De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 112860 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! Cristi N

Eu mi-am reparat un laptop caruia nu-i mai mergea un sfert de tastatura cumparand una de pe aliexpress. S-a potrivit perfect, si pretul a fost doar 13 dolari. Daca imi spui ce model de laptop ai pot sa ma uit sa vad ce gasim si la ce pret.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone ADK

Scriu de pe un ASUS X553M (laptop) cumpărat nou în primăvara lui 2016 cu vreo 1600 de lei, asta după ce vechiul PC luat în 2008 i-a cedat sursa și nu l-am mai reparat. Din câte aș fi înțeles, la banii ăștia aș fi putut lua ceva mai bun dar mă îndoiesc la aceeași sumă și tot nou. :roll: Laptopul l-am lăsat deoparte și cu ajutorul unui ștecher USB (cu 4 porturi, e vreo 20 de lei) i-am tras tastatură și mouse, plus prin mufa HDMI un monitor PHILIPS 273V (27-Inch) iar sunetul e proiectat cu ajutorul unei combine, tocmai să imite PC-ul. ;) Am avut tastatură + mouse wireless, dar pentru mine nu reprezenta decât un dezavantaj deoarece când îmi era lumea mai dragă n-aveam baterii de schimb. :evil:

 


Re: Pc zone Cristi N

Am aruncat acum un ochi pe specificatiile laptopului de mai sus si as vrea sa fac o scurta lista de lucruri la care sa fie atenti cei care vor sa isi ia un laptop si nu sunt in domeniu.

    Fugiti de laptopurile care au procesoare Celeron, sunt deja depasite, aveti nevoie minim de Intel Core I3 sau un echivalent de la AMD

    La memoria RAM este important sa mai aibe un slot liber pentru upgrade mai tarziu. Aici sunt 2 variante: fie sunt 2 sloturi dintre care unul ocupat, fie o memorie este lipita direct pe placa si mai exista un slot liber.

    Capacitatea de stocare trebuie sa fie conectata prin SATA, la banii astia veti gasi HDD-uri de 500GB-1TB. Sunt cateva laptop-uri din categoria celor mai ieftine unde si memoria de stocare este lipita pe placa si nu poate fi inlocuita, nu luati asa ceva.  

    E bine sa nu va grabiti, faceti o lista de laptop-uri care indeplinesc criteriile de mai sus si vedeti ce intra la promotie, intr-un interval de o saptamana - doua sigur apare ceva care sa merite.

    Cu banii care i-ati econimisit de la punctul anterior mai cumparati un SSD (recomandat de 240 - 256GB) cu care veti inlocui vechiul HDD si daca ati prins o promotie foarte buna mai luati si o placuta de RAM de 4GB. Un SSD de capacitatea aia il gasiti pe la 150 de lei si RAM-ii pe la 100. Cu modificarile astea obtineti un laptop care o sa fie ok cativa ani buni de acu incolo.


Un exemplu de laptop care s-ar incadra pentru ce am scris mai sus ar fi DELL-ul asta: link Sambata era 1400 RON

 


Re: Pc zone Andrei98

În general oricine își ia un laptop trebuie sa fie foarte atent la ce își ia. Am văzut destule porcarii practicate de producători, dintre care și cele mentionate de tine care nu îți oferă posibilitatea unor mici îmbunătățiri dacă vrei sa tragi de laptop o perioada mai lungă. As mai adauga și faptul ca pe unele modele ca cel de mai sus driverele nu merg decât de la o anumita versiune de windows în sus, Windows 8 în acest caz. Cu toții știm ca mulți înca vor sa mai utilizeze Windows 7 pentru ca este cea mai stabila versiune și după părerea mea cel mai bun Windows.

 


Re: Pc zone Cristi N

La partea cu driverele am o oarecare intelegere pentru producatori. Daca hardware-ul respectiv este dezvoltat de curand nu va sta nimeni sa asigure compatibilitate cu un sistem de operare care in cativa ani va fi abandonat complet. Pur si simplu nu merita sa aloci resurse pentru asa ceva.
La inceput si eu am fost reticent in a utiliza Win 10 dar dupa 2 ani pot sa spun ca este o experienta surprinzator de placuta, sistemul este stabil si nu am observat sa solicite cu mult mai multe resurse fata de Win 7. Pe de alta parte cu Win 8 nu m-am impacat prea bine, mi s-a parut si instabil si cam "flamand".
Trebuie sa tinem cont ca 7-le a fost lansat in 2009 si incepand cu ianuarie 2020 Microsoft nu va mai oferi suport pentru el, la fel s-a intamplat si cu XP-ul care a fost foarte apreciat la vremea lui si multa lume a plans dupa el.  :popa:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone ADK

XP-ul nu-i prea "fiabil", l-am avut mulți ani şi când îmi era mai drag nu se încărca sau am pățit-o să mă trezesc cu el... şters. :shock: Şi iată cum altfel multe poze le-am pierdut, tot ziceam că o să le trag pe CD şi ori eram presat de timp, ori n-aveam CD atuncea. :evil: Din păcate vechiul PC nu accepta decât Windows XP şi 2000, 7-le l-am trăit abia începând din 2016 pe când 8.1 şi alte "geamuri" mai moderne nu le suport.

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Cristi N wrote:
Daca imi spui ce model de laptop ai pot sa ma uit sa vad ce gasim si la ce pret.

Lenovo Ideeapad 100

 


Re: Pc zone Cristi N

Din ce specificatii am gasit laptop-ul e absolut ok, eu zic ca merita reparatia, eu i-as pune si un SSD in locul HDD-ului.  :D

Asta e rezultatul cautarii: link

Multe din tastaturi sunt cu layout-ul de Rusia dar am gasit si un vanzator pentru varianta de US si are destul de multi cumparatori:  link Seamana cu ce ai tu?

Intre timp am descoperit ca sunt doua variante, mai e si cea cu taste numerice: link

Daca nu te descurci pot sa te ajut atat cu comanda pe site cat si cu montajul fara nici un fel de problema.

 


Re: Pc zone TibiV

Una dintre variante este OK pe partea dreapta a tastaturii...



Dar in stanga ei au tasta ”Shift” alungita (mai lunga decat CapsLock), a mea este aproape patrata...




Nu imi dau seama daca se potriveste sau nu...

 


Re: Pc zone Andrei98

Pai uita-te daca sunt la fel panglicile de conectare, daca sunt la fel  nu prea ar avea de ce sa nu functioneze. Doar sa obtii si niste dimensiuni ca sa iti dai seama daca incape sau e mai mica  :lol:

 


Re: Pc zone BodoMinea

Pe lângă titulatura de Lenovo Ideapad 100, laptopul mai are și o identificare mai precisă a modelului (ISK și ceva număr probabil), scrisă pe spate sau pe un sticker pe undeva pe el. Dacă aceea e în lista cu serii suportate din anunțul cu tastatura, sigur va merge. Nu contează layoutul la asta.

 


Re: Pc zone Cristi N

Mi-am facut acum putin timp si am mai sapat pe aliexpress. Cea mai apropiata varianta este cea de UK unde singurele diferente pe care le observ sunt in partea din dreapta in jurul tastelor numerice. link

 


Re: Pc zone TibiV

Vad ca tastatura mea este unica in lume...
:lol:

 


Re: Pc zone Cristi N

Cam ai ghinion din punctul asta de vedere, nu ma asteptam sa fie atat de multe variante pentru acelasi model de laptop. Daca ar fi laptop-ul meu as paria pe tastatura din ultimul link, mi se pare cea mai buna varianta.
In principiu depinde pe ce matrite reuseste sa puna mana chinezul si ce model are cerere mai mare.

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use