Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4702 posts, 1167922 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 336
 
 

📖 Pagination options
Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor 3mil

Mai stie cineva ceva de unul din autobuzele care:
- a avut accident frontal grav cu un troleibuz pe Str. Resita acum vreo 3 ani
- s-a oprit intr-un tramvai iarna trecuta pe Cal. Rahovei
- a avut accident pe Bd. Nicolae Grigorescu in zona parc IOR acum aproape 1 an cand a incercat sa evite o masina pe zapada si s-a urcat pe trotuar omorand un batran ?
(Imi pare rau, nu le mai retin numerele de parc.)

Mai sta pe dreapta vre-un autobuz avariat grav din cele 1000 de stele?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mercedes Citaro "day by day" Utilizator anonim

3mil wrote:
Mai stie cineva ceva de unul din autobuzele care:
- a avut accident frontal grav cu un troleibuz pe Str. Resita acum vreo 3 ani
- s-a oprit intr-un tramvai iarna trecuta pe Cal. Rahovei
- a avut accident pe Bd. Nicolae Grigorescu in zona parc IOR acum aproape 1 an cand a incercat sa evite o masina pe zapada si s-a urcat pe trotuar omorand un batran ?
(Imi pare rau, nu le mai retin numerele de parc.)

Mai sta pe dreapta vre-un autobuz avariat grav din cele 1000 de stele?


- prima e 4235, este in curs de reparatie la EvoBus, a durat mult deoarece a fost un proces destul de lung
- 4730, circula, chiar am pozat-o acum cateva zile la Piata Presei si ieri am vazut-o la Gara, face in general 105
- 4522, circula chiar este o poza cu ea prin acest topic, tot pe linia 330.

Avariate grav nu stiu sa mai fie, mai stau prin garaje pentru anvelope si tamponari minore, dar astea de regula se rezolva repede.

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" Chev Celios

Utilizator anonim wrote:
Avariate grav nu stiu sa mai fie, mai stau prin garaje pentru anvelope si tamponari minore, dar astea de regula se rezolva repede.



4537 nu mai stiu exact) sta pe bara de pe la jumatatea lui Decembrie dupa ce a primit un "head shot" in valea acea periculoase de la Sala Floreasca.Un autoturism a intrat pe contra sens si a intrat direct.Nu a mai putut fi evitat.Soferul a avut inspiratia pe moment sa ridice picioarele.

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" dany

Azi am fost la o plimbare pe 223 cu un sofer care imi este prieten si dupa a doua cursa autobuzul sa defectat.A venit depanarea si ne-a tractat frumos pana la autobaza Titan.In autobaza cand am intrat totul ok, dar pe masura ce avansam am ramas masca sa vad foarte multe Citaro 1 si 2 trase pe dreapta.Voi posta o lista cu numarul de inventar al masinii si defectiunea, dar mentionez ca mai erau cateva autobuze care nu am reusit sa le vad numarul, deoarece eram in graba cu soferul care imi e prieten pentru a ajunge la statie si a iesi cu alta masina.Lista este urmatoarea:

4567 - lipsa cauciucuri(sta pe capre), far dreapta plus bara si colt dreapta toate lipsa
4208 - cauciucuri lipsa(sta pe capre) si geamuri sparte
4210 - cauciucuri lipsa(sta pe capre)
4233 - cauciucuri lipsa(sta pe capre)
4676 - cauciucuri lipsa(exterior dreapta si stanga spate)
4529 - cauciucuri lipsa(exterior dreapta si stanga spate)
4495 - cauciucuri lipsa
4248 - cauciucuri lipsa
4493 - avariat frontal parbriz spart faruri spart bara etc si cauciucuri lipsa(Sta pe capre)
4227 - cauciucuri lipsa
4386 - cauciucuri lipsa
4174 -cauciucuri lipsa

Mentionez ca de asemenea multe din cele de mai sus au geamurile sparte, situatia cea mai grava este cea a lui 4567 care din cate am inteles dupa tragerea pe dreapta din cauza cauciucurilor a devenit un mic donor pentru celelalte Citaro 1.Deasemenea mentionez ca mai erau autobuze trase pe dreapta iar dupa aprecierea mea lista autobuzelor de la Titan trase pe dreapta ajunge daca nu chiar depaseste 20, ma refer la Citaro.Sper sa se rezolve odata situatia cu piesele pentru aceste autobuze pentru ca altfel cred ca va fii carnagiu

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mercedes Citaro "day by day" Utilizator anonim

Pai cam asta e situtatia cam in toate autobazele, anvelope si geamuri.

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" dany

Azi am observat in zona Unirii un Citaro 1 care avea coltarul din dreapta fata putin mai deosebit decat restul si anume avea o clapeta asemanatoare cu cea pentru alimentare exact unde ar fii trebuit sa exista numarul de parc.Este vorba de 4243 sau 4249 nu mai retin bine.Stie cineva ceva??

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" Chev Celios

Da l-am vazut.Este de la Autobaza Alexandria si are montat un coltar pentru modelul Euro2.

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" 3mil

dany wrote:
4567 - lipsa cauciucuri(sta pe capre), far dreapta plus bara si colt dreapta toate lipsa
4208 - cauciucuri lipsa(sta pe capre) si geamuri sparte
4210 - cauciucuri lipsa(sta pe capre)
4233 - cauciucuri lipsa(sta pe capre)
4676 - cauciucuri lipsa(exterior dreapta si stanga spate)
4529 - cauciucuri lipsa(exterior dreapta si stanga spate)
4495 - cauciucuri lipsa
4248 - cauciucuri lipsa
4493 - avariat frontal parbriz spart faruri spart bara etc si cauciucuri lipsa(Sta pe capre)
4227 - cauciucuri lipsa
4386 - cauciucuri lipsa
4174 -cauciucuri lipsa

Gabi, care era situatia acestor autobuze (in special #4567) cand ai fost in Autob. Titan?

 


Mentenanţa autobuzelor RATB SprinterXP

4182 si-a dat duhul astazi pe linia 304, probabil in Laromet, vazandul la Piata Presei Libere tractat catre Autobaza Nordului de B-18-SPB.

 


Re: Mercedes Citaro "day by day" Der Hofmeister

4235 - Linia 381 - Autobaza Obregia

Unii spun ca... ne arogam drepturi fara acoperire in realitate. Noi, ca o "concurenta" (rea si a dracu') ce suntem, ne conformam descrierii pentru ca, nu-i asa, ne place sa le facem intotdeauna altora pe plac. Asadar, pe aceasta cale declaram solemn si oficial cum ca: noi am fost primii care am pozat autobuzul 4235 dupa ce a revenit la traseu acum cateva zile - abia acum, dupa ce am fost trasi de urechi si pusi pe coji de nuca, ne-am dat seama de importanta faptului de a fi primul in toate... Bineinteles, nu ma astept ca unii clasici (inca) in viata sa priceapa mesajul, daca le da Dumnezeu ochi sa il vada.

4235 - 381 - 25.05.2011.jpg (234.79 KB; downloaded 44304 times)

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB SprinterXP

1023 si-a dat astazi duhul la Apusului



 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Axel

Eram sigur ca o sa se intample asa ceva sa vedem acu ce iese in 421 daca numai poate fi reparat. :?  :x

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

4191 de la Autobaza Titan este in URAC pentru unele modificări.

 


Re: Mentenanta autobuzelor RATB Gabi23

4369 de la Autobaza Pipera a facut pana pe dreapta spate, fiind nevoita sa astepte o echipa de interventii pe Bd. Liviu Rebreanu. A fost inlocuit de o rezerva pe linia 330.

4369 - DEFECT - 07.07.2011 (1).JPG (541.95 KB; downloaded 45351 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 336
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use