Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: Petiție pentru ridicarea mașinilor oprite neregulamentar

175 posts, 95939 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar George

Semnat!

Este necesara, fata de decizia obligatorie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, reglementarea prin HG de adoptarea a Regulamentului de aplicare a OUG nr. 195/2002 si a procedurii de ridicare a autovehiculelor, ca si a regimului exact al acestei sanctiuni.

Brainstorming de 2 zile si scris in 2 ore, se putea adopta de mult, dar ii doare la basca. Sa vedem ce va face noul Guvern!

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Florinds

Vedeti ca trebuie sa si confirmati petitia, se primeste un link pe emailul oferit, deci puneti ceva valabil. :)

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar andrei11

Mie mi-e frica de abuzuri...Exemplu, pe toata soseaua Iancului este oprirea interzisa, ce se va intampla ?
Pe multe portiuni de pe Inelul Principal este tot asa, oprirea interzisa.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Florinds

Totusi, cred ca daca se vor ridica, vor fi cele care stationeaza, nu cele care opresc. ;) Ar trebui o petitie si pentru marcarea parcarilor pe banda 1 si eliminarea indicatoarelor de oprire interzisa, asa cum am vazut ca practica in multe locuri.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar andrei11

Păi atunci n-am facut nimic...Ideea e sa fie ridicati cei care dubleaza, chiar tripleaza ( pe Mihai Bravu la Cofetaria Alice ) sau cei  dusi cu pluta  care blocheaza tramvaiul, etc. In mod normal cei care parcheaza parcheaza fara sa incurce circulatia. Evident ca o gâtuie, dar n-am vazut masini parcate de aiurea ca sa blocheze total circulatia...
Altceva trebuie facut, dar nu mai suntem in topic :
- marire amenzi pentru opriri.
- Legiferat trimiterea amenzii prin e mail cu poza de rigoare  fara alte batai de cap, fara sa poti s-o contesti din diverse motive absurde. Dar nu  se doreste.
Oricum suntem off topic si daca continuam cu observatii o sa mut postarile la locul potrivit, probabil la aspecte negative.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

andrei11 wrote:
Ideea e sa fie ridicati cei care dubleaza, chiar tripleaza ( pe Mihai Bravu la Cofetaria Alice ) sau cei  dusi cu pluta  care blocheaza tramvaiul, etc.

Absolut corect !...
Intr-o zi la cofetaria Alis mai ramasese O BANDA (una) circulabila.
Pardon, gresesc, mai era si linia de tramvai...

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar danielstan

Dezbaterea incepe sa semene cu ideile NIMBY (Not In My Back Yard) care este de acord cu crearea de noi strapungeri la Centura Bucuresti, dar nu prin cartierul lor (in speta: strapungerea Ciurel - A1)... ci prin locuri alternative, iar aici vin cu liste intregi de propuneri prin cartierele altora.

Sa se ridice masinile, de acord!
Dar daca eu nu gasesc loc de parcare si parchez "un pic" ilegal (nu blochez circulatia tramvaielor, las 1 m de trotuar pt. pietoni etc.) sa nu mi se ridice masina mea, pentru ca ma grabesc, stau putin, am motive intemeiate sa opresc, chiar si cu bunavointa nu gasesc loc de parcare in zona respectiva etc.
Si daca totusi mi se ridica masina sa nu fiu obligat sa merg pana la marginea Bucurestiului si sa nu platesc taxe exagerate etc.

Am semnat petitia.

P.S.
Sunt de acord ca acei hingheri de masini incasau sume uriase de bani in raport cu munca prestata, dar eficienta lor era extraordinara (in raport cu eficienta organelor statului la reprimarea ilegalitatilor, in general). Nu mi-a convenit nici mie cand mi-au ridicat masina... dar am platit si am fost mult mai atent pe unde parchez.

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Robert24

Danielstan, daca de exemplu mergi pana la Viena, sau chiar mai aproape, la Budapesta si ai treaba in centru, ce faci? Cauti undeva un loc de parcare sau o lasi pe unde iti e tie cel mai bine?  :)
Sunt sigur ca nu o sa iti convina sa platesti vreo 2000 euro (atat e toata suma pe care o platesti daca iti lasi masina aiurea in centrul Vienei). De fapt, sunt sigur ca acolo o sa zici ca esti in Viena si trebuie sa respecti legea, pe cand pe-aci pe la noi merge si asa. Nu?  ;)

Nu ma intelege gresit, dar ceea ce ai spus tu mai sus spun multi altii. Nicio autoritate pe lumea asta nu e obligata sa iti faca tie loc de parcare acolo unde ai treaba. Si sunt enorm de multe locuri prin vest unde va trebui de la parcare si pana unde ai treaba sa mergi poate chiar si cu autobuzul sau metroul.

Apreciez faptul ca ai semnat petitia!

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar TibiV

Un coleg de mnunca imi povestea ca in Bratislava a avut o mare dilema...
Sa plateasca amenda sau sa lase masina acolo (unde fusese dusa) si sa economiseasca cei 2200 de euro cat era "penalty" ... :D
Zicea ca daca masina ar fi fost mai rabla, atunci ar fi lasat-o alora in dar...
La noi amenda, inclusiv in caz de ridicare, este "ieftina ca braga"... :lol:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar Mircea G

Cred ca initiatorul petitiei , sau cine este , sufera de tinerete exaltata .
Nu poti sa dai o lege care care sa afecteze bunul cuiva " ridicarea - furtul masinii " fara sa aduci niste masurui compensatorii .
Luati ziarele din epoca de aur si vedeti cum arata o lege , din timpul " dictaturii " ! Cind se stabilea printr-o lege ca ceva trebuie facut , aparea atit o expunere de motive cit si masurile reparatorii , compensatorii sau de ajutor .
Asa ? Hai sa furam masinile oamenilor !
Sint curios cum s-au gindit ei sa rezolve problema , unde se vor duce masinile parcate acum ilegal !
Si eu pot face " ceva " prin care sa demonstrez ca statul si-a batut joc de noi si intentionat a aranjat situatia asta , pt a cistiga acum bani din furtul masinilor .
Statul n-a avut o politica de urbanism ,  n-a construit parcari , strazi ...nimic ....

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar aztec

Cand hingherii o sa va ia masina dintre blocuri, loc unde se parcheaza de zeci de ani in locurile alea, si nu ma refer la strazi principale, ci in zone de stradute unde ramane loc sa intorci si tirul, si apoi esti pus sa platesti 700 lei la hingheri, dupa care iti vine prin posta si amenda 160 parca de la locala....nu cred ca ati mai fi foate binevoitori cu ridicatul masinii....
Cand se blocheaza transportul in comun, buna circulatie a traficului prin dublari, triplari, in zone de treceri pietoni..etc, inteleg, dar ce ar impiedica iarasi hienele de masini sa va ia masina din fata casei pt ca trebuie sa faca planul ....
Una e amenda, pt parcare ilegala dar care sa nu incurce si alta este "furtul masini" de catre hingheri..

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar andrei11

Mie  tot nu mi-e clar, spun strict in zona mea :
Toata soseaua Iancului e cu oprire interzisa.
Zone intregi din Mihai Bravu e cu oprire interzisa.
Cum facem ?
Cand am stat sa numar masinile de pe Iancului oprite ilegal ( exceptand cele de pe linia de tramvai, deci numai cele de la bordura ) am numarat 500 masini. Numai pe Iancului. Unde le duci ?

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar sss

Robert24, danielstan are aceiasi opinie cu tine, era doar sarcastic!  ;)

Un comentariu pentru sceptici: nu uitati ca noi n-am inventat apa calda, in Europa s-au inmultit masinile, prin orase vechi, cu stradute inguste si fara locuri de parcare, cu muuulti ani in urma si se dau amenzi si se ridica masini, fara sa fie "ucis" dreptul democratic de a avea masina. E adevarat ca nu este ieftin sa ai masina, implica loc de parcare platit si nu putin, parcare pe bani in centru, asigurare scumpa ( ghici incotro se indreapta preturile la RCA si la noi), conditia tehnica a masinii ( si Tuv e un Itp, dar mai pe bune ).

Semnez si eu!

 


Re: Petitie pentru ridicarea masinilor oprite neregulamentar andrei11

Si in Pantelimon  e parcarea interzisa. Cu modernizarile astea de fapt au redus numarul de locuri   :evil:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use