as putea sa fiu acasa, cu familia ?!?!
Evident ca transprotul personal ma costa mai mult (dar nu mult mai mult !). Daro ora pe zi din viata mea impreuna cu familia valoreaza mai mult decat "economia financiara" data de transportul public.
(Este adevarat, aici selectia "o face" venitul disponibil al fiecaruia...)

INSA :
1. Nu mi-a furat nimeni portofelul sau mobilul cand am stat cu fundul in masina. In RATB insa, DA.
Surprinzator, mi s-a taiat geanta si mi-au furat pana si (singurele) poze (relativ) recente ale raposatei mele bunici (imaginea fetei gainarilor cand au constatat care este "prada" este singurul lucru care mai compenseaza supararea mea...)
2. Jumatate din pretul pe care il platesc la pompa pentru alimentare nu este benzina, ci TVA si accize. Daca statul roman are o asemenea sursa de bani dar o "praduieste" pe tot felul de pomeni electorale, asta nu este vina mea. (Imagineaza-ti ce  impozite noi ar introduce statul daca consumul de carburant ar scadea cu 20%...)
3. Sunt un "umflat" de 64 kg la "ultimul cantar", dar nevasta-mea zice ca am mai slabit...
4. Da-le "umflatilor" alternative decente de transport public (o durata dubla, nu tripla, fara mirosuri si fara genti taiate) si dupa aia poti sa ii certi ca nu sunt "eco-friendly"...

Altfel, tot ce zici tu este doar o "varianta politicioasa" la "hai sa ii impuscam pe automobilistii neneorociti care ocupa strazile minunatului, magnificului nostru RATB"...
Sau, in functie de gusturi, sa ii impuscam pe grasi (sau pe slabi), sau pe blonzi/bruneti samd

PS
Este doar o reactie la ceea ce ai postat, nu o "revolta". Nu ma simt deloc "atins personal".
Nu fac parte din categoria celor "umflati", insa nu imi plac categorisirile de genul asta.
Si mai ales nu imi place logica asta - mai degraba ilogica asta. O fi vreun semn de frustrare ?...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 andrei11

Eu fac vreo 70 - 100 km / zi cu auto ( Bucuruești + Popești + Otopeni + Pantelimon ).
Dă-mi o alternativă.
PS :  Sunt plătitor de abonament la RATB ( abonamentul mare, de 50 lei ). De prin 1970 ( și ceva ). Bine, habar nu mai am cât era abonamentul atunci...
PS 2 : Am 65 de kile și la ora actuală conduc un Opel de vreo 11 - 12 ani.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Nu o luati chiar asa personal. Sunt tot felul de automobilisti. Cei care n-au alternative  -sau care poate n-au incotro- si care, vorba lui TibiV, isi pierd viata prin trafic si altii care n-ar alege TP nici daca ar fi gratis si le-ar oferi tot ceea ce cerem noi pe aici.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 alliens

Alternativa ar fi  sa se taxeze corect parcarea (nu 1,5 lei ora ca acum) si mai ales sa nu se mai permita parcarea in alte locuri decat cele amenajate, sa se dea si 8  amenzi pe zi daca ai lasat masina 8  ore intr un loc neamenajat

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use