Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Despre biciclete și infrastructura velo

547 posts, 142348 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 40
 
 

📖 Pagination options
Re: Adaptarea stațiilor și a intrărilor pentru biciclete mcosmin

Majoritatea soferilor din Bucuresti nu stiu ca biciclistii sunt participanti la trafic, si ca regulile de prioritate se aplica in mod corespunzator.

Cat timp trebuie sa treci prin intersectii bine semnalizate este OK cu bicicleta, dar astea sunt o raritate in Bucuresti, si cand e vorba sa se aplice reguli de acordare a prioritatii, este foarte periculos pentru biciclisti.
Cam asta este principalul motiv. In rest, am multi km pe bicicleta la activ, dar nu prin Bucuresti, care pana acum este singurul loc in care nu ma simt in siguranta pe bicicleta (si am multi multi km la activ...).

Cat priveste transpiratia...un schimb de haine si un pic de servetel umed la subrat si ai rezolvat problema (nici dupa uracari de km intregi nu aveam probleme asa grave cu transpiratia). Daca transpiratia ta e atat de mirositoare ca nu se rezolva prin asta, trebuie sa treci pe la medic...

 


Re: Adaptarea stațiilor și a intrărilor pentru biciclete ByOnu

Prieteni, va rog, nu iar discutiile interminabile despre biciclisti transpirati si alte aiureli. Putem mai mult de atat!

Ciclismul ca mod de transport exista in lumea civilizata de decenii. Si in masina poti sa puti ca un porc, la fel de bine cum poti sa puti si in tramvai sau autobuz vara (unii si iarna, de ce nu?). Cat despre poveste cu costumul, nu stiu eu cati oameni merg in costum la serviciu in ziua de astazi.

 


Re: Despre biciclete shoppy

Si care este problema sa te dezbraci la bustul gol la lavoar?, ce?, este lavoar unisex?, nu, peste tot este separat barbati-femei.

 


Re: Despre biciclete Florinds

Dar usa nu sta tot timpul inchisa si intr-adevar, mai trec femei pe coridor. Pana la urma esti la munca, nu esti pe plaja. Btw, sub bustul gol ce faci?
Mcosmin, mai bine nu mai da detalii...

 


Re: Despre biciclete shoppy

Daca usa veceului barbatilor este central si perpendicular de se vede inauntru din tot open-space-ul atunci este o problema de proeictare, daca femeile care trec pe coridor stau cu ochii in usa veceului de barbati atunci este o problema cu femeile.
Si daca mergi cu autobuzul/metroul la camasa si transpiri ud leorca atunci este ok sa mirosi toata ziua a transpiratie, ca aia e, ce sa faci, doar nu o sa vii cu deodorant si haine de schimb si sa te speli la budoar ca transpiri in autobuz/metrou, da daca vii cu bicicleta si te speli la budoar si te dai cu deodorant si tot mai ramane ceva miros atunci nu este ok. Si pana la urma cine stramba din nas?, cei de vin cu masina cu AC, sa li se spuna ca daca am veni toti cu masinile ne-am mai strange toti la 11.

 


Re: Despre biciclete Florinds

Da, e o greseala de proiectare. De ex., la mall, initial e un vestibul. Probabil ca s-au zgarcit la spatiu, dar e o alta poveste asta.

Revenind, nu am nimic cu biciclistii, doar ca nu mi se pare ok sa vii la munca dupa ce ai facut efort, fara sa faci dus.
Cu hainele de schimb iarasi mi se pare o prostie, doar nu o sa te plimbi in fiecare zi cu chilotii si ciorapii murdari dupa tine in geanta sau rucsac. Sari intr-un picior in WC ca sa te schimbi sau iei si papuci dupa tine. :)

Si apoi, la 8-9 dimineata nu e atat de cald incat sa transpiri in mijloacele de transport, ca si cum ai merge cu bicicleta. In unele exista AC, apoi cum ai spus si tu, mai sunt si cei care vin cu masinile cu AC.

Nu mai dati exemple cu ce se intampla in alte tari, in alte tari se ragaie sau flatuleaza ca sa se complimenteze bucatarul.

 


Re: Despre biciclete shoppy

Daca dimineata este racoare atunci nici cu bicicleta nu transpiri, si apoi cine stie sa mearga cu bicicleta stie sa mearga si astfel incat sa nu ajunga rupt si sa aiba chilotii si ciorapii fleasca.

 


Re: Despre biciclete mcosmin

Florinds wrote:
Dar usa nu sta tot timpul inchisa si intr-adevar, mai trec femei pe coridor. Pana la urma esti la munca, nu esti pe plaja. Btw, sub bustul gol ce faci?
Mcosmin, mai bine nu mai da detalii...


Hai ca la asta cu femeile m-ai spart (de parca ele saracele n-au mai vazut barbati pana acum).
Cred ca rezolvarea problemei nu mai tine de toaleta ci de HR...

OK, am inteles, majoritatea nu vreti sa mergeti cu bicicleta la serviciu din X motive, iar problema transpiratiei imi spune ca nu stiti sa va mentineti ritmul sau nu aveti forma fizica necesara pentru asa ceva. Daca transpiratia era singura noastra problema, atunci eram bine, dar din nefericire, nu este...

 


Re: Despre biciclete Florinds

Da, nu avem forma necesara ca sa dam cu servetele umede pe la fund...

 


Re: Despre biciclete Costin

Ati deraiat atat de mult de la subiect ca ati intrat cu tramvaiul pe Magheru :roll:

 


Re: Despre biciclete Goldmund

Nu vreau sa va stric apetitul pentru bicicleta, insa nu pot sa tin doar pentru mine.
- acolo unde aerul este relativ curat(de la mare, curenti permanenti ) precum orasele de coasta(Marea Nordului) sau precum Kopenhagen care se afla practic intre doua mari si cu un aer excelent(cine a fost acolo a fost uimit nu doar de oras...), exista o atractie mare pentru bicicleta. Dar in orase precum München, Bucuresti sau Milano este un risc prea mare de o imbolnavire a plamanilor doar respirand aerul acelor urbe. Iar mersul pe bicicleta mareste inspiratia de aer nociv - o stiu de la un medic de specialitate din Stuttgart, unde si aici aerul e destul de rau.
Fac plimbari cu bicicleta prin padurile de langa cartier, in rest e mai bine mersul pe jos si nu in spatele unor masini...
:bere:

 


Re: Despre biciclete mcosmin

Categoric nu ai dreptate. Poate decat daca stai in Beijing. Dar in Munich, Bucuresti sau alte capitale Europene nu. Nu sunt chiar atat de poluati.

https://www.theguardian.com/environment...isk-cities

https://www.theguardian.com/environment...-bike-blog

 


Re: Despre biciclete Florinds

Si totusi, Bucurestii sunt cea mai poluata capitala europeana...
Numai ca problema cu traficul e mai mare decat poluarea, in ceea ce priveste siguranta...

 


Re: Despre biciclete mcosmin

Nu e chiar atat de poluat. Dar daca mergi cu bicicleta, nu stai cu nasul in teava de esapament a masinii din fata, mai alegi si tu stradute mai libere (ca oricum e mai sigur sa o iei pe strazi laturalnice decat pe marile bulevarduri) daca vezi ca te afumi si reduci riscul poluarii la 0, sau cel putin la acelasi nivel ca la tine in casa.

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 40
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use