De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre incendii

142 posts, 56866 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

De aia am iesit din domeniul lichid si am trecut in gaz. Castelul de apa al platformei Pionierul  presupunem  ca e adio si pa, nu mai exista sau este inutilizabil. Platforma aia nu functiona pe vremea alilalta fara rezerva intangibila de apa. No way no how. Caz in care... toata platforma trebuia sa nu functioneze... luna trecuta.

 


Re: Despre incendii subway guru

133 313 wrote:
Faina este un produs primar dintr-un material vegetal-materie primara... deci poate arde. Nu poate exploda. Graul poate arde, porumbul poate arde (implicit malaiul)...

Complet fals!!!
Cele mai urate incendii iscate din senin sunt astea cu particule combustibile in aer...daca ai avea acele cunostine de specialitate pe care le pretinzi ai avea cunostinta de acest minim adevar elementar...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

Nu pretind absolut nimic. Tocmai asta este chestia la mine, niciodata nu am pretins sa ma creada cineva... fara dovada (publicata sau pentru arhiva mea). Aveti internetul ca sa va informati si eu la fel. Nu profitati de afonismul in chimie al maselor.
Problema pe care trebuie sa va concentrati nu sunt speculatiile primare... de la televizor. As crede ca stiti asta pana acum...
Profetii despre trecut poate face oricine. Profetiile despre viitor in schimb... sunt mai greu de gestionat si nu la indemana oricui. Nu va hazardati sa le faceti in pripa.  :twisted: Ce azi pare de bine... maine poate sa para pe dos. Si viceversa.
___________________
1. Cautati surse de flacara intr-o moara.
2. Cautat cladiri cu un h rosu scris pe perete si niste cifre prin zona 13 Septembrie. De acolo de la semnul ala cifrele reprezinta niste metri pana la hidrant, intr-o directie... o descoperiti dumneavoastra. Asta pe la blocuri, ca la case daca le mazgalesti gardul au ei grija sa stearga. Sa nu fie urat.

 



Re: Despre incendii Nightwolf

Salut baieti,

Nu am rabdarea necesara sa parcurg toate paginile cu discutii asa ca o sa va rog sa-mi sintetizati problemele voastre in intrebari succinte si la obiect cu privire la aceasta catastrofa ca sa va luminez, atat cat pot.

P.S.: S-ar putea ca raspunsurile sa vina mai tarziu intrucat mai am inca ff mult de lucru si azi a fost singura zi relativ libera de vineri noaptea pana acum.

 


Re: Despre incendii subway guru

Cand ai timp si chef, poate comentezi si despre ce e aici:
http://www.tolo.ro/2015/11/06/colectiv-...mpierilor/

 


Re: Despre incendii aztec

Pt explozia de la Brasov, am un pitic pe creier ce nu ma lasa in pace si care spune ca faina poate exploda.
Stiu, e greu de crezut, pt ca o bagam in cuptor si facem paine din ea.
Dar in anumite conditii...

O explozie reprezintă o reacţie chimică bruscă a unui material inflamabil cu oxigenul însoţită de eliberarea unei cantităţi mari de energie. Pentru a se produce un incendiu sau o explozie trebuie să existe 3 condiţii:
1 Material inflamabil (în cantităţi suficiente)
2 Oxigen (în aer)
3 Sursă de aprindere
Materiale inflamabile pot fi prezente sub formă de gaze, vapori sau praf în medii de extracţie, manipulare şi depozitare combustibili, de utilizare solvenţi inflamabili, stocare de produse inflamabile precum vopsele, fabricare şi distribuire de pulberi(ex. făină) etc.

http://electronica-azi.ro/2006/12/03/at...-european/

La amplasarea silozului nu trebuie să se piardă din vedere faptul că praful mineral şi vegetal existent în masa de cereale, prin vehiculare creează mediul prielnic pentru explozie şi pune în pericol existenţa întregii unităţi. Din acest motiv este necesar ca silozul şi instalaţiile lui de vehiculare internă să nu facă corp comun cu celelalte secţii.
Amplasarea depozitelor de făină trebuie făcută în aşa fel încât să se asigure distanţe minime de transport, livrarea să se facă uşor, dar să se asigure în acelaşi timp distanţe optime pentru a nu fi puse în pericol celelalte secţii în caz de incendiu sau de explozie în silozul de făină.
http://documents.tips/documents/tehnolo...i-c-1.html

3. Pulberi din solide inflamabile,  de exemplu cărbune, lemn, produse pentru  consumul uman  şi animal (de exemplu zahăr, făină  sau cereale), materii plastice,  metale sau substanţe chimice. Remarcă : Există  un anumit număr de substanţ e care se aprind greu în condiţii normale,  dar care, în amestec cu aerul, pot forma un mediu exploziv atunci când dimensiunea  particulelor este suficient de redusă  sau atunci când energia de aprindere este  suficient de mare (de exemplu pulberile metalice, aerosolii).
http://www.inspectmun.ro/site/SITE%20GH...%20IER.pdf

Many common materials which are known to burn can generate a dust explosion, such as coal and sawdust. In addition, many otherwise mundane organic materials can also be dispersed into a dangerous dust cloud, such as grain, flour, starch, sugar, powdered milk, cocoa, coffee, and pollen. Powdered metals (such as aluminum, magnesium, and titanium) can form explosive suspensions in air, if finely divided.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_expl...es_of_dust

 


Re: Despre incendii subway guru

Sa nu ai indoieli...e chiar asa...pentru cei ce au 'opinii' documentate si argumentate...nu si pentru cei care au doar 'pareri' nefundamentate dar obscur 'interesate'...
Nightwolf wrote:
Salut baieti,Nu am rabdarea necesara sa parcurg toate paginile cu discutii asa ca o sa va rog sa-mi sintetizati problemele voastre in intrebari succinte si la obiect cu privire la aceasta catastrofa ca sa va luminez, atat cat pot.

Cand crezi ca ne va spune cu claritate INML ce substante toxice au inhalat tinerii aceia?...sau s-au grabit sa ingroape crestineste 'dovezile'???
Ca daca s-ar fi miscat cu minima decenta (nu vorbesc de talent), la ora asta medicii ar fi trebuit sa stie cu ce anume trebuie sa se lupte si ce sa incerce sa vindece...
:twisted:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

INML... e mai ocupat de autorizat cavourile facute de firmulite fantoma prin cimitirele bucurestene. De multa vreme.  :twisted:
Bine ca macar le dau... spre deosebire de ISU care a trait din sponsorizari in loc de amenzi.  :twisted:  :twisted:
(Apa Nova,GDF Suez, Billa, Kaufland, Lidl, Carrefour, Mega Image, Dedeman, Unirea Shopping Center, UTI, Niro... etc.)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

aztec wrote:
Pt explozia de la Brasov, am un pitic pe creier ce nu ma lasa in pace si care spune ca faina poate exploda.
Stiu, e greu de crezut, pt ca o bagam in cuptor si facem paine din ea.
Dar in anumite conditii...

Vedeti doar sa nu faceti eroarea dinozaureasca sa credeti ca moraritul de azi se face cu... moara lui Assan. Sau sa va inchipuiti ca acolo in moara e asa... o ceata de faina in aer de nu te vezi om cu om si stau aia cu masti de gaze pe moaca, permanent. Sau ca nu exista instalatii de desprafuire. Daca or exista si nu le-a expediat austeritatea... ca pe alea din colectiv.
Si trecand peste aspectul asta... ramane de vazut de ce a colapsat cladirea, pentru ca in mod normal trebuia sa fie proiectata cu suprafete vitrate in ariii suficiente ca suflul exploziei sa nu produca colaps.
P.S. Moara lui Assan este aia din poza.
06_moara_asan_ef3cb30c7c.jpg (150.81 KB; downloaded 4843 times)

 


Re: Despre incendii aztec

Ca tot vorbeam la intarzieri deBerlin Brandenburg Airport ce a costat 6 miliarde euro si trebuia sa fie gata in 2011... tot de la ISU i se trage spun unii...
Deci nu doar la noi sunt  :twisted:   astia de la pompieri.
Si aeroportul ala e gata, doar sa vina muncitorii si sa aterizeze avioanele... retul exista, cladiri, piste...tot. Mai putin autorizatia pompierilor.
Modificarile...dureaza pana in 2017-2019..
Un caz fascinant...parca prea romanesc.

Operating tests and service trials began 24 November 2011, based on the anticipated opening date of 3 June 2012. A total of 12,000 volunteers participated in simulated check-in, security screening, boarding and baggage claim. The tests used 15,000 pieces of luggage in the automated baggage processing system and covered nighttime operations and emergency scenarios.[62] This phase also saw the acceptance tests of various airport systems. It became clear 8 May 2012, that the building could not open on schedule due to failure of the fire protection system. All trials halted and have not resumed.

Tot wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Br...n_failures

 


Re: Despre incendii andrei11

subway guru wrote:
Cand crezi ca ne va spune cu claritate INML ce substante toxice au inhalat tinerii aceia?...

Cianuri...
Si sunt cam fara scapare, inclusiv cei care au scapat relativ ieftin...
In 22 Noiembrie ( cam la 3 saptamani dupa incendiu ) se poate trage prima linie...
Din cei in stare critica sau grava daca scapa 5 ( cinci ) e bine...
Nici dupa 22 Noiembrie nu o sa fie totul roz, vor mai fi surprize.
Cianurile astea nu au intrat in sange direct ( prin inghitire cum ar veni ) ci sunt captive in plaman la ora actuala. Cand se vor elibera in sange o sa fie cu cantec...Oricum repet, din cei aflati  in stare critica sau grava ( nu mai stiu cati la ora cand redactez ) daca scapa 5 e bine.
O sursa din interior extrem de bine informata, neimplicata politic si nedornica de senzational cu orice pret cum sunt din pacate "Televiziunile de stiri"

 


Re: Despre incendii aztec

Cu toate ca pot intreba "off-topic" persoane care sa-ti dea dreptate sau nu, ma feresc pt ca si eu ma tem sa aflu adevarul nepublic.
Atata timp cat am fost anuntati oficial ca cifra s-ar dubla...
Si pune si tu alta data, nu 21. Te rog...20 sau 22...

PS.Acum depinde de fiecare cat a inhalat si cat nu, indiferent de arsuri, ca exista si oameni care au scapat din camerele de gazare naziste...initial. Si au murit intoxicati cu plumb...ulterior.

 


Re: Despre incendii andrei11

1) Din pacate astazi la ora 18,00 am fost implicat intr-o actiune specifica, datele sunt extrem de reale si neplacute.
2) Am schimbat, am pus 22 Noiembrie, desi nu-mi pica fisa de ce.
3) Desi total indirect, cele 2 fete care au murit in WC ( :?: ) cica ar trebui sa le cunosc. Repet, indirect, si nu-mi arde de glume sau de bancuri proaste. Oricum cica saptamana asta ( pana pe 15 ) va fi nasoala.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420938 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use