Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantLocomotive electrice

 

Topic: Discutii generale

117 posts, 85930 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale shoppy

Asa patesti cand pe la conducere ti se perinda la fiecare 6 luni alt ametit care stie din start ca dupa 6 luni vine altu.

 


Re: Discutii generale drbm

838 este cea de-a treia electrică cu 6 axe vopsită în schema de culoare inventată pentru așa -zisa clasă "express", prin anii 2003-2004 dacă nu mă înșel. E o revenire la acea găselniță, prima locomotiva vopsită așa fiind una din clasa actuală 660/640, zisă și GM, după modernizarea unora din locomotivele Diesel-electrice tip 060-DA.
Delfinizarea a început odată cu refurbisharea Softronic a electricelor. Cealaltă schemă, mai mult sau mai puțin păstrată, bot roșu-vișiniu cu mijlocul alb, a fost inițiată cu seria 45 de modernizare Siemens. Are variațiuni, inclusiv cu inversarea zonei albe cu cea roșie (vezi 45- 0318), sau cu vopsirea părții inferioare a cutiei în gri, cu ocazia unor RR/RK-uri pe la diverse IRLU -uri.
Pe lângă asta, au fost operele de artă Hora și Pasărea Măiastră. Schema originală a locomotivelor EA, gris-bleu cu dungă albastră longitudinală și același albastru în partea inferioară a cutiei, a avut și ea parte de mici variațiuni, cu dungă roșie, sau tricoloră.
În cele scrise ma refer la parcul circulant CFR Călători.

 


Re: Discutii generale WT_fan06

Mersi mult pentru clarificari!  :bere:

 


Re: Discutii generale Andrei Andraș

drbm wrote:
838 este cea de-a treia electrică cu 6 axe vopsită


Te asigur că sunt mai multe de trei:
- 2016: 91-53-0-410241-0 (dep. București Călători);
- 2017: 91-53-0-410147-9 (dep. București Călători); 91-53-0-400863-3 (dep. Cluj-Napoca); 91-53-0-400794-0 (dep. București Călători); 91-53-0-400837-7 (dep. Brașov); 91-53-0-400080-4 (dep. Arad); 91-53-0-400838-5 (dep. Galați).

Deci?

 


Re: Discutii generale Gabi23

Andrei17 wrote:
91-53-0-400837-7 (dep. Brașov);

La aceasta trebuie făcută precizarea că situația e puțin diferită față de celelalte. Reparația nu a fost una planificată, care să includă ”tratamentul” de care au avut parte restul, ci strict a fost doar revopsită carcasa avariată în urma accidentului de la Jucu, din 12 aprilie 2017.

 


Re: Discutii generale drbm

Mulțumesc pentru update. Numărul de trei pleca de la postările de care mi-am amintit. Dacă ar fi pozele celorlalte grupate....mea culpa că nu am făcut temele:-D

 


Re: Discutii generale WT_fan06

Ca tot l-am bagat in seama pe 318, puteti sa imi explicati va rog de ce are pantografurile "invers"? Idem la Bobite. :?:

 


Re: Discutii generale shoppy

Nu conteaza ca pantograful este pe dos, functioneaza lafel de bine(la vitezele noastre).

 


Re: Discutii generale drbm

Știe cineva care este rostul decupajului pătrat din partea frontală a locomotivelor seria 45 -
- modernizate Siemens?

 


Re: Discutii generale MariusCFRBucuresti

Aerul conditionat este acolo.

 


Re: Discutii generale drbm

Mă refer la cel dintre faruri, pe."botul" locomotivelor. Vezi 45-0318.

 


Re: Discutii generale MariusCFRBucuresti

Pai da...aia e. Ca la cele remodernizate au aerul conditionat pe acoperis.

 


Re: Discutii generale Robert

Astăzi am văzut în curte la Remarul 16 Februarie 3 locomotive electrice străine. Aveau un S pe ele secționat la mijloc și cred că erau roșu cu alb sau verde.

Știți ca Remarul să aibă contracte și la exterior de mentenanță/renovare sau au fost cumpărate de un operat român și acum sunt aduse la zi?

 


Re: Discutii generale Robert

Later edit: Locomotivele sunt din Germania aparent au venit destul de multe trase de o locomotivă, nu prin tracțiune proprie, undeva la 20 de locomotive. Am găsit un film pe forumul Trenuletz.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Locomotive electrice  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418825 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use