De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre incendii

142 posts, 56712 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Despre incendii alchimistul

133 313 wrote:
P.S. Dati pe stiri, ca arde. I-a luat halouinu' pe unii la Pionierul.


Am dat pe Digi24 si m-am intristat. Mare pacat de oamenii astia.

Nu vreau sa fiu melodramatic, dar e consecinta nepasarii generale din tara asta. Oare incinta era pregatita corespunzator pentru un incendiu? Iesirile de urgenta erau dimensionate corespunzator? De ce se investeste atat de putin pentru siguranta si viata? Nu suntem deloc educati sa ne pese suficient unora de ceilalti :(

 



Re: Despre incendii alex230ro

alch3mist wrote:
Nu vreau sa fiu melodramatic, dar e consecinta nepasarii generale din tara asta. Oare incinta era pregatita corespunzator pentru un incendiu ? Iesirile de urgenta erau dimensionate corespunzator?

Se investeste putin pentru ca in general conteaza banii.Ce s-a intamplat acolo din ce am citit:
-cineva a avut ideea sa dea niste artificii intr-un spatiu inchis si ventilat necorespunzator.
-iesirile de urgenta au fost absente.
-ca totul sa fie complet o parte din materialele din club erau inflamabile iar accesul in zona era dificil.
-si din ce am mai citit focul s-a propagat destul de repede,probabil ca nimeni nu se astepta la asta.

 


Re: Despre incendii t530

Ponta "a dat unda verde": incepand din aceasta seara sa inceapa controalele la toate Barurile/Cluburile din Bucuresti si Tara. Sa vedem ce descopera dupa control...

Player Club Bucharest anunta: DIN RESPECT PENTRU CEI CE SI-AU PIERDUT VIATA IN TRAGEDIA DE ASEARA , ‪#‎PLAYERCLUBBUCHAREST‬ A LUAT HOTARAREA SA ANULEZE EVENIMENTULUI DIN ACEASTA SEARA !!!

 


Re: Despre incendii andrei11

Aiurea, orice minune tine 3 zile, specific mentalitatii românesti. Banii n-au miros. Nici cei de pe card. Vezi statii de metrou cu un singur acces, nu le iau la mână din nou, se cunosc. Oare ISU ce spune de respectivele statii ? Nu cele prevazute cu 2 accese dintre care unul  e inchis, cele prevazute din START cu unul singur.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii Mircea G

Ma pregateam sa scriu multe , dar deja mi-e sila ...
Cica : deoarece multi nu au asigurare medicala ( absolut normal pt cei ce frecventeaza locurile astea ) , statul sa asigure asistenta gratuit , dupa trecerea perioadei de urgenta care este gratuita ...
Un " nene " a venit cu ideea asta .
Nu inteleg de ce se transforma in situatie de exceptie orice eveniment absolut normal .
De ce normal ?
Asta este societatea in care traim . Goana dupa bani , coruptia , prostia crasa astea sint citeva din directiile zilelor noastre , iar rezultate de genul celui de care discutam , vor mai exista ...din pacate .
Pacat ca au murit oameni , pacat nu vor fi ultimii .

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre incendii 133 313

http://www.evz.ro/incendiu-urias-in-cen...ntei-.html

"TRAGEDIA de la Constanţa. Trei artiste AU ARS DE VII în incendiul de la Restaurantul Beirut. Vezi clipul de prezentare în care apare una dintre dansatoarele decedate."

Deci asta era in 2014. Ce a inspectat ISU de atunci si pana acum? Asta ca sa trecem peste tot felul de cladiri industriale transformate in te miri ce cherhanale sau birouri, fara un consult minimal al unui singur om care sa arunce un ochi intr-o legislatie si sa-ti spuna daca este legal. Cladiri cu grade de ocupare care conform normelor in vigoare ar trebui prevazute cu instalatii de stingere a incendiilor automate, permanent incarcate. Nu cu "extinctoare de mana".
Doi la mana. Daca primariile incap pe mana unor oameni care la viata lor s-au ocupat de inspectat piete si tarabe cu zarzavat nici de aici nu poti emite pretentii. Decat de raspundere penala.
Trei la mana. Educatie de siguranta publica la romani este... NU EXISTA. La moaste, luni, traversau ca descreieratii 4 benzi de sens unic IN CURBA, PE INTUNERIC! Altii nu stiu sa recunoasca un potential pericol pe care oamenii il sesizeaza de mii de ani. FOC BA, FOC! ARDE!
Patru. Luati lectii de la japonezi cum se sta la coada. Altfel calcatul in picioare la ingustare va deveni ordine de zi. Evul mediu. Vezi Sudului.
Cinci. Inspectia muncii este o fantoma birocratica platita degeaba. Daca nu se reformeaza urgent sa se arunce frumos in Dambovita, ca e aproape. Parcangii de ocazie din poarta lor nu-s in stare sa-i zareasca. Exista oameni care trebuie sa gestioneze situatiile de urgenta intr-o unitate. Autorizati si care stiu ce trebuie sa faca.
Sase. Halouinul este o tampenie. Organizata de tampiti (necomunisti, astept catalogarea mea urgent  :twisted: ). Tampeniile sunt organizate in general in procent covarsitor de tampiti. Si clientela vizata... Nu discut. Din respect pentru... cauza.
Sapte. Doliu 3 zile trebuia sa fie doliu 1 zi si doua zile de organizare pe toate planurile pentru inspectii urgente. Registrul Comertului si ISU in prim plan sa schimbe baze de date intre ei. Pana nu apuca cherhanalele sa intre subit in "renovare". Sau chiar... relocare. Amenzi, nu frectii.
Opt. Oamenii aia sunt sub ingrijire indiferent de starea lor sociala. Chiar NEIDENTIFICATI. Ignorati politrucii.

Daca tonul vi se pare... exagerat imi cer scuze dar nu ma pretind miscat. Mortilor de pe drumurile publice nu le face nimeni zile de doliu. Desi sunt multi. Si sunt de-ai nostri. Vatmani, mecanici de locomotiva sau soferi...

 



Re: Despre incendii aztec

De la o lumanare, s-au aprins brusc niste flori uscate, iar flacara s-a inaltat rapid pana la tavanul de lemn, situat sub podul unde erau depozitate alte uscaturi. In cateva minute, biserica s-a umplut cu un fum gros si intreaga asistenta s-a repezit spre singura usa care dadea afara.




Romania
18 aprilie 1930.
Costesti Arges.
Vinerea Mare.
144 morti
Din care 116 copii.
(unele surse spun 118 din care 116 copii)

La scara mai mica, copie la indigo..istoria se repeta.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Barfa zilei. Arena nationala nu are avizul de la pompieri pentru receptia finala.  :twisted: Aveti grija cu ce va duceti la meci.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Cred ca e neglijenta de hartoage. De ce n-ar avea ? E un proiect multiplicat din alte locuri. Mai sunt stadioane echivalente in Europa si poate in Sud America.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Florinds

Mai este posibil si ca pompierii sa nu dea aviz nicaieri sau sa amane cu anii, ca sa spuna apoi vedeti domne, noi nu am avizat.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

La un asemenea proiect ( sau la alte echivalente ) este obligatoriu inca din faza de proiectare sa obtii avizul respectiv. De exemplu la blocuri ( si nu numai ) fara aviz nici nu te apuci sa-l detaliezi in faza de proiectare, te lasi pagubaş.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 133 313

Nu e vorba cum e proiectul ci cat % il implementezi. Daca il implementezi 98%... si zici ca-i gata...  :twisted:
Acum lasand la o parte imbecilitatea crasa de a nu avea o instalatie fixa si automata de stingere a incendiilor intr-o incinta cu 400 oameni care intamplator mai avea si o destinatie menita sa incinga atmosfera eu ma gandesc la urmatoarea tragedie anuntata. Una la scara 1 la 1, aia cu incendiul a fost ceva gen 1 la 4572. Si anume... cutremurul. E frumos ca iesim sa marsaluim dar... consolidarile si tevaria la restul cluburilor cine le face si cand...
P.S. Da stiu ca pe hartie erau 80 de oameni avizati.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use