De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 112895 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Pc zone aztec

Nu e de PC zone...dar sa nu deschid alt topic.
Caut un smartwatch.
Nu pt mine, unul pt copii. Pt mine am si stiu ce vreau.
Copilul vrea unul care sa aiba functia de telefon...si joc(uri) si poze si...lista continua.
Eu zic telefon. Buget decent, nu mic dar nici ....de apple..
Sa tina bateria mai mult de 24h si sa nu necesite date tot timpul, si daca nu are sa termine bateria in 3 ore.

Acum oferta e mare..insa daca aveti si va puteti da cu parerea...va multumesc anticipat.

 


Re: Pc zone cris_m

Asa la un pret decent si nu super wow ca performante ar fi Allview. Am inteles ca sunt destul de rezistente la socuri(unele dintre ele cel putin...). Asa si pret mai mic si cu performante decente(nu avion), Huawei, Samsung seria J(e cam cea mai ieftina a lor) sau seria A(pret mediu si performante apropiate de seria S...).

 


Re: Pc zone Beaver_27

Și eu recomand Samsung seria J (J5 2017/J6 plus) ori seria A(A6/A6+), sau Huawei p20 lite.

 


Re: Pc zone punmeister

Eu recomand Nokia 7.1, vine cu pret decent si ai garantat actualizari software direct de la Google pentru doi ani respectiv trei ani de patch-uri de securitate prin programul Android One, lucru la care Samsung sta prost si chiar foarte prost in cazul modelelor de buget.

 


Re: Pc zone Andrei98

Și eu recomand Nokia 7.1, într-o lume spălată pe creier de Samsung și Apple, Nokia iti oferă niște servicii mai bune... Pot recomanda și Huawei, versiunile lite ale flagshipurilor, care deja au ajuns la specificațiile flagshipurilor de acum 2 ani.

P. S. Aș sugera o schimbare a denumirii topicului în "Tech zone" sau "IT zone".

 


Re: Pc zone SirVlady

Si eu recomand Nokia 7.1.
Snapdragon 636 este un procesor potent, in combo cu 4GB RAM fac un mid-ranger chiar foarte bun la un pret accesibil.
Seria J nu o recomand, specificatiile nu coincid cu raportul pret calitate, si update-urile de soft vin al naibii de incet (J5 2017 a primit in septembrie/octombrie 2018 update la 8.0 Oreo daca nu ma insel).
Seria A o mai recomand, A6+ chiar imi place, si recent a primit update la placinta (Android 9).

 


Re: IT zone SirVlady

Sper sa ma incadrez in topic.
Asadar, de curand mi-a venit ideea achizitiei unui DSLR, dar nu vreau sa fie nici prea ieftin, dar nici prea scump.

Pentru un incepator ce ar fi mai ok, Canon sau Nikon?
Buget maxim: 2200-2300

 


Re: IT zone Andrei98

Faza cu Canon sau Nikon tine mai mult de preferintele fiecaruia in zilele noastre. Daca stii sa le folosesti poti scoate un produs finit la fel de bun cu amandoua.
In bugetul tau poti lua un Canon 2000D sau nikon D3500 daca vrei un kit cu obiectiv inclus. Daca urmaresti preturile ai putea prinde si un Nikon D5300 cu obiectiv inclus cum este acesta dar trebuie sa mai pui 200-300 lei, iar pentru un Canon 200D s-ar putea sa fie cam mult peste bugetul tau.

 


Re: IT zone cris_m

Aceeasi intrebare am primit-o zilele trecute de la o cunostinta.
I-am propus urmatoarele:
- Nikon D3500 la 2000 RON
- Canon EOS 2000D la 2050 RON

Eu am D5300 de vreo 3 ani aproape si sunt foarte multumit de el. Asa ca o parere personala, la Nikon mi se pare mai intuitiv pentru incepator meniul pentru setarile fotografiei. Asta spun dintr-o constatare mai recenta, cand am luat un Canon sa fac poze si nu ma prindeam de unde fac niste setari pe modul Manual...

 


Re: IT zone WT_fan06

D3500 este o îmbunătățire minoră a lui D3400, iar prețul mai mare pentru 3500 nu merită, după părerea mea. Căutați pe net D3400 vs D3500 dacă vreți să vă faceți singuri o opinie.
Nu sunt nici pe departe expert, dar dacă ai zis că vrei să îți cumperi primul DSLR ți-aș sugera să iei un DSLR ENTRY LEVEL, D3400 fiind recomandarea mea. E versatil, simplu și bateria te ține multicel, așa că poți liniștit să "îți faci mâna" și să înveți să îți setezi aparatul pentru poze (cu toții am început pe modul auto, dar treptat trebuie să înveți să lucrezi pe manual dacă vrei cele mai bune rezultate). Eu am luat un D3400 la recomandarea unui prieten și este foarte bun. Și Canon are un echivalent, dar eu nu cunosc modelele Canon așa că nu pot să mă pronunț. Legat de Canon vs Nikon, s-au scris zeci de articole pe internet despre asta, fără o concluzie clară.

 


Re: IT zone Andrei98

Faza cu meniul e valabila pe ambele parti, eu care sunt obisnuit cu Canon, cand am avut un Nikon ma uitam la meniu ca la masini straine. Depinde doar de fiecare cu ce este obisnuit.

 


Re: IT zone Cristi N

Pentru cei care vor sa isi formeze o imagine in privinta scandalului SUA vs Huawei si nu sunt in domeniul IT/Telecom recomand articolul lui NWRadu: link

Cum și de ce se luptă guvernul SUA cu Huawei și ZTE

Sunt sigur că mulți se întreabă de ce SUA și președintele Trump sunt atât de vocali împotriva echipamentelor de rețea marca Huawei și ZTE, acuzându-i că i-ar putea spiona pe americani și pe aliații lor și sfătuind toate țările prietene să nu utilizeze astfel de echipamente în rețelele lor de date.

Subiectul devine tot mai bun, așa că iată un rezumat bazat pe ce-am înțeles eu din toată povestea. Vorbesc în principal despre Huawei pentru că asta se vede și la știri, dar totul se aplică și altor companii chinezești implicate.


Nu am pus aici tot articolul fiind destul de lung si in plus recomand sa cititi inclusiv comentariile, multe venind de la oameni din domeniu. In schimb imi permit sa scriu cum se vad lucrurile din perspectiva inginerilor telecom din tara.

Initial pana sa intre chinezii tare in Europa companiile traditionale care ofera solutii pentru operatorii telecom o duceau bine, aveau proiecte pe banda rulanta, nu se stresau prea mult.
Dupa ce au intrat chinezii cu ZTE initial si apoi Huawei, usor usor operatorii au descoperit ca pot primi niste produse cu performante bune la un pret mult mai mic plus ca suportul este foarte rapid la chinezi. Functia X nu este implementata? In cateva zile ai un update care o implementeaza si de multe ori fara costuri suplimentare. Automat foarte multi operatori au schimbat furnizorii indreptandu-se spre produsele din China.
Acum, sub presiunea SUA si a altora contractele se muta din nou numai ca de data asta in sens invers.

 


Re: IT zone punmeister

Google am inteles ca le-au prelungit licenta Android pentru Huawei cu 3 luni. Nu m-ar mira ca Huawei in viitor sa vina in SUA cu telefoane cu chipset/modem de la Qualcomm, cum face Samsung de pilda, desi Samsung face asta pentru ca modemul Exynos nu merge pe retelele CDMA ale Verizon si Sprint (idem si modemul Balong al Hisilicon), in schimb modemurile Snapdragon X24/X50 merg atat pe GSM cat si pe CDMA.

 


Re: IT zone 1689

Aici nu e vorba de tehnologie atit cit este vorba de interese strategice.

Internetul si comunicatiile mobile nu mai inseamna demult doar youtube, Netflix si Facebook (desi acestea contribuie la mai mult de doua treimi din traficul global).

5G se asteapta a fi mult mai mult orientat spre consumul industrial, ceea ce face aceasta tehnologie mult mai vitala pentru functionarea economiei mondiale.

In cazul unui conflict, comunicatiile de date pot ajunge sa fie mai vitale decit infrastructura "clasica" (sosele, cai ferate, linii de inalta tensiune etc.).

Dominatia Huawei in acest domeniu trebuie vazuta ca un risc strategic major, mai ales in conditiile in care operatorii de telecomunicatii au tot mai putin control direct in operarea retelelor si se bazeaza pe externalizare (de multe ori chiar la Huawei sau ZTE).

Ca Huawei are acces oricind la echipamentele sale nu trebuie vazut ca o presupunere, ci ca un fapt.

Aici nu e vorba de teorii ale conspiratiei ci de o planificare de bun simt a unei strategii pentru situatii deosebite. Ceea ce, de vreo treizeci de ani, nu se mai face - sau se face prea putin.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use