De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 112915 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Versiunile vechi de Windows aveau două probleme:
1. nu respectau standardele de la vremea aceea (SR 13392:1998 și SR 13411:1999 - Tehnologia informației / Set de caractere grafice codate pe un octet pentru limba română).
2. fonturile cu care veneau preinstalate nu aveau caracterele românești și trebuia să instalezi fonturi suplimentare, sau să modifici fonturile existente

Versiunile moderne de Windows (de la Vista încoace) nu mai au aceste probleme:
1. sînt conforme cu standardul actual (SR 13392:2004 - Tehnologia informației / Dispunerea tastaturii românești pentru sisteme de prelucrare a textului și birotică)
2. fonturile cu care vin preinstalate conțin caracterele românești, conform standardului Unicode

Deci poziția caracterelor nu mai are cum să se schimbe după cum bate vîntul (e stabilită prin standard).
Restul sînt zvonuri...

 


Re: Pc zone punmeister

@andrei11
Se pune

intre link.
Ar trebui sa iasa ceva in genul:

(asta de aici e exemplul)

 


Re: Pc zone andrei11

Ok, mersi.

 


Re: Pc zone shoppy

O solutie generala este sa dai quote la un mesaj, si vezi acolo fix ce smecherie a folosit.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Tom

misterr wrote:
Altă confuzie (apropo de... „programatori”). Layout-ul de tastatură nu depinde de versiunea de Windows (7, 8, 10), ci de limba selectată în setările regionale.
QWERTZ este tastatura germană.

Layoutul de tastatură se sincronizează probabil la instalare cu limba selectată în setările regionale, însă de exemplu eu instalez cu setări regionale de English (United Kingdom), dar dacă nu am (sau cui îi trebuie, nu are) tastatură britanică sau ceva similar, pun United States (International) și eventual și cel românesc.
Din câte știu, tastatura românească este QWERTZ. În Windows 7 am văzut că sunt mai multe tipuri de layouturi, dar nu am avut timp să le studiez.
Pentru că diacriticele pe tastatură îmi aruncau multe caractere non-alfanumerice în plan secund (nu mai puteam folosi direct caracterele ; ' [ ] și altele, mi-am creat de la zero propriul layout de tastatură (cu Microsoft Keyboard Layout Creator), în care diacriticele sunt pe tasta corespunzătoare literei fără diacritice și se accesează cu AltGr. Excepție face litera "Â" = "Î" din A, pe care am pus-o pe Y pentru că pe A era deja litera "Ă". La acest layout, am păstrat însă formatul QWERTY, pentru că nu sunt obișnuit cu celălalt. Layoutul nu este standard și conține și multe caractere Unicode sau specifice altor layouturi, de care aveam nevoie.
Tastatura românească actuală (Vista+??) este QWERTY. QWERTZ este Romanian(Legacy). Ce am făcut eu singur pare să fie compatibil (dar nu identic) cu Romanian(Programmers).
Windows XP nu are decât Legacy, dar se poate crea un layout (cred că se și poate importa) cu MSKLC dintr'un Windows mai nou, dar în formatul klc și de acolo recompilat cu MSKLC compatibil pentru XP.

 


Re: Pc zone bercenicity

shoppy wrote:
Site-urile de genul asta sunt de obicei pline de virusi, nu ar trebui sa foloseasca oricine.
http://www.fbdown.net/ ofera normal si HD quality, dar nu am incercat decat HD, este cel de 50mb.

Sau mai bine utilitarul youtube-dl https://rg3.github.io/youtube-dl/download.html
Stie sa extraga clipurile video/audio din peste 650 de saituri (inclusiv facebook, dailymotion, etc) si este actualizat la fiecare cateva zile sa tina pasul cu modificarile de pe saituri. Dezavantaj - este doar in linie de comanda.

 


Re: Pc zone BodoMinea

Corect, youtube-dl e cel mai bun și cel mai sigur, și cu pluginul avconv poți face videoclipul în ce format vrei, plus ca suporta liste, se poate și scripta...

Dar nu se înțelegere toată lumea așa bine cu linia de comandă.

 



Re: Pc zone punmeister

Ma poate ajuta cineva?
Am minunea de Windows 10 Anniversary Edition si de cand am facut acest update nu mai pot face update-uri. (am dat cautare pe net si scrie ca e un cod de eroare pentru Firewall, desi eu il am activat)



Plus ca de cand am facut update-ul sunetul a inceput sa fie distorsionat si fara bass (am incercat castile la telefon si merg fara probleme)

 


Re: Pc zone Florinds

Ai incercat solutiile:

http://www.askvg.com/fix-error-message-0x80070424-in-windows-update-or-microsoft-security-essentials-mse/

http://www.windows10forums.com/threads/unable-to-search-for-updates-error-0x8007042c.6031/

http://windowsten.info/forum/guides/installation/8304-unable-to-search-for-updates-error-0x8007042c

:?:

Mai poti cauta si tu altele.

Intri direct in boot loader-ul Windows sau prin grub (linux) sau clover (Hackintosh)?
Windows are probleme daca incerci sa actualizezi si nu intri direct prin boot loader-ul lor.

Daca tot nu rezolvi, fa-ti un cont pe http://www.msfn.org si intreaba acolo. Succes!

 


Re: Pc zone punmeister

Am incercat toate cele 3 solutii date de tine si niciuna n-a dat rezultat. (Nici dupa ce am activat contul secret de admin via cmd dupa ce nu ma lasa UAC care oricum era dezactivat de mine sa intru in services.msc)
Bootloaderul e cel stoc. N-am de ales decat sa vorbesc cu un prieten sa-mi faca un TeamViewer ori dezinstalez Anniversary Edition.
Mersi ca ai incercat.

 


Re: Pc zone Florinds

Si eu am tot anniversary edition... Eu sunt insider (tester) si odata cu AE am primit licenta nelimitata.
Am trimis sute de feedback-uri si o mare parte din probleme au fost rezolvate, in cazul meu mai e doar problema cu partitiile uknown care inca duc la warning-uri. Si asta de la un event viewer plin de erori, nu warning-uri.

Saptamana trecuta am avut si eu o eroare care nu ma lasa sa actualizez, trebuia stearsa o cheie din registri.
Eu am avut eroarea asta: http://errorfixer.co/kb3194496-installation-failure-windows-10/.
Intram mereu intr-un cerc vicios, se descarca automat, se incepea instalarea, iar la restart sistemul revenea la momentul initial pentru ca  update-ul nu se instala.
Incearca si Malwarebytes, am vazut ca e posibil sa fie vorba si de virusi.

 


Re: Pc zone punmeister

La virusi nu m-am gandit. Chiar acum îi dau un scan pentru virusi.

 


Re: Pc zone punmeister

N-am niciun virus in calculator dupa scan (fara sa bag jocurile la scoteala ca altfel as fi stat pana maine seara, plus de asta toate jocurile le am cumparate de pe Steam, deci sansa sa am virusi in fisierele jocurilor e egal cu zero) , si am mai sters si key-ul acesta din registru: (plus XblGameSaveTask si XblGameSaveTaskLogon din system32) tot primesc 0x8007042c. O sa mai caut si alte solutii.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Schedule\TaskCache\Tree\Microsoft\XblGameSave

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use