De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să mai şi râdem...

1574 posts, 368445 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 113
 
 

📖 Pagination options
Re: Să mai şi râdem... misterr

Primul accident in intersectia care a facut din nou Timisoara faimoasa in tara





La nici 24 de ore de la inaugurarea cu fast a pasajului Jiul, în intersecția care a cauzat numeroase discuții între șoferi din cauza modului în care a fost marcată a avut loc și primul accident.

Timișoara a ajuns din nou subiect național de discuție din cauza modului alambicat în care a fost marcată intersecția străzilor Republicii și Jiul. Imaginile aeriene au făcut deliciul internauților, știrile pe această temă devenit rapid virale.

În timp ce mulți au făcut mișto de desenele de pe asfalt, alți șoferi au luat apărarea „specialiștilor” – cum îi numea primarul Nicolae Robu – care au optat pentru această soluție, susținând că pentru un șofer cu experiență abordarea intersecției este extrem de facilă.

Iată, însă, că la nici 24 de ore de la inaugurarea cu fast a lucrării care a costat 4,5 milioane de euro, în intersecție a avut loc și primul accident. Din fericire, este vorba doar despre o tamponare, în dispeceratul IPJ Timiș acest accident nefiind sesizat. Imaginile au apărut, luni dimineața, pe mai multe grupuri de Facebook, iar discuțiile privind modalitatea de marcare a intersecției s-au reaprins.

Șoferii implicați în accident probabil se vor înțelege pe cale amiabilă.

Polițiștii de la Rutieră s-au sesizat, după ce au văzut imaginile cu marcajele din intersecție și au declanșat o anchetă pentru a vedea dacă proiectul a fost respectat și dacă acestea sunt legale.




 


Re: Să mai şi râdem... TibiV

Nu mi se pare deloc de ras.
(Comentariile timisorenilor sunt amuzante, insa doar atat...)

Incearca tu sa treci intersectia cu Bd.Unirii pe sensul Nerva Traian ->Traian...

Intersectie in care soferii care ies de pe banda 2 (sensul inainte) intra tot pe banda 2, desi ar trebui sa intre pe banda 1 dupa intersectie, pentru ca "pe inainte" din 4 benzi raman doua (banda 1 fiind DOAR dreapta)...
Si in felul asta ii "stranguleaza" pe cei care ies de pe banda 3 si ar trebuie sa intre pe 2...
Vezi aici, sensul sud->nord, intersectia cu Bd.Unirii.

 


Re: Să mai şi râdem... misterr

Sînt intersecții în București unde chiar apar/dispar benzi din senin și pe care se fac că uită să le marcheze. Mai aproape de mine este intersecția de la Apărătorii Patriei (sens Iriceanu -> Turnu Măgurele).

 


Re: Să mai şi râdem... andrei11

A, sunt o mulțime de intersecții unde dispar benzile  :evil:

 


Re: Să mai şi râdem... Victor92

Sincer sa fiu, ultima data cand am fost la Amsterdam (in 2008) am vazut multe intersectii (de dimensiuni mai mici decat cea de la Timisoara) care aveau astfel de marcaje si nimeni nu facea "galagie" ...

 


Re: Să mai şi râdem... TibiV

misterr wrote:
Sînt intersecții în București unde chiar apar/dispar benzi din senin și pe care se fac că uită să le marcheze. Mai aproape de mine este intersecția de la Apărătorii Patriei (sens Iriceanu -> Turnu Măgurele).

Cred ca acolo nu vor dinadins sa marcheze ca sa nu se faca de kakao...

Cum naiba sa marchezi (dinspre Iriceanu) o intrare in intersectie pe 3 benzi si o iesire pe 1 (una) banda (Tn.Magurele) ?!....
Mai bine lasi naibii nemarcat.
Se descurca bizonii...
Si chiar daca se mai "sifoneaza" unii, este doar la "table", nu se moare... Deci las' ca e mai bine asa, nemarcat...
:(

 


Re: Să mai şi râdem... cris_m

Problema mare e si faptul ca exista 2 categorii de soferi: cei care au invatat ca trebuie sa se "incarlige" in intersectie si cei mai recenti scoliti care au prins regula noua. Am vazut destule cazuri in intersectie la Titan unde marcajul este mai mult decat evident, soferi care din obisnuinta mai-mai sa intre in autobuz... Nu am o problema cu faptul ca soferii "vechi" nu se pot dezobisnui, ci mi se pare ciudat cum de nu aleg calea mai logica a "neincarligarii"... Pentru mine ramane un mister :?

 


Re: Să mai şi râdem... Costin

Pentru ca "incarligarea" era obligatorie pe vremuri.

 


Re: Să mai şi râdem... cris_m

Obligatorie si ilogica totodata...

 


Re: Să mai şi râdem... Florinds

Nu neaparat ilogica. Cel mai din dreapta are avantajul ca poate pleaca primul, masina din sensul opus trece prima data prin fata lui si apoi prin fata celui "neincarligat". ;) Daca vrei, facem un test amandoi si iti voi arata ca plec inaintea ta si cu o masina cu 50 CP... Sunt bune ambele variante, numai sa nu se aplice deodata.

 


Re: Să mai şi râdem... andrei11

Principalul neajuns al <<neîncârligării>> este acela că nu ai vizibilitate la mașinile care merg înainte...

 


Re: Să mai şi râdem... Florinds

Daca nu sunt pe mai multe benzi, Andrei... Daca sunt asezati pe mai multe benzi, cei din stanga nu vad de cei din dreapta, chiar "incarligati" fiind... La traficul de acum trebuie sa tragi de volan ca sa intre cat mai multe masini... Politistii te incurajeaza sa depasesti prin dreapta ca sa faci stanga...
PS: poate ar fi bine sa muti discutia la aspecte negative...

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Si in alte tari civilizate este obligatoriu incarligatul, nu este idee autohtona.

 


Re: Să mai şi râdem... TibiV

andrei11 wrote:
Principalul neajuns al <<neîncârligării>> este acela că nu ai vizibilitate la mașinile care merg înainte...

Al doilea este ca in varianta "neîncârligata" incap doar 3-4 masini care fac stanga, in varianta "încârligata" incap 6-7...
In fiecare seara am problema asta pe sensul Piata Sudului -> Nitu Vasile -> stanga pe Brancoveanu spre Luica,
In varianta "neîncârligata" nu ar trece mai mult de 3-4 masini pe sensul asta, si tot 3-4 masini care vor sa faca stanga (venind dinspre Drumul Gazarului) pe Brancoveanu spre Oltenitei...

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 113
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use