Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantLocomotive electrice

 

Topic: Locomotive clasa 425 (BB 25000 ex. SNCF)

87 posts, 42828 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Utilizator anonim

Cel mai probabil le utilizeaza pentru trenuri usoare, in special pe Buzau - Brazi - Bucuresti - Fetesti. Tare ma tem ca nu le reactiveze pe toate cand intra GFR cu trenuri de calatori  :shock:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Dr2005

Păi să le reactiveze, că BB-urile şi EC-urile sunt numai bune pentru călători (numai CFR Călători nu înţelege asta). Momentan GFR nu a închiriat nicio linie electrificată, iar pe liniile lui CFR Călători brusc a redus/anulat pachetul social, astfel că operatorul nu va fi obligat să asigure trenuri de călători (de ex. Mărăşeşti - Panciu).
Ultima dată când GFR a închiriat secţii, le-a luat doar ca să nu le ia TFG sau Regiotrans, au trecut cele 3 luni şi le-au pierdut că nu s-au apucat să opereze. Rămâne de văzut ce va ieşi acum, însă concurenţa pentru CFR Călători este benefică, mai ales că operatorii privaţi oferă orare şi condiţii de călătorie mult mai bune la preţuri mult mai mici.

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) DrulaM

asa am vazut ieri o "cotarga" de Regio Trans, era cu bandajele la muchie dar pe cine intereseaza ; la rame sunt osii monobloc cu aceeasi problema la bandaje;
Spun astea ca ieri am stat 2 ore in Simeria in L 5 directa si am inceput sa facem manevra, am dat tot traficul peste cap; asa se intampla daca manevrantii nu au vrut sa faca manevra in Simeria Triaj

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Gabi23

Am reusit si eu sa capturez in colectie una din tigaile care imi lipseau pentru ca tot am ratat-o de mai multe ori din diverse motive :ugeek:.




425-208-2 - Bucuresti Baneasa - 19.01.2012 (7) by Gabriel Dumitriu, on Flickr

 



Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Axel

425-232-2 cu un marfar de dimineata la Baneasa. 8-)
425-232-2-Bucuresti Baneasa,15.06.2012.jpg (144.44 KB; downloaded 6483 times)

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Mokele

Astea nu pot fi curatate si revopsite ?! Arata foarte urat.

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) shoppy

Pai de curatat le curata, se pare ca GFR nu mai revopseste decat la RK sau cand se cojeste vopseaua, si cum tot ce vine din alta parte decat de pe la CFR e si vopsit si intretinut calumea, o sa mai asteptam ceva. Pe 208 au vopsit-o, nu inteleg de ce, o fi fost vreun experiment.

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) AlexD

Problema e ca agregatele astea pe cat sunt de urate pe atat sunt de slabe/proaste. Am asistat anul asta pe 3 August la o faza interesanta. Eram in Branesti si se pune bariera, ok no problem, trec 5 min si nimic, intr-un final se aude ceva, era o naveta gefco goala trasa de o dracie d'asta.
Acum va prezint anomalia, dupa ce ca stateam ca prostii la bariere de vre-o 5 min, trenul ATENTIE opreste in dreptul barierelor sa coboare 2 cucoane din locomotiva. Deci GFR face cam ce vrea, opreste tren de marfa pe magistrala sa coboare femei din locomotiva. Acum a inceput distractia, pana a plecat turbaciunea de pe loc a mai durat 5-7 minute.
Am stat la bariera cam 10-15 min. Eterna si fascinanta Romanie...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Dr2005

Sigur era goală? Am mai văzut cazuri cu asemenea locomotive care patinau la greu la demaraj (şi a fost nevoie de multe manevre de gen înainte 1m, înapoi 1m până la plecare), dar trenurile erau pline, de unde ideea c GFR cam supratonează trenurile sau locomotivele astea în acte au trecută o forţă de tracţiune mai mare decât cea reală... sau ambele.

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Gabi23

Oricum BB-urile astea vor disparea treptat, probabil "trag" de ele pana "crapa" si odata cu expirarea reviziilor majore vor fi casate. Imi povestea acu cateva saptamani un mecanic care era cu 209, ca e vai mama ei masina si abia a tras 18 cisterne de la Constanta la Chitila. Zicea ca s-a rugat sa nu-i crape in mijlocul campului... Imi zicea ca EAurile ros-albastre ale GFR sunt masini de masini si ca se vede ca le-au modernizat "cu cap" la Softronic, si ca ar fi mai bune decat cele in schema R.S.

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) AlexD

Dr2005 wrote:
Sigur era goală?


Era goala si foarte goala, doar m-am uitat 15 min la tren. Problema e ca a plecat incredibil de greu de pe loc, nu a patinat dar a plecat ca melcul. Plecau mai repede EDurile in Baneasa cu 40 de vagoane incarcate cu alumina dupa ele...tren de 3000tone. Si jafurile astea frantuzesti nu sunt in stare sa traga 20 de vagoane platforma goale, pai daca avea dacii cred ca si acum se chinuia sa plece din Branesti...

 


Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) shoppy

Pai scrie un mail de reclamatie la GFR ca fac aia taximetrie cu marfarul.
Sigur nu era un semnal pe rosu mai la vale?

Problema cu BB-urile e ca ale  :evil: -ului nu mai crapa si mereu sunt 2-3 la revizie periodica in BC. Oricum, la privat nu e ca la stat ca tragi de ea pana ia foc si dupaia gata, nu mai ai si aia e, iti repartizeaza alta de la alt depou, la privat sunt asigurate iar in baza viitoarelor profituri aduse de ele deja s-au facut imprumuturi pentru alte chestii, deci daca mai au de mers 1mil. km. pai atat o sa mai mearga si dupaia ne mai gandim daca le mai reparam sau nu, bine daca arde pana se indoie sasiul atunci scapam de una si se modernizeaza vreo bastinasa cu banii de pe asigurare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive BB 25000 seria 425 (ex. SNCF) Utilizator anonim

Tigaia 109 cu inceput de incendiu dimineata in Gara Baneasa cu un tren de alumina calcinata, fumega puternic pe ambele parti, mecanicii abia au reusit sa ajunga cu ea la linia 1 si sa o deconecteze.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Locomotive electrice  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420532 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use