De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

751 posts, 217925 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 54
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Cutremure Utilizator anonim

Statistica cutremurelor produse la zi.
http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Utilizator anonim

Mai devreme am simit o zguduitura, initial am crezut ca e de la vecinii mei, apoi am zis ca e prea scurt, deci imposibil sa fie de la ei.

Magnitude ML 4.8
Region ROMANIA
 
Date time 2010-06-08 at 15:16:10.5 UTC
Location 45.57 N ; 26.42 E
Depth 107 km
Distances 56 km NW Buzau (pop 130,954 ; local time 18:16 2010-06-08)
19 km NE Nehoiu (pop 11,350 ; local time 18:16 2010-06-08)
10 km N Gura teghii (pop 3,835 ; local time 18:16 2010-06-08)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Tom

Utilizator anonim wrote:
Mai devreme am simit o zguduitura, initial am crezut ca e de la vecinii mei, apoi am zis ca e prea scurt, deci imposibil sa fie de la ei.
Ce vecini linistiti ai :twisted: Cand va veni cutremurul mare, va fi o zguduitura mai lunga, deci e posibil sa fie dela vecini :lol: Iata deci cine produce cutremurele. Eu zic sa-i iei la intrebari, sigur lucreaza pentru americani.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Dr2005

La mine de 2 zile se lucreaza deasupra mea cu bormaşini, barosuri şi alte unelte şi scule... cred că nici dacă avea 8 grade pe scara Richter nu simţeam, ziceam că e de la ei. Ieri, înainte de examen, chiar a fost o senzaţie superbă să ascult bormaşinile de la 8 am până pe la 7 pm.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Tom

Eu l-am simtit pe cel de 6°R de acum ceva timp ca si cum eram in 41 in curba dela Ciurel :twisted:. La 8 grade, risti sa cada la tine in casa cu tot cu bormasina si sa continue sa gaureasca :lol: Eu ma tem foarte tare pentru blocurile noi, construite dupa 2000. Daca la blocul ceausist curge apa dela vecini, e mai putin probabil sa curga si vecinul odata cu etajul decat in blocurile noi, care risca sa curga integral. Nicio problema, primaria noua a capitalei cade in Dambovita, cel putin dela jumatate.

 


Re: Cutremure Dominatrix

Trix wrote:
Eu l-am simtit pe cel de 6°R de acum ceva timp ca si cum eram in 41 in curba dela Ciurel :twisted:. La 8 grade, risti sa cada la tine in casa cu tot cu bormasina si sa continue sa gaureasca :lol: Eu ma tem foarte tare pentru blocurile noi, construite dupa 2000.
Nu prea cred ca Vrancea da cutremure de 8 grade pe Richter. Parca zicea Marmureanu ca urmatorul cutremur o sa fie ca ala din 1802, deci in mod sigur scapam de focarele de infectie din centru locuite de stiti voi ce paraziti. Am auzit si eu unele zvonuri ca o parte din blocurile construite in ultimii ani in Bucuresti nu au fost corect proiectate anti-seismic. O fi adevarat? Daca asa e, mie imi pare rau ca particulele cutremurologului Virgin Tâmpu au dat-o in bara, altminteri poate am fi scapat deja de dihania aia de sticla din Piata Buzesti, de exemplu, si de altele ca ea. Poate asa ar putea si dr. Oetker sa faca mai usor Bd. Uranus.

 


Re: Cutremure shoppy

Asta cu blocurile se pare ca e o manie perpetua, totimpul alea de acu 20 de ani sunt mai sigure, asa era si in anii 80 ca se facea economie, asa si in anii 90 ca nu mai verifica nimeni nimic, asa si in anii 2000 ca toata lumea da spaga, doar ca atentie, actualele alea de acum 20 de ani sunt alea din 80...

Cat despre astia care tot apar ca o sa fie un mare cutremur in Vrancea, nu stiu ce e in capul astora, ori sunt nebuni ori cretini.

 


Re: Cutremure Chev Celios

shoppy wrote:
...
Cat despre astia care tot apar ca o sa fie un mare cutremur in Vrancea, nu stiu ce e in capul astora, ori sunt nebuni ori cretini.


Adevarat.Atata timp cat sunt cutremure (mici) aproape saptamanal nu cred ca are cum sa vina vre-un  cutremur mare.

 


Re: Cutremure mindmasster

Sau este linistea din inaintea furtunii .  :?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Dr2005

Nimeni nu se va hazarda să dea un termen pentru un cutremur mare... tocmai pentru a nu stârni panică. Nu că le-ar păsa lor de panica populaţiei, dar oamenii panicaţi nu mai fac cumpărături şi nu mai dau şpăgi, ci caută să plece din oraşe.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Tom

Scuze ca voi continua putin off-topicul, dar pentru bormasina exista o solutie, pui boxe pe tavan si dai la maximum un concert de bormasina (gasesti pe internet sunete de enervat vecinii). Daca va comenta cineva, spui ca nu e dela tine, ci dela cei de sus, care tocmai si-au terminat stagiunea de concerte de bormasina si acum fac bis. Plus ca dupa concertul lor, e randul lor sa incerce sa doarma sau sa invete pentru examene :twisted:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Dr2005

Puteam să fac simfonie de mitralieră, dar cred că chema ăla Miliţia.

 


Re: Cutremure Dominatrix

Chev Celios wrote:
Adevarat.Atata timp cat sunt cutremure (mici) aproape saptamanal nu cred ca are cum sa vina vre-un  cutremur mare.
FALS! Au fost cutremure mici in Vrancea pe tot parcursul anilor 1939 si mai ales 1940 inainte sa vina ala mare din 10 noiembrie.
Dr2005 wrote:
Nimeni nu se va hazarda să dea un termen pentru un cutremur mare... tocmai pentru a nu stârni panică. Nu că le-ar păsa lor de panica populaţiei, dar oamenii panicaţi nu mai fac cumpărături şi nu mai dau şpăgi, ci caută să plece din oraşe.
Poate nu mai fac cumparaturi si dau spagi, dar poate isi fac asigurari la case :twisted:  Cand Virgin Tâmpu a anuntat cutremurul din ianurie 2000, am observat cu cateva saptamani inainte un numar neobisnuit de mare de reclame la asigurari de cladiri prin ziare. Bineinteles ca n-a fost nici un cutremur, dar am inteles ca de fapt banii ghidau particulele Tâmpului.

 


Re: Cutremure shoppy

Nu e chiar asa, Vrancea da un cutremur semnificativ cam odata la 10 ani si mici zguduiri intre timp, a fost 77, a mai fost apoi 87 sau 88, apoi 90 sau 91 si apoi au mai tot fost zguduieli, deci nu e problema, lucrurile merg binisor, energia se acumuleaza dar se si disipa. Uite ca la turci nu a fost vreo 10 ani nici un cutremur, expertii au inceput sa zica ca s-ar putea sa vina, si a venit.
Mai mult, seismologii, lafel ca vulcanologii, lucreaza cu statistici iar statisticile nu pot fii masluite ca sa creasca incasarile la asigurari.
O statistica in domeniul asta suna ceva de genul "in urmatorii 3 ani exista:
5% sanse de un cutremur > 8 grade richter
10% sanse de un cutremur intre 7 si 8 grade richter
20% sanse de un cutremur intre 6 si 7 grade richter
65% sanse de un cutremur intre 5 si 6 grade richter"
Deci sanse pentru ala mare exista mereu, insa sa vii si sa zici ca sigur vine ala mare in cutare luna, ori esti dobitoc, ori tii neaparat sa faci sinucidere profesionala.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 54
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use