De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Adaposturi aparare civila

58 posts, 28588 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Adaposturi aparare civila alexxd_31

Eu pe un Huawei P9 nu am primit nimic dar nu aveam activate transmisiile CB.

 


Re: Adaposturi aparare civila cris_m

Samsung Note 8, am primit alerta ce a constat intr-un semnal sonor destul de puternic, chiar daca telefonul era pe mut plus SMS-ul. Pe Un Samsung A7 2016 al tatalui meu, a venit alerta dar sunetul a fost ca la un simplu mesaj...

 


Re: Adaposturi aparare civila alexxd_31

Am primit avertizarea de azi si pe telefonul vechi care nu este in lista operatorului. Deci functioneaza pe orice dispozitiv care perimte transmisii celulare si  configurarea canalelor de comunicare.

 


Re: Adaposturi aparare civila bercenicity

Si eu pe un Google Pixel luat din UK care nu permite configurarea canalelor am primit mesajul de test.
Screenshot_20180924-124427x.png (85.07 KB; downloaded 5509 times)

 


Re: Adaposturi aparare civila alexxd_31

Pana la urma Ro-Alert este utila sau nu? Eu cred ca o sa ma limitez doar la aplicatia DSU.
Pe aplicatia Telegram am receptionat destul de rapid magnitudinea cutremurului de duminica dimineata.

 


Re: Adaposturi aparare civila aztec

Este utila.
Dar nu pt avertizarea de cutremur.
Ce sens are sa te anunte cu 20 secunde inainte(daca e Vrancea si esti in Buc) la 3.40 noaptea?
Pana ajungi la tel buimac de somn, sa citesti, sa iesi pe usa, te prinde pe scari unde e cel mai periculos.
In caz de alte dezastre este extrem de utila.

 


Re: Adaposturi aparare civila alexxd_31

Nu iesi pe scari. Vezi ca e 5,8 si te culci la loc. Sau vezi ca e 7+ si te adapostesti intr-un loc sigur.
Daca e sa o iesi pe scari iesi indiferent daca ai sau nu aplicatie. Asta ca se creeaza panica e o prostie.

 


Re: Adaposturi aparare civila andrei11

Magnitudinea unui cutremur nu se stabilește instant, sunt necesare informații de la două sau trei seismometre. Nu există soft așa de performant să se stabilească magnitudinea unui cutremur la 0,0001 secunde de la declanșare. Sau nu știi cum se stabilește magnitudinea unui cutremur ? Parcă văd că iar se va declanșa o căutare frenetică pe Google, poate comunicați rezultatul aici, sau dincolo, la << Cutremure >>.
alexxd_31 wrote:
Asta ca se creeaza panica e o prostie.

Ba nu e prostie,  chiar se creează panică.

 


Re: Adaposturi aparare civila florin

E, uite că se poate, pe canalul Telegram al INFP a venit prima notificare de cutremur cu magnitudinea de 5,6 (apoi la câteva secunde una cu 5,8) la ora 3,38.

 


Re: Adaposturi aparare civila alexxd_31

Da. Pe Telegram a venit in timp util.Conexiunea la net a functionat bine. In schimb la cel din 22 septembrie nu prea. A explicat Marmureanu ca magnitudinea se stie din secunda 4. Cei de la INFP au avut idee buna dar totul depinde de viteza internet-ului si serverelor de la Telegram.

 


Re: Adaposturi aparare civila misterr

Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a implementat o facilitate suplimentară de localizare a persoanelor aflate în situaţii de urgenţă care sună la 112





Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) a implementat o facilitate suplimentară de localizare a persoanelor aflate în situaţii de urgenţă care sună la 112, aceasta permiţând, după acceptul apelantului, transmiterea coordonatelor geografice de pe telefonul său mobil, dacă acesta dispune de o conexiune de date activă şi de un telefon dotat cu funcţia de localizare.

"Persoanele aflate în situaţii de urgenţă, care solicită ajutor la Serviciul 112, au o şansă în plus pentru a transmite informaţiile de localizare. Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, în calitatea sa de administrator al Sistemului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă conform OUG nr. 34/2008, cu modificările şi completările ulterioare, a implementat o facilitate suplimentară de localizare care permite, după acceptul apelantului, transmiterea coordonatelor geografice de pe telefonul mobil al apelantului, dacă acesta dispune de o conexiune de date activă şi de un telefon dotat cu funcţia de localizare", se arată într-un comunicat de presă transmis, luni, de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS).

Conform sursei citate, noua facilitate de localizare 112 prin web este menită să contribuie la îmbunătăţirea informaţiilor privind poziţionarea în teren a apelantului, în situaţiile în care acesta nu poate oferi detalii exacte cu privire la locul în care se află. În acest sens, în vederea obţinerii acceptului pentru determinarea informaţiilor de localizare, operatorul 112, pe timpul procesării apelului de urgenţă, comunică apelantului propunerea de realizare a unei localizări mai precise a acestuia.

"Astfel, pentru a nu întârzia în niciun fel acordarea unor eventuale sfaturi de specialitate de către dispeceri, după transferarea cazului către agenţiile specializate de intervenţie, operatorul 112 va reintra în legătură cu apelantul şi îi va transmite acestuia prin SMS un link personalizat pentru geolocalizarea terminalului de pe care s-a efectuat apelul. După activarea conexiunii de date şi a funcţiei de localizare, prin accesarea link-ului primit în SMS de către apelant, coordonatele geografice se vor transmite implicit către SNUAU, fiind integrate automat în aplicaţiile de procesare a apelurilor de urgenţă", arată STS.

Funcţionarea facilităţii de localizare 112 prin web este dependentă de modelul terminalului mobil, de sistemul de operare al acestuia, de metodele standard de localizare implementate şi configurate în respectivul echipament, de setările privind permisiunile de localizare prin intermediul telefonului mobil de pe care se iniţiază apelul la numărul unic de urgenţă 112, precum şi de nivelul semnalului GPS din zona în care se află apelantul, menţionează sursa citată.

 


Re: Adaposturi aparare civila URANUS

Am primit acum 5 minute acest mesaj (expeditor "Mesaj CB")

Pentru evitarea suprasolicitarii sistemului de apel 112, rugam populatia din Bucuresti si Ilfov, sa evite apelurile repetate la 112 care vizeaza degajarea copacilor sau alte situatii similare, cu exceptia celor cu victime sau care pun in pericol imediat viata. La acest moment personalul 112 si cel al ISU a fost suplimentat, fiind mobilizat pentru gestionarea tuturor situatiilor de urgenta, acordand prioritate urgentelor majore.

 


Re: Adaposturi aparare civila punmeister

Si eu.

 


Re: Adaposturi aparare civila misterr

De ce sună peste 50% dintre români la 112. ”Li s-a rupt o unghie, n-au cablu, n-au lumină”

Click pe imagine pentru video:





Deşi este implementat de 15 ani la noi în ţară, serviciul 112 este folosit în continuare greşit de către români.

Numai în 2018, aproape 7 milioane de persoane au format acest număr fără să aibă o urgenţă reală. Nu realizăm, se pare, că un telefon inutil ţine linia ocupată pentru un om aflat în pericol de moarte. Mai mult, peste 63% dintre telefoanele neîntemeiate au fost date involuntar, adică oamenii aveau celularul deschis în buzunar sau în bagaj şi au apelat fără să ştie 112.

“Lângă Parcul Sebastian, în Rahova, accident rutier cu victimă.”
”Recepţionat pentru 82 Mihai Vodă. Începem deplasarea!”

Acesta a fost apelul care i-a pus în mişcare pe militarii de la Detaşamentul de Pompieri Mihai Vodă. Aceştia merg să rezolve un caz solicitat prin apel la 112. Este ora 13:39. Să vedem cât durează intervenţia:

În doar 5 minute, pompierii au reuşit să ajungă la Parcul Sebastian, unde a fost raportat un accident cu mai multe victime. La doar 2 minute distanţă, a ajuns aici şi poliţia, tot prin apel la 112.

Pompier: “E vorba despre un copil de 3 ani şi jumătate, implicat în accident cu mama lui. Îl transportăm la Spitalul Grigore Alexandrescu.”

Acest accident a fost anunţat prin apel la 112 de un tânăr care se afla în acel moment în zonă.

În fiecare zi, operatorii de la 112 preiau mii de astfel de solicitări şi le transmit mai departe spre ambulanță, SMURD, poliţie sau pompieri.

Din păcate, însă, mulţi nu înţeleg importanţa serviciului de urgenţă şi îi ţin ocupaţi pe operatori din diverse motive, cum ar fi farsele, solicitarea de informaţii inutile sau şi mai rău, apelează din greşeală când ţin telefonul deblocat în buzunar.

Operator: “112. Ce urgenţă aveţi? Uitaţi, a format la 112, a închis şi îl reapelăm ca să vedem dacă nu are o urgenţă.”

În acest caz, operatorii trebuie să asculte apelul cel puţin 15 secunde şi apoi să sune de două ori la acel număr, chiar dacă nu aud nimic în receptor.

Operator: “Pierdem în jur de un minut. Trebuie să-l localizăm, să trimitem, pentru că nu se ştie niciodată, poate într-adevăr are nevoie de ajutor.”

În 2018, operatorii 112 din toată ţara au răspuns în total la peste 12.700.000 de apeluri. Mai mult de jumătate dintre acestea nu au reprezentat însă o urgenţă. De aceea, reprezentanţii STS îi sfătuiesc pe oameni să NU formeze numărul 112 dacă problema pe care o au poate fi rezolvată, de exemplu, cu ajutorul medicului de familie.

Operator 112: “Că-l doare un deget sau că li s-a rupt o unghie. Că n-au cablu, că n-au lumină.”

Numai în Bucureşti, o singură persoană a sunat, în 10 luni, de peste 21 de mii de ori la 112. Cei care fac astfel de glume proaste riscă între 500 şi 1000 de lei amendă.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420532 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use