Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovEvenimente publice STB

 

Topic: Expoziția istorică STB din incinta Complexului Sportiv din Str. Trapezului

35 posts, 9844 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Expoziția istorică STB din incinta Complexului Sportiv din Str. Trapezului Utilizator anonim

Momentan muzeul RATB nu este deschis publicului deoarece se lucreaza la organizarea camerelor, deja 2 sunt aproape gata si alte 6 in lucru.
In prima camera gasim informatii generale despre vehicule, taxare, poze vechi, prezentare a vehiculelor cu ajutorul machetelor (realizari ale mele si ale colegilor Tudorache Nicu si Ovidiu Magureanu).
A doua camera este dedicata echipamentelor medicale si de testare psihologica a personalului.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Noutati Utilizator anonim

In prima camera, cea mai reprezentativa pentru publicul larg dupa parerea mea, au fost aduse 2 manechine pentru a prezenta vechile uniforme STB. De asemenea cred ca ati observat vitrina din sticla suspendata pentru machete.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

In camera dedicata retelelor si infrastructurii au fost aduse machete ce prezinta tipurile de sina utilizate si reteaua de contact.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

De la liceul RATB au fost aduse mai multe obiecte ce urmeaza a fi restaurate in URAC pentru a capata o imagine buna. De asemenea in muzeu se va gasi un bord de V3A clasic si Tatra T4R.

 


Re: Noutati rosetti61

Vad ca incepe sa arate destul de bine muzeul. In vreuna din sali vor fi expuse si indicatoare vechi de statii? Am reusit sa recreez grafic doar trei tipuri dintre ele - cel clasic de tabla si caseta luminoasa, cel pe cadru cu caseta de plastic si riglete cu trasee, model 1985 si cel modular model 1988. Cel clasic si modularul mai exista  in uz, insa modelul de statie din 1985 si totemurile anilor 70 sunt mai dificil de reconstituit, pentru ca nu mai exista nici un exemplar fizic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

Astazi am organizat si vitrina tramvaielor de epoca si remorcilor, am asezat V09le si am mai aranjat putin vitrina autobuzelor si troleibuzelor.

 


Re: Noutati costi

Foarte frumoase sunt machetele,dar si muzeul.Speram sa se deschida curand. :mrgreen:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

costi wrote:
Foarte frumoase sunt machetele,dar si muzeul.Speram sa se deschida curand. :mrgreen:


Poate la toamna la zilele orasului, mai devreme sigur nu. Oricum va voi tine la curent permanent cu evolutia.

 


Re: Noutati Gabi23

Andrei, machetei lui Oleco nu i se poate pune o fotografie cu unul din modele reale si niste informatii despre modul cum au fost modificate, scopul si alte detalii? Poate se poate face ceva in aceasta privinta  :). Este o sugestie personala...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

Gabi23 wrote:
Andrei, machetei lui Oleco nu i se poate pune o fotografie cu unul din modele reale si niste informatii despre modul cum au fost modificate, scopul si alte detalii? Poate se poate face ceva in aceasta privinta  :). Este o sugestie personala...


Pai fisa este facuta deja, dar inca nu este laminata, este un A4 in tema specifica exponatelor de vitrina.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

Se rezolva si problema cu sigla in cel mai scurt timp.
Pana una alta sa vedem ce modificari au mai aparut in prima camera, eu zic ca este mai aerisit si elegant cu vitrinele pe laterala.

 


Re: Prezentarea generala a muzeului Dominatrix

Nu stiu daca postez unde trebuie, dar n-am gasit un subiect mai potrivit unde sa intreb. Acum mai multi ani am vazut la sediul ETE, care pe atunci era la Depoul Dudesti, o macheta a unui prototip de tramvai Tatra cu podea partial coborata. Mi s-a spus la acel moment ca exista chiar un proiect al URAC in acest sens, dar nu se stia daca va fi pus in aplicare vreodata.
Cu exceptia faptului ca macheta avea podea partial coborata, forma caroseria era aproape identica cu a Tatrelor T3R din Brno. Si schema de vopsire mi-a placut, alb cu dungi caramizii. Mi s-a spus ca a fost realizata de cineva care lucrase acolo la atelier, si mai facuse si alte machete, dar intre timp se transferase ca vatman la alt depou (Colentina, daca nu ma insel).
Stie cineva ceva de acesta macheta? Exista in muzeul RATB?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Noutati Utilizator anonim

Incepand de ieri muzeul s-a imbogatit cu una din piesele de baza, tramvaiul de epoca cu un cal, acesta este scara 1:10.

 


Re: Noutati Gabi23

In ziarul Libertatea de astazi 5 iulie 2010, la pagina 8 gasim un articol despre Muzeul RATB.

http://www.libertatea.ro/stire/asa-arat ... 94745.html

DSCF7407.jpg (195.84 KB; downloaded 5319 times)

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Evenimente publice STB  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use