De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 114070 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Pc zone punmeister

Firma parca se numeste Ringing Bells, iar modelul Freedom 251 (251 fiindca el costa 251 de rupii in India :twisted:) e un telefon chinezesc Adcom.
LE: Ar trebui un admin sa schimbe numele acestui topic in "PC/Gadget zone" fiindca s-a discutat numai despre telefoane in ultimele 3 pagini :lol: :lol:


 


Re: Pc zone BodoMinea

Da, e un knock-off al knock-offului unei copii contrafăcute sau ceva de genul  :lol:  :lol:

De remarcat că pe site la rezoluția ecranului apare qHD (în mod normal Quad HD = de 4 ori hd = 2560x1440). Nu, la ei înseamnă a patra parte din full HD = 480*800. Adăugăm seal-ul cu „do not open” căruia îi lipsește „if broken/damaged/missing” sau ceva.

Și da, la titlu și eu zic că PC/Tech/Gadget ceva ar merge mai bine.

 


Re: Pc zone punmeister

qHD inseamna Quarter HD, adica 540x960.

 



Re: Pc zone BodoMinea

E o treabă foarte bună că s-a apucat cineva să facă build și pentru un device not-so-dev-friendly cu Exynos.

Dar la flagshipurile Samsung (după S6) mereu o să aibă dezavantaje ROM-urile non-touchwiz. Putem privi problema ca aceea a multor device-uri gândite pentru Windows (plăci grafice, webcamuri, etc etc), folosite pe Linux -> driverele open source sau reconstruite nu o să meargă niciodată ca originalul / oficialul și în cazul prezentat chiar nu merită: camera nu va avea calitatea ca pe stock, de UHD nici nu mai zic, fingerprint scanner-ul nu va merge deloc, performanță grafică sluggish, probleme și cu modemul, supraîncălzire, funcționalitate limitată a ecranului edge și altele. Sunt chestii greu de făcut ca proiect neoficial chiar dacă ar avea sursele (și nu le au).

Deși sunt fan Cyanogenmod, nu mi-aș pune pe S7 Edge chiar dacă ar ieși ceva cât de cât stabil, pur și simplu nu se merită, îl faci S5 sau mai slab. Momentan sunt pe ROMul „On the Edge” și sunt foarte mulțumit. O să încerc cât de curând și varianta light a acestui ROM (de-bloat de-bloatului ~800MB :lol: ) sau ceva „Super Man” ROM. Pentru S5 și S6 recomand xTreStolite. Ce am menționat aici e Touchwiz. Pe S4 am avut Cyanogenmod cât l-am ținut și zbura.

Dacă tot sunt la capitolul ROMuri, cine are Allview, nu e mulțumit de cum merge și are chef de tweaking să încerce ROM-ul original (fără re-brandul Allview, direct Gionee/Walton/ce e el). E posibil să aibă patchurile la zi și să fie mai puțin bloated. Flash-ul unui astfel de ROM rezolvă în afară de viteză și unele buguri enervante (Play Store care nu mai face updateuri nici automat nici manual, GPS care face fix foarte lent, cameră care se deschide greu). Aveți grijă că Gionee pune o chestie în ROMuri care dă un SMS cu statistică, îl trimite internațional și vă taxează -> deci ar merge flashuit fără SIM în el,pus ro.overseas_saletrack NO/DISABLED sau ceva asemănător în build.prop și scos cu ES File Explorer în root mode aplicația de salestrack și apoi e gata.

Cine mai are Allviewuri sau alte MTK și după update a rămas fără IMEI sau nu îi merge netul... eu am rezolvat toate astea cu Mobiluncle Tools (se găsește apk pe net), plus că face și decodări. Necesită root (eu am pus custom recovery cu SPFlash Tool și după supersu).

 


Re: Pc zone punmeister

Din ce stiu, un avantaj al telefoanelor Samsung cu SoC Exynos este ca poti reseta Knox-ul (adica sa-l faci 0x0). Cele cu SoC Snapdragon cica au un hardware fuse iar daca scoti frp lock si instalezi ceva custom (root, recovery, kernel bla bla bla) Knox ramane 0x1 permanent. Ei au zis ca au facut asa ca sa faca Samsung Pay ceva mai sigur. (Asa ceva au facut cei de la Huawei si Google cu Nexus 6P ca sa faca Android Pay ceva mai sigur)

 


Re: Pc zone BodoMinea

Chiar și pe Exynos e o mare chinuială să dai „untrip” la KNOX. Am auzit și eu de celebrul hardware fuse a cărei existență nu a dovedit-o nimeni până acum dar eu înclin să cred că există. Mai bine mascat Knoxul cu triangleaway sau cu xPosed și un rootcloak peste... all problems solved (mai puțin dacă-i vorba de cei de la garanție și ai ghinionul să verifice serios din bootloader - nu, nu o fac mereu).

 


Re: Pc zone punmeister

Despre Triangle Away... ala din ce stiu merge doar pe telefoanele Samsung mai vechi (S3, Note 2 etc.) Iar daca faci ceva gresit... ai dat chix la telefon (hard brick), de care poti scapa doar daca schimbi placa de baza.

 


Re: Pc zone BodoMinea

L-am folosit cu succes pe S4 și S5. (nu mă întreba de ce sau cum că n-am explicații științifice + că erau Qualcomm) La ultimele 2 mi-am bătut joc de săracul knox  :lol:  :lol: Fără să mai stau să-l maschez. Când am avut o mică problemă cu portul de încărcare l-am plătit din buzunar să nu se crucească cei de la garanție de counter-ul meu ajuns la valori nesimțite. Noroc că-s cât de cât de calitate Samsung.

Totuși, oarecum off topic, eu n-am avut niciun fel de problemă cu S4/5/6/7 Edge în afară de acel port de încărcare (fusese oricum vina mea într-o mare măsură), dar unui prieten posesor de S6 i-a luat foc fastchargerul (bubuit și topit). Am mai auzit de adaptoarele chinezești la un dolar să facă asta, dar de adaptorul fastcharge din cutie cu cablu original nu  :twisted:

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Și aici pare să fie o confuzie, dar nu mă prind ce vrei să spui. Locul caracterelor speciale (!, @, #, $, %, ^, &, *, (, ), _, +, ...) nu se modifică cînd treci tastatura de pe engleză pe română, cel puțin în Windows, pe PC. Și oricum, pe tastatura românească (fizică), caracterele sînt marcate pe taste, nu ai cum să te încurci. Poate folosești alt sistem de operare, sau alt dispozitiv cu probleme de soft, nu știu ce să zic.

Eu mi-am personalizat driverul de tastatură, am mai pus niște caractere de care mai am nevoie (Ω, ±, Ø, µ etc.) pe poziția AltGr + tasta, și chiar nu-mi lipsește nimic, n-am de ce să comut pe altă limbă ca să scriu.


Gresesti. Locul caracterelor se schimba, pentru ca tastatura in Romana are layout AZERTY, si nu QWERTY, cum sunt tastaturile in limba Engleza si este invariant fata de sistemul de operare; daca esti programator, devine foarte enervant sa schimbi tastaturile, din acest motiv eu nu o fac.


https://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula_%...%A2n%C4%83

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

mcosmin wrote:
Gresesti. Locul caracterelor se schimba, pentru ca tastatura in Romana are layout AZERTY, si nu QWERTY, cum sunt tastaturile in limba Engleza
Altă confuzie. De asta spuneam că sînt informații preluate „din auzite” și neverificate.
Tastatura franceză e AZERTY. Tastatura română e tot QWERTY.

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

E de fapt QWERTZ. Tocmai am verificat pe windows 10 :P

 


Re: Să scriem corect româneşte! misterr

Altă confuzie (apropo de... „programatori”). Layout-ul de tastatură nu depinde de versiunea de Windows (7, 8, 10), ci de limba selectată în setările regionale.
QWERTZ este tastatura germană.

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

N-as zice... Versiunile vechi, dupa cum ziceai si tu, nu iti permiteau sa scrii cu diacritice, de aici si raul obicei.
De asemenea, intampin cu Win 10 urmatoarea problema, @ si " sunt inversate fata de 7, la acelasi tip de tastatura.
Usor-usor mergem spre PC zone si sunt pe aici membri foarte rigurosi.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use