Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4719 posts, 1197163 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 338
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

@Andrei98: Confuzi 4918 cu 4917 ...

4917 a fost cedatat la Alexandria in urma cu multi ani. Intr-adevar, sta pe dreapta de ceva timp ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Andrei997

4917 în 2013 a fost cedat și la 2 luni după transfer l-am pozat în 117 la Piața Unirii.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

#4995 (linia 178) a cedat în aseară la Crângași, pierzând antigelul. Va fi reparat destul de repede...
4995 - DEFECT - 02.06.2017.JPG (371.05 KB; downloaded 2700 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Antigelul se pierde in mod normal prin ruperea unui furtun. Furtunul face parte dintre consumabile. S-au inlocuit conform fisei tehnice ?
Asa, ca si informare generala, la autovehiculele noastre odata la 100,000 km e bine sa ne schimbam si noi furtunele prin care circula antigelul. Stiu ca o sa ma injurati, dar ascultati-ma pe mine. Nu costa asa de mult.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor alex230ro

Din ce tin eu minte in nici un manual cu care se vinde autoturismul nu zice ca se schimba furtunele la 100.000 km.Nu zic ca o fi altfel la autobuze,dar in general regula in cazul asta e se merge pana crapa. Altfel si radiatoarele ar trebui curatate de mizerie anual si mai sunt o gramada de operatii pe care nu le face nimeni  :D

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

? Si e bine ca nu se fac ?
Off topic ?
Din pacate in meseria mea pe care am practicat-o cu succes vreo 24 de ani am intâlnit muuuuulteeeeee masini agricole ( inclusiv din astea scumpe tractoare / combine ) defecte din cauza << măruţişurilor >>. Si din pacate multe reparatii in perioada capitalista a României, de unde rezulta ca proprietarul a bagat mâna adânc in buzunar pentru lucruri pe care le putea evita foarte usor... Ascultati-ma pe mine, schimbati furtunele la suta de mii, antigelul la trei ani, din când in când ( de 2 ori / an ) verificati-va lichidele din servodirectie, frână. Când schimbati placutele de frână ( pe fata) cereti si un test de frână pe spate ( care aveti saboti ), etc, etc. Testul de frână (  evident pentru toate rotile ), eventualele reglaje costa la auto în  majoritatea SERVICE - urilor 30 - 40 de lei. Eu spun ca  merită.
_____________
Notă : Am facut o greseală de exprimare ( am scris << Eu spun ca se merită  >> ), greseală semnalată  de colegul cris_m căruia îi multumesc pe aceasta cale. Reamintesc tuturor că dacă găsiti o greseală de exprimare / gramaticală in texte ( inclusiv la mine ) să  o semnalati la rubrica dedicată :
viewtopic.php?f=104&t=1185
Comentariul colegului cris_m cu explicatiile de rigoare il gasiti aici.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

Se poate sa si scape furtunul de la o clema de imbinare, se rezolva usor prin reatasare si strangere a clemei.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Daca s-a rupt ceva, nu conteaza ce, ai pierdut lichidul si s-a aprins beculetul aleluia garnitura de chiulasa. Ok, nu se strica altceva ( pistoane, segmenti, etc ) dar garnitura de chiulasa e compromisa. Ok, daca ai noroc mai mergi  1 - 2 - 5000 km, dar tot te lasa.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor shoppy

Am patit eu la Duster, pierdeam lichid printr-un por la radiator, am mers pana cand s-a aprins beculetul da atunci m-am oprit imediat, asteptat depanarea, adaugat apa demineralizata, inlocuit radiatorul, absolut nici o problema cu garnitura de chiulasa, nici dupa 50k km.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Acum si tu  :D . Mai sunt si excepţii. O fi fost garnitura << Made in Germany >> si nu << Made in Taiwan >>  :lol:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

A revenit la traseu 4521.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

Priviți mocheta de pe trapa lui 4575, e numai bună de împiedicat în ea...
4575-l246-7.06.2017.jpg (179.88 KB; downloaded 2311 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Impiedicatul ca impiedicatul, alunecatul e mai misto (la cele care nu au linoleum pe trapa)...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Totusi, la Titan s-au mai reparat din cele cu probleme la podea in ultimele luni. Ca exemplu 4493 si 4494, care aveau suprafete foarte mari de linoleum lipsa au fost rezolvate.
Probleme mari cu linoleumul sunt la Nordului unde nu vor sa le repare, desi au cu ce!  :evil:

 


Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 338
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421951 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use