Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4713 posts, 1183309 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 198 199 200 201 202 203 204  ... 337
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

În ultimele zile au mai revenit 4292, 4343, 4895.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor hADRIAN

De la Alexandria a revenit 4295 care e de doua zile in 117.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

4373 (linia 138) - aștepta  tractarea în stația Frigocom in urma cu 15 minute.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor GPS

GPS wrote:
6283 este defect, staționat în curtea Autobazei Obregia. Din ce am putut observa se pare că a ajuns tractat acolo.

A revenit.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor N116

A revenit 4119, este în linia N110 în această noapte. Îl văzusem acum vreo 2 săptămâni circulând într-o dimineață pe Dorobanți cu firma stinsă și validatoarele acoperite, între timp a primit sigla STB, nu însă și autocolantul cu "Primăria Capitalei". Afișajele nu funcționează, circulă cu foaia în geam și nici în aplicația InfoSTB nu este deocamdată vizibil. Motorul pare destul de obosit după experiența tulceană, chinuindu-se vizibil la turații mai mari și emițând o gamă variată de pufăituri dar și un fâsâit constant gen "oală sub presiune" în timpul mersului, în timp ce din exterior sunetul amintește de ratele din ceaușismul târziu și începutul anilor '90. Interiorul arată însă destul de bine, pare a fi fost spălat cu simț de răspundere cândva în ultimele luni.
IMG_20200211_010936.jpg (1.71 MB; downloaded 3115 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Nordului oricum trimite toate ”preferențiale” pe N110, fără afișaje, nu folosesc autobuzele Kent! Caz concret mai sus, trimit ”invizibilul” 4119 deși ai un garaj cu zeci de autobuze noi...  :popa:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

Off-topic: Unde e problema ca sunt trimise autobuze albe pe liniile de noapte? Sunt alte garaje care procedeaza la fel ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Autobuzele Kent sunt în garanție și trebuie să ruleze cât mai mult, din acest motiv ar trebui exploatate la maxim. Nu am o problemă cu autobuzele Citaro, ”albe” cum le spui. E vorba strict dpdv logic, al unui management de exploatare corectă. Și repet, nu mi se pare normal să îți circule noaptea fără afișaje funcționale, indiferent de sigla/culoarea autobuzului și nici să nu fie vizibil pe aplicație în timp real!

 


Re: Mentenanţa autobuzelor N116

Unele autobaze trimit Citaro fantomă pe liniile care ajung la Unirii (care de bine de rău au ceva utilizatori și chiar și validări în măsura în care e relevant asta), altele trimit Kent-uri să care aer pe N-urile fantomă cu 2 curse pe noapte. Aici aș vedea o problemă. Și pe nou apărutele P1-P3 "cu circuit închis" (care cară șoferi între Berceni și cartiere după mutarea parțială a autobazei Pipera acolo) am văzut doar Kent-uri, dar asta să spunem că nu ar fi neapărat o problemă în măsura în care și pe toate liniile "oficiale" de noapte s-ar oferi condiții similare.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

După multe luni de absență a revenit 4392, prezent acum pe linia R434.
Și 6476 a revenit după accidentul din decembrie de pe Calea Dorobanților.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor messe

4311 (daca nu gresesc, l-am vazut in fuga la intersectia Giulesti-Orhideelor) era azi in 178 cu celebra foaie in geam fara afisaje functionale.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Andi_C

4311 e la Ferentari. Este întâlnit cu precădere pe liniile regionale ale autobazei enunțate anterior. 178 aparține autobazei Militari.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Dragos31

Poate 4431 ...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor messe

Andi_C wrote:
4311 e la Ferentari. Este întâlnit cu precădere pe liniile regionale ale autobazei enunțate anterior. 178 aparține autobazei Militari.

Am specificat daca nu gresesc, n-am apucat sa vad bine numarul, oricum multumesc de corectura.

 


Go to page:  1  ... 198 199 200 201 202 203 204  ... 337
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use