De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 114285 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Pc zone Costin

Apropo de Avira... desi pare un antivirus bunicel care sesizeaza un atac, el nu este capabil sa blocheze sursa atacului (fie ca este vorba de un virus care incearca sa intre prin retea/internet, fie ca e un virus creat de un .exe infectat deja existent pe pc). Verificat pe 25 de calculatoare. Se ajunsese in situatia enervanta in care Avira emitea mai mut de o alerta pe secunda, alerta care necesita interventia utilizatorului... Practic calculatorul era blocat de antivirus si nu de virus in sine, care era un troian amarat (dar insistent). Problema am rezolvat'o prin instalarea NOD32, care elimina direct sursa virusului (fie blocheaza conexiunea la adresa de unde acesta vine, fie suspenda activitatea .exe-ului infectat pe care il curata/sterge la reboot).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Dr2005

Åžtiu senzaÅ£ia cu Avira... când mi se pompau viruÅŸi, singura soluÅ£ie era să scot cablul de reÅ£ea din calculator ÅŸi să tot dau Delete în prostie, plus că alerta sonoră era prin PC Speaker ÅŸi se auzea super-tare, mai ales noaptea  :twisted:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone Tom

Pe langa antivirus, e de recomandat si un firewall. De exemplu Sygate. Atentie insa cu configurarea interfatei pentru calculatoare cu mai multi utilizatori. Te poti trezi ca trebuie sa te loghezi ca userul caruia i se deschide interfata ca sa deblochezi internetul. In rest, e bun, daca il setezi, te intreaba la orice program daca sa acceseze netul sau nu. Cele mai enervate sunt programele cu update automat.
In orice caz, e unul din primele lucruri pe care le vezi la un virus: "Do you want to allow gdfgfdgppwe.bmp.exe to access the internet?"
In afara de asta, veti fi socati cate porturi aveti deschise daca nu folositi vreun firewall, chiar si cel de windows.
Eu folosesc si Sygate si firewallul de Windows, iar peste ele mai e si modemul care e si router.

 


Re: Pc zone shoppy

Am incercat Avira Free dar nu se updata, sau update-urile erau intarziate cu o luna fata de versiunea cu plata, deci cam useless.

Am prins o licenta de mcafee corporate care nu expira(ce am mai luat piratat imi dadea imediat ca sunt cheile anulate si nu se updata), in general merge daca ai grija sa mai verifici ca s-a updatat si sa nu intrii ca nebunul pe toate site-urile, o singura data in 4 ani a dat chix si m-am virusat(nici eu nu am stat cu ochii pe el). E bine ca la atacuri doar inroseste iconul de langa ceas, daca gaseste un fisier virusat atunci doar iti baga mesaj.

Am mai incercat Norton ca avea o versiune mai veche data cu laptopul dar se incarca foarte greu si incetinea mult si sistemul. Am incercat si versiuni mai noi de Norton, tot asa, stateai dupa ele de adormeai.

 


Re: Pc zone Mihai Calin

Se pricepe cineva bine la hardware ?

 


Re: Pc zone gabriels

Eu cat de cat.Studiez electronica si telecomunicatiile.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone darknight

Mai exact ce legat de hardware? :D

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone darknight

windows  7 merita? As vrea sa mil bag eu am vista  :!:

 


Re: Pc zone lecter

Merita din toate punctele de vedere...e mai rapid pe acelasi hardware, are functionalitate in plus, etc. Go for it!

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone darknight

A aparut fifa 2011 pe torrente aviz amatorilor :lol:

 


Re: Pc zone lecter

Eu sunt mai interesat de proaspata aparitie a Civilization V :D

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Pc zone darknight

Cum este Civilization v  merita incercat?

 


Re: Pc zone gabriels

gabynet wrote:
A aparut fifa 2011 pe torrente aviz amatorilor :lol:



Sper ca metrouusor nu incurajeaza pirateria.

 


Re: Pc zone lecter

gabynet wrote:
Cum este Civilization v  merita incercat?


Absolut! La suprafata l-au mai simplificat nitel fata de versiunea 4, dar ramane o preocupare la fel de consumatoare de ore ca inainte :D

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420943 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use