Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Despre biciclete și infrastructura velo

547 posts, 142345 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 40
 
 

📖 Pagination options
Despre biciclete și infrastructura velo Mihai Calin

Am deschis topicul asta ca sa vorbim despre biciclete. Sigur mai sunt "biciclisti" pe forum, asa ca in viitor am putea organiza si intalniri pe 2 roti.  :idea:

 


Re: Despre biciclete Mihai Calin

Eu am o bicicleta, de 2 ani n-am mai folosito. In timpul asta a stat singura intr-un balcon. Pana astazi, cand am hotarat sa o repar si sa o scot in lume  :mrgreen: .
Am constat ca: butucul din spate scoate niste hrrraieli ciudate, cauciucurile sunt crapate, iar schimbatoarele nu prea isi mai fac treaba. M-am decis sa schimb butucul, sa-mi i-au alte cauciucuri si camere..
Am atasat o poza de astazi.
bici copyc.jpg (272.8 KB; downloaded 7596 times)

 


Re: Despre biciclete Radu Marius Garnita

Parca si frana de pe fata si-a dat duhul mai de mult.

Cat despre eu, calaresc o chestie rosie (vezi avatar). Este destul de rezistenta, ca pana acum vreo m-am ciocnit de vreo doua masini si nu s-a indoit nici o spita, nici nu am probleme cu camerele.

 


Re: Despre biciclete Mihai Calin

Radu Marius Garnita wrote:
Parca si frana de pe fata si-a dat duhul mai de mult.


Franele le-am scos eu, ca sa pot scoate rotile mai usor  :mrgreen:
Cand eram mic faceam ture cu o bicla ca a ta .. mi se pare ca era de la Complexul sportiv Olimpia.  :roll:

 


  • freyutz
  • Posted:
  •  

Re: Despre biciclete freyutz

de curiozitate cat costa un butuc pt roata din spate si un cauciuc?

 


Re: Despre biciclete Mihai Calin

Salut, un cauciuc cam ce voiam eu e pe la 45-50 lei, iar un butuc decent am vazut la 50-75 lei. Dar le gasesti si mai scumpe/bune.

 


Re: Despre biciclete telvanni

Nu-mi mai amintiti de bicicleta pentru ca mi-a fost furata de pe scara blocului. Cred ca imi voi lua trikke.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre biciclete Tom

telvanni wrote:
Cred ca imi voi lua trikke.
Adica tramvai :?: :lol:

 


Re: Despre biciclete AlexCta

RMC wrote:
... asa ca in viitor am putea organiza si intalniri pe 2 roti.


Cred ca mi-ar fi cam greu sa vin de la Constanta pe 2 roti  :)

In alta ordine de idei.Am si eu o bicicleta ,am primit-o cadou de ziua mea in 2005 si inca arata impecabil , mi-a cumparat-o tata de la cineva care le fura ( :mrgreen: ) din Italia cu 100 E .Anul trecut i-am schimbat si eu camere si cauciucurile. O ma-i scot din cand in cand prin oras cand ma satur de mers cu 101C  :evil:
DSCF9781.jpg (811.02 KB; downloaded 7523 times)

 


Re: Despre biciclete Mihai Calin

telvanni wrote:
Nu-mi mai amintiti de bicicleta pentru ca mi-a fost furata de pe scara blocului. Cred ca imi voi lua trikke.

Faci asta ca sa nu mai fi nevoit sa-l ti in scara? E bun si ala, dar cel putin eu ma simt mai independent cu bicicleta.

 


Re: Despre biciclete 3mil

freyutz wrote:
de curiozitate cat costa un butuc pt roata din spate si un cauciuc?

Cauciucul il gasesti incepand de la 20 lei, depinde de firma/calitate, la ce folosesti bicicleta, dimensiunea rotii (banuiesc ca 26"), etc. De butuc nu stiu, pentru ca nu ,,m-am lovit" in ultima vreme de asa ceva.

Ma alatur initiativei de intalnire pe 2 roti. :)

 


Re: Despre biciclete Mihai Calin

Miercuri mi-am terminat bicicleta de reparat. Mi-am gasit un cauciuc Schwalbe - Jimmy (45 lei) pe care l-am montat pe spate. La schimbarea butucului am renuntat, pentru ca un butuc nou + domontarea-montarea spitelor si centrarea rotii ma aducea peste buget. Asa ca mi-am cumparat degresant & vaselina si m-am apucat de treaba. Am demontat butucul si am curatat ce-am gasit pe acolo, le-am uscat, lustruit, uns si montat. Am procedat la fel cu lantul, foile si pinioanele..
Sunt multumit de ce a iesit, ma bucur ca am reparat-o singur.  :mrgreen:

 


Re: Despre biciclete smokeone

Am o bicicleta ROCKMACHINE WXC,cumparata anul acesta(in primavara),am facut deja 2000 si ceva de km cu ea si pot sa spun ca nu merg foarte mult.
Imi place cum merge,in scurt timp urmeaza sa-i fac cateva upgrade-uri la urmatoatele componente: angrenaj,schimbator spate,schimbator fata si sa.

 


Re: Despre biciclete Radu Stanescu

Apropo de butuc, eu am rupt unul in primavara si m-a costat decat 6lei. Dar ca sa fie tacamul complet mi-am luat teapa la manopera care m-a costat 20lei. Oricum nu avem de ales decat sa-l schimb. Data viitoare il cumpar si mi-l montez singur, si cred ca e cazul din nou.

Cat despre bicicleta, Circul cam 500km pe luna prin Bucuresti. In vara asta am planuri sa o duc pe la munte. Acum mi-am luat niste slik-uri cu 25 de lei bucata si sunt super de mers prin oras. Va recomand.



 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 40
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use