Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze SH

15 posts, 9358 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze SH Robert24

Acesta este documentul pe care l-am trimis PMB și RATB.
Am emis și un Comunicat de Presă în acest sens.

Propuneri Metrou Usor RATB.pdf
Propuneri Metrou Usor RATB.pdf (124.5 KB; downloaded 851 times)

Comunicat Presă privind achizitia de autobuze SH.pdf
Comunicat Presă privind achizitia de autobuze SH.pdf (125.25 KB; downloaded 1470 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze GPS

Revenind la subiect, de ce nu ați propus si extinderea rețelei de troleibuz si tramvai, nu de alta, dar tanti Gabi' zicea ceva de extinderea liniilor de troleibuz 96,226 si 227, nu e o idee rea, dar măcar poate sa-i spună cineva doamnei ca liniile 226 si 227 sunt linii de autobuz, va rog!
P.S.: Mulțumim Andrei! :bere:

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze Costin

Asta e altceva, nu amestecam borcanele. Daca zicem prea multe intr-un comunicat, nu or sa raspunda punctual. Extinderea transportului electric face obiectul proiectului nostru pentru eficientizarea RATB (e tot pe-aici postat).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  



Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze cris_m

Din ce am mai facut si eu putina cercetare cu pagina mea, am constatat ca lumea incepe sa realizeze ca mai bine s-ar lua autobuze noi. Cu toate acestea, inca mai sunt sustinatori a celor SH, pentru ca vor repede sa nu mai stea inghesuiti  :roll:

Totodata, am constatat un scepticism inexplicabil fata de producatorii straini de autobuze, multi sustinand ideea achizitionarii de autobuze Roman Brasov :lol: , argumentand ca trebuie sa traiasca si economia romaneasca...Recunsoc ca nici nu am avut ce face si le-am explicat ca minunile romanesti nu sunt performante, compania neavand experienta prea multa in domeniu comparativ cu strainii care au unii aproape 100 de ani de istorie in spate....

Mesajul l-am scris pentru ca in viitor sa stiti ce si unde sa "atacati". Puteti sa-l stergeti daca nu va ajuta prea tare...

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze alex230ro

Roman vad ca au

http://www.roman.ro/produse/autobuze/ur...0crosstown

Nu stiu cat costa,si nici nu stiu nimic de fiabilitatea lui ,din ce am citit nu prea s-a vandut.

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze cris_m

Pai da, de ele vorbeste lumea. Eu unul ma indoiesc ca au o calitate extraordinara. Pur si simplu, Roman nu are de unde sa aiba propria experienta, inainte a avut parteneriat cu MAN, iar acum inteleg ca este pe cont propriu. Ori ca sa fii un producator competent iti trebuie cel putin 15 ani de produs in regim propriu, o cantitate destul de mare de produse si multe fonduri investite in cercetare si tehnologii noi...

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze alex230ro

Nu avem de unde sa stim.ROCAR-urile s-au tinut bine de exemplu.cum ziceam nu stiu pret sau date tehnice.

edit: am cautat pe google o parte din datele tehnice,puntea spate se pare ca s-a pus si pe Citaro,puntea fata pe ceva autobuze Solaris,motorul inca mai e produs de MAN,cutia de viteze de penultima generatie.cam atat. 91-99 locuri vad ca sunt cifrele vehiculate.ca si dimensiuni e aproape cat un Citaro diferentele minore.
ceva interesant
Punte spate: Tip: ZF AV 132/87°, motoare, cu diferenţial blocabil, cu frână disc WABCO.

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze TibiV

alex230ro wrote:
motorul inca mai e produs de MAN

Ce norma de poluare are ?

 



Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze cris_m

Asa multe companii romanesti erau inainte foarte bune... intre timp s-a mai fasait treaba. Vezi Astra Arad...

 


Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze shoppy

Care Rocar, DeSimoanele? Pai au intrat dupa DAF-uri si au picat inaintea lor.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Reacția Asociației la intenția de achiziționare autobuze GPS

Nu fiți rai, a spus ca s-au ținut bine si asa a fost, au rezistat destul de mult!
Ori se referea la 98 si in cazul asta totul vorbește de la sine!

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419461 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use